انواع آجر نما
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] در معماری نشانه فرهنگ و طرز فکر مالک ساختمان و طبیعتا نشانه فرهنگ شهری است. معماری در شکل گیری جوامع شهری و نمایاندن فرهنگ ان جامعه نقش بسزایی دارد. در میان انوان نما ها ، آجر نما یا نماهای آجری در معماری اهمیت بخصوصی دارد. از این رو در نمای بیرونی بسیاری از ساختمان ها و همچنین نماهای داخلی از آجر نما ها استفاده میشود.

آجر نما از انواع آجرها است ، که جهت ساخت نمایی زیبا برای ساختمان*ها و خانه*ها استفاده می شود. با پیشرفت صنعت ساختمان سازی ، کاربرد آجرها در اسکلت سازه*ها کاهش یافته است ، اما هنوز در نمای ساختمان و بدنه ساختمان کاربرد دارند. . آجر نما در ساختمان سازی استانداردهای خود را دارد علاوه بر اینکه باید استاندارد باشد باید مقاوم در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب نیز باشد و در مقابل هر ضربه ای به راحتی آسیب پذیر نباشد.
از انجایی که نمای یک ساختمان به غیر از زیبایی خودش بر روی ظاهر دیگر ساختمان ها تاثیرگذار است، معماران از آجر نما برای زیبایی ساختمان استفاده میکنند. شرکت آجر ساحل ، اجرنماهایی را بسته به نوع مصرف انها، کیفیت و ظاهر تولید می کند. که با بالاترین کیفیت و متقابلا مناسب ترین قیمت ان را در اختیار مصرف کننده گان قرار داده است. این اجرنما ها از لحاظ تنوع گوناگون هستند که در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم:
آجر نما لفتون
یکی از انواع آجر نما ، آجر لفتون است که در نمای ساختمان ها بکار میرود. از این جهت به ان لفتون می گویند که این نوع اجر در روستایی با همین نام یعنی لفتون تولید شده است اما در حال حاضر از خاک رس در شهرهای دیگری مانند یزد و اصفهان هم تولید می شود. اجر لفتون از خاک رس و در دو رنگ زرد و قرمز تولید می شود. از مهمترین اجر لفتون اجر ۱۰ گل می باشد ، به این معنا که این اجر دارای ۱۰ سوراخ می باشد و در آجر نما ساختمان ها نیز کاربرد دارد.
خصوصیات اجر ده گل یا لفتون
• ایجاد عایق و خلاء برای کاهش وزن
• مورد استفاده در سقف ها، سوله ها، و دیوار چینی محوطه ها
• امکان تحمل فشار و وزن
• امکان ایجاد دیوارهای حایل و غیر حایل
• امکان سفارش اجر بصورت دوقلو
آجر نما قزاقی
همانطور که از اسم این اجر پیداست، نام این اجر بر می گردد به زمان ورود قزاق ها به ایران که دیوار سربازخانه هایشان از نوعی اجر با ابعاد ۵*۱۰*۲۰ بصورت سنتی می ساختند .بعد ها به آجر قزاقی شهرت پیدا کرد. از این رو [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] از قدیمی ترین اجرهای ایرانی شناخته شده است. همچنین در بناهای عظیم و باستانی همچون مسجد جامع اصفهان، طاق کسری، کنبد کاووس و امروزه در آجر نما ساختمان ها شاهد استفاده آجر قزاقی هستیم. در اینجا به خصوصیات این اجر بطور خلاصه اشاره می کنیم:
خصوصیات آجر نما قزاقی
• متنوع در رنگ های خاکی، زرد، اتشی، حنایی، پوست پیازی و قرمز اخرایی
• متنوع در اندازه و شکل: بصورت توپر و مکعب مستطیل به اندازه ۵/۵*۲۰ و در ضخامت های ۱۰ و ۵/۵ و ۵/۳ سانتیمتر و بصورت مربعي شكل به رنگ اخرایی در اندازه ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتيمتر.
