اپل اولین شرکتی نیست که نام محصولات خود را متفاوت انتخاب می*کند تا توجه عموم را به خود جلب کند، شرکت گوگل نیز با انتخاب نام انواع شیرینی*ها برای محصولاتش قدم در این راه گذاشته است.
به گزارش هاواستافورکز،یوزپلنگ، پوما، جگوار یا پلنگ خالدار آمریکایی، پلنگ، ببر، گربه وحشی، گربه وحشی برفی و شیر اسامی است که اپل برای سیستم*های عاملی که تا کنون عرضه کرده،*انتخاب کرده است. چیتا یا یوزپلنگ، در سال 2001 ارائه شد و جدید*ترین سیستم عامل این شرکت که نسخه 10.7 است شیر نام داشته و در ژانویه 2011 عرضه شد.
اپل و گوگل دو شرکتی هستند که از اسامی با تصاویر محسور کننده برای جذب توجه مصرف*کنندگان برای نامگذاری محصولاتشان استفاده می*کنند. با اینکه به نظر نمی*آید گوگل تا سالهای سال برای یافتن نام شیرینی و دسر با محدودیت مواجه شود، منابع نام گربه*سانان برای اپل بسیار محدود است و این شرکت تا کنون تقریبا از نام تمامی آنها برای محصولاتش استفاده کرده است. با این همه هنوز چند نام متعلق به گربه*سانان کوچک*تر و متوسط*تر مانند پلنگ راه راه آمریکایی (Ocelot) و گربه وحشی جگواروندی وجود دارند.
علاوه بر اینکه اپل میل شدیدی به حفظ مداومت نام*گذاری محصولاتش دارد، نکته جالب توجه دیگر این است که این شرکت قصد دارد به استفاده از نام گربه*سانان نیز برای نامگذاری محصولاتش ادامه دهد. درست مانند زمانی که استفاده از حرف کوچک i با تولید خط جدید محصولات اپل،آی*فون، آی*پاد، آی*مک، آی*لایف و آی*پد، آغاز شد.
دلیل انتخاب نام*های نمادینی مانند نام گربه*سانان برای سیستم*های عاملی که تمامی سروکار آنها با صفر و یک است، این است که به خاطر سپردن نامی مانند شیر بسیار ساده*تر از به خاطر سپردن نامی مانند 10.7 است. به خاطر سپردن ترکیبی از حروف و اعداد کار بسیار دشواری است،* برای اثبات این موضوع از فردی بخواهید به سرعت مدل چاپگر خود را برای شما بگوید!
اپل هرگز انگیزه خود را برای انتخاب این استراتژی نام*گذاری آشکار نکرده است. اما این نکته که برخی از این نام*ها با نام زره*پوش*های آلمانی در جنگ جهانی دوم در ارتباطند از توجه طرفداران اپل پنهان نمانده است. برخی از منتقدان نیز بر این باورند اپل این نام*ها را با الهام از نام*های انتخابی شرکت بریتانیایی Shaye، رقیب اپل در دهه 1990، انتخاب می*کند. این شرکت نامهایی کاملا مشابه با اسامی سیستم*های عامل اپل از قبیل جگوار و پوما را برای محصولاتش انتخاب می*کرد.
از سویی دیگر، مایکروسافت، یکی از رقبای اصلی اپل، در نامگذاری میان اعداد و نام*ها در نوسان است، ویندوز 1.0 در سال 1985، ویندوز 95 (نسخه 4.0) در سال 1955،*ویندوز ویستا (نسخه 6.0) در سال 2006 و ویندوز هفت (نسخه 6.1) در سال 2009 نامهای انتخابی مایکروسافت هستند.