همونطور که تو تایپک قبلی گفتم ۵ بخش وجود داره که ابعاد اصلی طراحی وب را تشکیل می دهند:

  1. محتوا
  2. دید بصری
  3. فناوری
  4. جابه جایی
  5. هدف

در ادامه مطلب می تونید توضیحات هر کدام رو مشاهده کنید.

محتوا : این بخش شامل شکل و دسته بندی محتویات سایت است.محدوده این بُعد از روش نوشتن متن تا نحوه دسته بندی، نمایش و ساختار بندی آن توسط x)html گسترش می یابد.
دید بصری : این بُعد به طرح صفحه نمایش استفاده شده در سایت اشاره دارد. این طرح معمولا توسط x)html ، css یا حتی فلش یا عناصر گرافیکی دیگر ایجاد می شود. این جنبه بصری سایت آشکارترین جنبه طراحی وب می باشد، ولی مهمترین جنبه این قسمت نیست.
فناوری : در حالی که استفاده از هسته های مختلف فناوری وب مانند x)html ، css در این طبقه قرار دارد، ولی منظور از فناوری در این بخش، به عناصر مختلفی از سایت است که مشخصا توسط فناوری های برنامه نویسی تولید می شوند.
جابه جایی : سرعت و قابلیت اطمینان از جابه جایی سایت روی اینترنت یا شبکه داخلی شرکت با سخت افزار/ نرم افزار و معماری شبکه ای که استفاده شده است ربط دارد
هدف : دلیل وجودی سایت، اغلب به یک موضوع اقتصادی مربوط می شود، و غالبا مهمترین بخش طراحی وب می باشد. این عنصر باید در تمامی تصمیماتی که شامل بخشهای دیگر می شود در نظر گرفته شود.

البته، مقدار تاثیر هر کدام از جنبه های طراحی وب بر طبق نوع سایتی که ساخته می شود متغییر است. یک صفحه اول شخصی معمولا مانند یک سایت فروش جنبه های مالی را در نظر نمی گیرد – سایت یک شرکت تولیدی ممکن است جلوه های بصری یک وب سایت عمومی درباره تبلیغات فیلمهای حادثه ای را نداشته باشد. دقیقا آنچه از معنی عبارت طراحی وب برداشت می شود این است که معنی ثابتی ندارد. بحث ما باید این را در نظر داشته باشد، ولی در همان اندازه کافی ایده های دقیقی را برای طراحان ایجاد کند تا در تمام مدت در ذهن داشته باشند.