• متنوع در سه سایز پلاک، نیمه و کامل
مزیت آجر نما قزاقی
• نگهداری بسیار اسان
• دارای عایق های گرمایشی و سرمایشی
• کاهش هزینه ها
• کاهش نرخ بیمه نسبت به بقیه مصالح
آجر نما بهمنی
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] یکی از انواع اجر نما ها است که در نما و دیوار چینی بکار می رود. نماینده اصلی این کارخانجات اجر اصفهان هستند که شرکت اجر ساحل آجر نما بهمنی را با کیفیتی مرغوب ان را به صورت عمده به دست مصرف کننده میرساند.ساختار این اجر از خاک رس است. این اجر در رنگ های زردکمرنگ (اجر سفید) ، زرد پررنگ (اجربهمنی) ، قرمز روشن و قرمز سیر موجود است. ضخامت اجرهای بهمنی ۳ تا ۴ یا ۵ سانتی متر است و دو بعد دیگر انها ۱۰*۲۰ میباشد.
آجر نما نسوز
نوع دیگر اجر نما ، [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] است. اجر نسوز همان سرامیک است که از خاک های نسوز درست می شود. از لحاظ زیبایی وجود اجر نسوز در آجر نما ساختمان ها باعث جذابیت ساختمان می شود. اجر نسوز با کیفیت میتواند سالیان سال از لحاظ دوام و ثبات رنگ باقی بماند. از مهمترین کاربرد آجر نسوز مقاوت بسیار بالای اجر نسوز در مقابل حرارت است که این خود جز مزیت به حساب می اید. انواع مختلفی از اجرهای نسوز در بازار موجود است که بسته به نیاز و نوع مواد بکار رفته در انها، مورد استفاده قرار می گیرند که امروزه از اجر نسوز ها بیشتر در پوشش داخلی کوره ها و همچنین آجر نما استفاده می کنند.
انواع آجرهای نسوز
اجر نسوز الومینیومی:
مواد تشکیل دهنده اجرهای نسوز الومینیومی ، اکسید الومینیوم است. این مواد در برابر حرارت ۱۷۵۰ درجه سیلیسیوس که در داخل کوره های ذوب اهن بکار میروند، مقاوم اند.
اجر نسوز سیلیسی:
اجرهای سیلیسی از ان جهت اینگونه نام گذاری شده اند که انها از خاک سیلیسی تشکیل شده است. مواد تشکیل دهنده اصلی انها اکسید سیلیسیوم و اکسید کلسیوم ، اکسید اهن، اکسید تیتانیوم است. بخاطر مقاومت بالای اجر های نسوز در مقابر حرارن،این اجر ها برای تولید سرامیک و پوشش های درونی کوره ها مورد استفاده قرار می گیرند.
اجر نسوز اکسید کروم:
اجر نسوز اکسید کروم که به انها کروندوم میگویند، در قسمت های داخلی کوره ذوب اهن مورد استفاده قرار می گیرد. این اجر ۹۰ تا ۹۵ درصد اکسید الومینیوم و ۵ الی ۱۰ درصد هم از اکسید کروم است.
آجر نسوز قلیایی:
مواد تشکیل دهنده آجر نسوز قلیایی شامل SiO2 و اکسید منیزیم (MgO) می*باشند. این آجرها در پوشش درونی کوره*های تولید فولاد، کوره*های تولید سیمان و در کوره*های ذوب شیشه ، استفاده می*شود.
شرکت آجر ساحل یک ، پیشگام در زمینه تولید محصولات آجر ، انواع آجر نما ، آجر نما نسوز ، آجر نما ۱۰ سوراخ ، آجر نما لفتون ، انواع آجر و آجر سفال اصفهان در بازار ایران با دستگاه های تمام اتوماتیک و بالاترین کیفیت و تنوع و همچنین عرضه آجر با مناسب ترین قیمت بین رقبای موجود در بازار آجر و آجر نما جهت مصارف مختلف ساختمان در ایران می باشد.
منبع: [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]