ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

View RSS Feed

وبلاگ سلامت و پزشکی

بیماری فیستول مقعدی، علت و علائم بیماری، راه های تشخیص و درمان

امتیاز به این نوشته
توسط indigo2018 مورخ 2019-01-20 در 10:54 AM (294 نمایش ها)
ممکن است نام بیماری [URL="http://bichashk.com/blog/fistula/"]فیستول مقعدی[/URL] به گوش همه افراد عادی جامعه شنیده نشده باشد. معمولاً افراد زمانی با این بیماری آشنا خواهند شد که خود یا یکی از اعضای خانواده*شان به آن مبتلا شده باشد. به دلیل شدید بودن آسیب بافتی در صورت ابتلا به این بیماری ممکن است مراحل درمانی نیاز به صبر و مداومت فرد در پیگیری آن تا بهبودی کامل داشته باشد.
در واقع بیماری فیستول مقعدی پر دردسر و سخت درمان بوده و برای جلوگیری از عوارض احتمالی نیاز به پیگیری فوری دارد و بهتر است افراد به بهانه*های مختلف سختی و یا طولانی بودن مراحل درمانی و یا ترس از مراجعه به پزشک روند درمانی خود را به تأخیر نینداخته و از پیگیری آن اجتناب نکنند.
قبل از آشنایی با خود فیستول نیاز است تا با شکل دقیق*تری از مقعد آشنا شوید. قسمت انتهایی دستگاه گوارش به کانال مقعدی ختم خواهد شد که در حد فاصل بین دریچه حلقوی عضلانی داخلی و خارجی مقعد قرار گرفته است. در این فاصله میان دو حلقه غددی به نام غدد مقعدی قرار دارد که ترشحات خود را به داخل کانال مقعد تخلیه می*کنند. بسته شدن هر یک از این غدد مقعدی می*تواند منجر به ایجاد آبسه، چرک، عفونت و انسداد مسیر شود که زمینه ساز ابتلا به بیماری فیستول مقعدی خواهد بود.

[SIZE=5]علت ایجاد فیستول مقعدی چیست؟
[/SIZE]معمولاً فیستول مقعدی به دنبال یک [URL="http://bichashk.com/blog/abscess/"]آبسه مقعدی[/URL] درمان نشده ایجاد می*شود به صورتی که نیمی از افراد مبتلا به آبسه مقعدی در نهایت دچار بیماری فیستول مقعدی خواهند شد. ولی در مواردی ممکن است علل خاص دیگری در ایجاد آن نقش داشته باشند که عبارت اند از:

ابتلا به بیماری کرون که یک بیماری التهابی گوارشی است با علایمی چون دردهای شکمی، کاهش وزن از دست رفتن اشتها تهوع و استفراغ بروز خواهد کرد که در یک چهارم موارد ابتلا به فیستول مقعدی نقش دارد.
ابتلا به دیورتیکولیت به شکل کیسه*های کوچک عفونی که در دیواره روده بزرگ ایجاد می*شوند.
ابتلا به بیماری هیدر آدنیت چرکی که با عفونی شدن غدد عرق باعث زخم شده و اگر غدد مقعد درگیر آن شود با بروز عفونت سطحی و یا عمقی منجر به فیستول خواهد شد.
عوارض ناشی از جراحی در حدود ناحیه مقعد می*تواند در زمان درمان آبسه یا [URL="http://bichashk.com/blog/natural-childbirth/"]زایمان طبیعی[/URL] سخت و موارد مشابه زمینه*ساز ایجاد فیستول مقعدی در فرد و تغییراتی در بافت ناحیه باشد.
ابتلا به بیماری سل نیز که بیشتر ریه را درگیر عفونت باکتریایی می*کند ممکن است در قسمت*های دیگری از بدن از جمله راست روده نیز ایجاد شده و با بروز آبسه منجر به فیستول گردد.
ابتلا به برخی بیماری*های جنسی مانند کلامیدیا یا سیفلیس نیز احتمال ایجاد فیستول مقعدی را افزایش می*دهند.
سرطان نیز با تغییر شکل سلول*ها می*تواند زمینه ساز آغاز این بیماری باشد.
تغییر شکل سلولی ناشی از زخم حاصل از ضربه و تروما نیز می*توانند باعث ایجاد فیستول مقعدی شوند.

درمان بیماری فیستول مقعدی چیست؟
از آن جایی که آسیب بافتی شدید در سطح پوست و مقعد در بیماری فیستول به راحتی قابل بازگشت نیست این بیماری با درمان*های دارویی یا خانگی رفع نخواهد شد بلکه برای کنترل آن و امکان ترمیم مجدد فیستول لازم است تا حتماً تحت عمل جراحی قرار بگیرد. [URL="http://bichashk.com/blog/fistula-surgery/"]جراحی فیستول مقعدی[/URL] از دیرباز به روش*های مختلفی به نام استن، پلاگین بیولوژیکی، روش فلپ آدوانسمنت و فیستولوتومی قابل انجام بوده است.اما این جراحی*ها می*تواند کمی سخت بوده و یا با عوارضی چون بی اختیاری گاز و مدفوع همراه باشد. سختی روش درمانی و [URL="http://bichashk.com/blog/steress/"]استرس[/URL] ابتلا به بی اختیاری روده باعث می*شود تا بسیاری از افراد از [URL="http://bichashk.com/blog/fistula-treatment/"]درمان فیستول مقعدی[/URL] خود منصرف شده و روند درمان را مرتب به تأخیر انداخته و در نتیجه باعث تشدید آسیب بافتی ناحیه و افزایش احتمال بازگشت بیماری حتی پس از درمان شوند.

با به روی کار آمدن روش*های نوین درمان دیگر جای نگرانی وجود ندارد. امروزه با وجود ابداع [URL="http://bichashk.com/blog/fistula-vaaft-treatment/"]درمان فیستول مقعدی به روش VAAFT[/URL] این امکان فرآهم شده تا فرد بتواند یک جراحی بدون درد و خونریزی و سرپایی را تجربه کند. همچنین با وجود [URL="http://bichashk.com/blog/fistula-laser-treatmentanal/"]درمان فیستول مقعدی با لیزر[/URL] با کمک اشعه لیزر آسیب به بافت سالم اطراف ناحیه فیستول محدود شده و با کمک خاصیت ترمیمی هم زمان اشعه روند بهبودی فرد کوتاه خواهد شد. در مدت زمان کوتاهی به کار و فعالیت روزمره خود بازگشته و می*تواند زندگی عادی خود را داشته باشد. احتمال ابتلا به عفونت و یا بیماری*های منتقل شونده از راه خون نیز محدود شده و در نهایت احتمال ابتلا به عوارضی چون بی اختیاری روده محدود خواهد شد.

اما باید این نکته را در نظر داشت که بیماری فیستول مقعدی بسیار سخت درمان بوده و هر نوع روش جراحی اعم از لیزری و یا سنتی نمی*تواند تضمینی برای عدم بازگشت بیماری و یا عدم نیاز به جراحی مجدد و بهبودی کامل فرد شود. درمان این بیماری نیازمند مداومت در درمان و پیگیری تا بهبودی کامل است.

منبع : [URL="http://bichashk.com/"]بیچشک[/URL]
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظر


Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2