Eclipse يك محيط برنامه نويسي open source براي زبان برنامه نويسي جاوا (كه البته داراي نسخه هايي جهت برنامه نويسي به زبانهايي مانند python Perl,PHP و ... است ) مي باشد. اين محيط توسط شركتهايي مانند IBM پشتيباني مي گردد. نسخه هاي مختلف بسته نرم افزاري Eclipse عبارتند از:


 • Eclipse 1.0 (November 7, 2001): based on an earlier Java IDE called VisualAge from IBM.
 • Eclipse 2.0 (June 28, 2002)
 • Eclipse 2.1 (March 28, 2003)
 • Eclipse 3.0 (June 25, 2004)
 • Eclipse 3.1 (June 28, 2005)
 • Eclipse 3.2 (June 30, 2006) (Callisto - named after one of the Jupiter's Galilean moons): started annual simultaneous release of all the related Eclipse projects.
 • Eclipse 3.3 (June 25, 2007) (Europa - named after another Jupiter's Galilean moons)
 • Eclipse 3.4 (June 19, 2008) (Ganymede - named after yet another Jupiter's Galilean moons)
 • Eclipse 3.5 (June 12, 2009) (Galileo - named after the great 17th century scientist and astronomer Galileo Galilei)
حال بهتر است قبل از شروع كار با اين ابزار برنامه نويسي، ابتدا بطور مختصر در مورد انتخاب نسخه مناسب برنامه نويسي و همچنين نحوه نصب آن توضيح دهيم. محيط برنامه نويسي Eclipse در هر ارائه، داراي نسخه هاي مختلفي بر اساس سطح علمي برنامه نويسان جاوا مي باشد. اگر شما يك برنامه نويس مبتدي مي باشيد، پيشنهاد Eclipse به شما، بسته Eclipse IDE for Java Developers مي باشد و يا اگر يك برنامه نويسي حرفه اي جاوا مي باشيد، مي*توانيد از بسته Eclipse IDE for Java EE Developers يا يسته Eclipse Classic استفاده نماييد.
نكته مهم در مورد نصب Eclipse آن است كه حتما بايد قبل از نصب، ابتدا نسخه مناسب بسته JDK را نصب نماييد. عمليات نصب محيط Eclipse نيز بسيار ساده مي باشد و به همين دليل از توضيح آن صرف نظر مي كنيم.
براي دانلود بسته نرم افزاري Eclipse مي توانيد از لينك زير استفاده نماييد:
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
همچنين مي توانيد با سفارش اين بسته نرم افزاري از طريق آدرس ايميل زير به واحد فروش شركت تدبيرگران پويا پرداز و ارسال مشخصات + آدرس پستي + شماره تماس خود بسته نرم افزاري فوق را درب منزل دريافت نماييد.
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
***********
برای اینکه بتوانیم در محیط Eclipse شروع به برنامه نویسی نموده و کلاسهای مورد نظر خود را ایجاد نماییم، لازم است آنها را در قالب یک پروژه تعریف نماییم.
پس ابتدا نرم افزار Eclipse را اجرا مي كنيم. اگر براي اولين بار است كه اين محيط را اجرا مي كنيد ممكن است با پنجره زير روبرو شويد:


توسط اين بخش، مسيري را كه قرار است تمام پروژه هاي شما در آن ذخيره شوند را مشخص مي نماييد. در پايين اين پنجره گزينه اي وجود دارد كه با انتخاب آن به Eclipse مي گوييد كه اين مسير را به عنوان مسير پيش فرض در نظر بگيرد و از اين بار به بعد با هر با اجراي محيط Eclipse، مسير جديدي را از شما نپرسد.
پس از تعيين مسير workspace، برای ایجاد پروژه باید به صورت زیر عمل نمایید.
File --> New --> Project
بعد از انجام دادن مراحل فوق پنجره ای برای شما گشوده می شود که می توانید آن را در شکل زیر مشاهده نمایید.


در اين پنجره گزينه Java Project را انتخاب كرده و گزينه Next را انتخاب مي كنيم. با انجام اين كار به پنجره New Java Project وارد خواهيد شد.


در اين بخش توسط قسمت project name نام پروژه مورد نظر را وارد مي نماييم و ساير تنظيمات را به همان صورت پيش فرض پذيرفته و دكمه Finish را انتخاب مي كنيم. با انجام اين كار پروژه مورد نظر ايجاد مي گردد. اكنون نوبت آن است تا فايل كلاس برنامه را به پروژه فوق اضافه نماييد. براي انجام اينكار كافيست روي نام پروژه يا روي پوشه src موجود در پروژه كليك راست كرده و مسير new --> class را طي مي نماييم. با انجام اينكار پنجره زير باز مي گردد:

در اين پنجره كافيست تا در كادر Name نام فايل كلاس را وارد نماييد و تنظيمات پيش فرض را بپذيريد. البته مي توانيد در صورت نياز و براي گروه بندي كردن فايلهاي موجود در پروژه، كلاس فوق را در يك Package جديد (با وارد كردن نام package مورد نظر در كادر Package) و يا يك Package موجود (با كليك روي دكمه Browse ) قرار دهيد. همانطور كه در پنجره فوق مي بينيد، گزينه هاي ديگري نيز در اين پنجره وجود دارند كه فعلا در اين بخش به بررسي آنها نمي پردازيم. اكنون كافيست تا دكمه Finish را كليك كرده و وارد محيط برنامه نويسي Eclipse شويد.
با ورود به اين مرحله، در واقع شما آماده نوشتن كد برنامه خود مي باشيد. در ادامه كد برنامه ساده اي را مشاهده مي نماييد كه مي توانيد از آن به عنوان برنامه نمونه به منظور تست محيط Eclipse استفاده نماييد.


کد:

public class HelloWorld {    public static void main(String[] args) {    System.out.println("Hello, world!");  } }
بطور پيش فرض و بصورت خودكار، محيط Eclipse برنامه شما را در حين تايپ كردن كنترل و تصحيح مي كند.به عبارت ديگر اگر قسمتي از برنامه با ايرادي همراه باشد در همان لحظه خطاي موجود را شناسايي كرده و با علامتي قرمز رنگ مشخص مي كند. كاربر با مشاهده اين علامت متوجه اشتباه خود شده و آن را رفع مي نمايد.
براي اجراي برنامه فوق كافيست در پنجره Package Explorer روي نام فايل برنامه مورد نظر كليك راست كرده و از منوي Run As گزينه Java Application را انتخاب نماييد. در اينصورت برنامه فوق اجرا شده و نتيجه حاصل از آن در پنجره Console واقع در قسمت پايين محيط Eclipse نمايش داده مي شود.

[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید