ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

View RSS Feed

mmostafa.aahmadi

نحوه اجرای اسکلت فلزی

امتیاز به این نوشته
توسط mmostafa.aahmadi مورخ 2019-05-12 در 12:06 AM (295 نمایش ها)
با توجه به اینکه ساختمان های احداثی در کشور ما اکثرا” بصورت فلزی یا بتنی بوده و ساختمانهای بنایی غیر مسلح با محدودیت خاص طبق آئین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران ساخته میشود .به همین منظور درابن مقاله به صورت خلاصه چگونگی اجرای ساختمان فلزی را شرح میدهیم.

امروزه ساخت اسکلت فلزی پیکره اصلی ساختمان های امروزی محسوب می شود. ساختمان هایی که با آن بنا نهاده می شوند از استحکام و مقاومت بالایی در برابر انواع فشارها برخوردار هستند. جنس اسکلت فلزی از فولاد, تیر و ستون هایی ساخته می شود که به صورت عمودی و افقی به یکدیگر متصل شده اند. اسکلت فلزی سرعت اجرای پروژه ساخت و ساز را بالا می برد و به مقدار قابل توجهی از وزن ساختمان می کاهد. استفاده از این سازه این امکان را فراهم می کند که در هر مرحله از ساخت می توان بدون ایجاد هیچ گونه تخریبی به رفع عیب پرداخت. اسکلت فلزی باعث کاهش حجم فونداسیون می شود و در تمام مراحل انجام پروژه امکان بازرسی و انجام تست های غیر مخرب را فراهم می کند. ساخت اسکلت فلزی در چندین مرحله صوت می گیرد که در این نوشته به توضیح آنها پرداخته شده است.


بعد از خاکبرداری و قبل از ساخت [URL="http://steelsaze.ir/"]اسکلت فلزی[/URL] زمین مورد نظر باید از نظر مقاومت فشاری مورد ارزیابی قرار گیرد. برای انجام اینکار مهندسین اقدام به بررسی مقاومت زمین می کنند به نحوی که از لایه های مختلف زمین نمونه گرفته و آن را برای بررسی میزان تحمل وزن ساختمان به آزمایشگاه می فرستند. سپس بعد از تعیین مقاومت فشاری خاک, پی سازی طبق آن محاسبه می شود.

بعد از اتمام عملیات خاکبرداری، زمین را با استفاده از دوربین Nevo یا شیلنگ تراز صاف و تراز می کنند. سپس محل قرارگیری پی را تعیین کرده و محدوده زیر آن را با ملات سیمان و سنگ تراز می نمایند. البته اگر کل زمینی که خاکبرداری شده تراز و سطح آن با ملات سیمان و سنگ صاف شود, سطحی یکنواخت برای ریختن بتن مگر فراهم می شود. بتن مگر یک بتن با عیار کم سیمان است که محل خاکبرداری را برای آرماتوربندی آماده می کند. در اصل این بتن سطح زمین را از پی اصلی جدا کرده و سطحی یکنواخت در زیر پی ایجاد می کند. پس از ریختن بتن مگر, آرماتوربندی بر اساس نقشه های محاسباتی صورت می گیرد, سپس قالب بندی توسط انواع مختلف قالب های فلزی, چوبی و … انجام می شود. بعد از قالب بندی, آرماتورهای بولت در محل تعیین شده به منظور اتصال صفحه ستون به آنها قرار خواهند گرفت.

بعد از انجام این مراحل نوبت به مرحله بتن ریزی می رسد. بتن مورد نیاز برای بتن ریزی یا در محل پروژه آماده می شود و یا به صورت آماده از کارخانه بتن تهیه می گردد. بررسی مقاومت فشاری بتن بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل آن را برای آزمایش و تعیین مقاومت فشاری به آزمایشگاه می فرستند.

در هنگام بتن ریزی یکسری موارد و نکته ها باید مورد توجه قرار گیرند از جمله:
قبل از ریختن بتن در محل مورد نظر, میکسر بتن حتماً باید بتن را چندین مرتبه به هم بزند و از فاصله نزدیک بتن ریزی انجام شود. اگر بتن از فاصله بالا ریخته شود دانه بندی آن بهم می ریزد بنابراین اگر فاصله زیاد باشد برای جلوگیری از بروز مشکل باید از ناودانی های فلزی برای ریختن بتن استفاده شود.

با توجه به مقدار آرماتور به کار رفته و نوع کار, برای متراکم نمودن بتن باید از ویبره استفاده نمود. برای خروج هوای درون بتن بعد از ریختن هر لایه از آن, عملیات ویبره باید صورت گیرد.

بعد از پایان بتن ریزی به منظور جلوگیری از ترک خوردگی و ضعف بتن باید سطح بتن را مرطوب نگه داشت.

بعد از گیرش بتن, قالب ها را باید باز نمود و عملیات کارگزاری صفحه ستون ها را شروع کرد.

بعد از اینکه صفحه ستون ها در محل مناسب قرار گرفتند نوبت به هواگیری آنها می رسد. برای انجام اینکار تعدادی بتن شل در زیر صفحه ریخته می شود و گاهی نیز در وسط صفحه ستون یک سوراخ ایجاد کرده و بتن در آن ریخته می شود. سپس با سفت کردن پیچ های روی صفحه ستون, هوای اضافی صفحه خارج می شود. این کار به منظور جلوگیری از نشست صفحه ستون در اثر فشار ستون ها و خالی نماندن فضای زیر آنها انجام می شود.

جهت تسریع در روند کارگذاری و مهارسازی تیر آهن ستون از قبل یک نبشی و یک ورق اتصال بر روی صفحه ستون جوش داده شده است که با قرار دادن ستون در جای مناسب و حصول اطمینان از قائم بودن آن جوشکاری انجام می شود.

مراحل ساخت ستون

در ساخت ستون مراحلی نظیر برش ستون و پروفیل های آن, مونتاژ آنها, برش ورق های ستون, مونتاژ ورق ها روی ستون و در نهایت ساخت نشیمن تیرها و مونتاژ نمودن آنها بر روی ستون انجام می شود. به منظور کاهش بار اضافی در طبقات بالای ساختمان از تیر آهن های نمره پایین استفاده شده و اختلاف ضخامت توسط اتصال صفحه ستون در طرفین و جوشکاری آن به منظور کاهش اندازه ستون صورت می گیرد. سپس ستون ها با استفاده از جرثقیل بلند شده و در محل مناسب قرار خواهند گرفت. بعد از انجام جوشکاری اولیه و قرار گرفتن ستون در جای خود سایر نبشی ها و صفحات به پایه ستون و صفحه آن جوش داده می شوند.


نصب تیرها

جهت افزایش مقاومت تیرها آنها را لانه زنبوری می کنند. برای لانه زنبوری کردن تیرها با استفاده از شابلن و هواگاز عملیات برش انجام می گیرد. سپس قطعه های جدا شده مجدداً به هم جوش داده می شوند و سر تیر را به کمک صفحه ستون وصله می کنند. پس از آن در ارتفاعات مشخص نبشی هایی قرار می گیرند که تیرها به آنها جوش داده می شوند.


نصب بادبند

بادبند مقاومت ساختمان را در برابر نیروهایی نظیر زلزله, باد و … بالا می برد و با توجه به محاسبات صورت گرفته از ناودانی جفت, تک و جفت تک استفاده می شود. بعد از انتخاب نوع پروفیل, بادبند از یک سر ستون به ستون دیگر به حالت چپ و راست نصب می شود و توسط جوش از دو طرف مهار می شود. طرف دیگر نیز به همین منوال انجام شده و در نهایت به شکل ضربدر در می آید. سپس محل برخورد دو ضربدر را توسط یک صفحه مهار می کنند.منبع: [URL="http://steelsaze.ir/"]استیل سازه[/URL]
برچسب ها: اسکلت فلزی ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظر


Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2