ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  mahsabk
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2017 May
  نوشته ها
  50
  3
  0
  نوشته های وبلاگ
  7

  ضایعات پوستی

  تعریف

  ضایعات پوستی بسیار شایع هستند و همه ما کم و بیش در طول زندگی حداقل یک بار با این ضایعات روبرو شده ایم،خوشبختانه بیشتر ضایعات پوستی خوشخیم هستند، انواع خال رنگدانه دار، گوشت اضافه (skin tag)، خال عروقی (cherry spot) که بیشترین ضایعات پوستی را تشکیل می دهند، اغلب جزو همین ضایعات خوشخیم هستند. ضایعات بدخیم مثل کارسینوم سلول سنگفرشی (squamous cell carcinoma) و کارسینوم سلول قاعده ای (basal cell carcinoma) وملانوما (melanoma) شیوع کمتری دارند و بیشتر در سنین بالا و کسانیکه زمینه ژنتیک و آسیبهای پوستی ناشی از آفتاب، داشته اند؛ دیده می شود.

  برای درمان ضایعات پوستی تکنیک*های مختلفی از تراشیدن ساده تا پیچیده*ترین عمل*های جراحی مورد استفاده قرار می*گیرد .انتخاب بهترین روش برداشتن این ضایعات ،بستگی به نوع ،اندازه،عمق وخوش*خیم یابدخیم بودن آن دارد.

  هدف

  گاهی هدف از برداشتن این ضایعات پوستی، فقط اهداف زیبایی است؛ در مواردی هم، ضایعات پوستی برداشته می شوند تا مطمئن شویم که ضایعه، سرطانی نبوده و اگر بوده، از پخش شدن و گسترش آن به دیگر بخش*های بدن جلوگیری شود.

  موارد احتیاط

  اکثر روش*های از بین*بردن ضایعات پوستی نیاز به اقدامات احتیاطی چندانی ندارد. منطقه تحت درمان قبل از انجام این روش با الکل و یا سایرمواد ضدعفونی کننده؛تمیزمی*شود و معمولا به اتاق عمل استریل احتیاج نیست. در بیشترموارد این عمل بصورت سرپایی انجام می*گیرد و محل درمان بصورت موضعی بی*حس می*شود. در موارد پیچیده*تر ممکن است از امکانات خاصی در مراکز درمان*های سرپایی استفاده شود. اکثر مراحل درمان بی*خطر و اغلب برای همه بیماران از کودک تا مسن گرفته، قابل تحمل است.

  توصیف

  برای از بین بردن ضایعات پوستی از تکنیک*های متفاوتی استفاده می*شود. انتخاب روش مورد استفاده وابسته به درجه خطر ضایعه، محل قرارگیری آن و قدرت تحمل بیمار دارد. تکنیک*های ساده*تر مانند سوزاندن و یا فریزکردن ،درگذشته بیشتراستفاده می شد؛ولی امروزه روشهای پیشرفته تری مثل آراف الکتروسرجری(RF electrosurgery)که عوارض کمتری داردودقیقتراست،جایگزین این روشهاشده است. درمان*های پیچیده*تر مانند عمل*جراحی میکروگرافیک موس Mohs برای ضایعات بدخیم استفاده می شود.

  بیوپسی

  یانمونه برداری،در مواردی انجام می شود که احتمال بدخیمی وجودر دارد، ، در اینصورت،قبل ازجراحی اصلی، یک نمونه کوچک شامل بخشی ازضایعه برداشته شده به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می*شود و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می*گیرد. برخی از ویژگی*های سلول*های پوستی و شیوه قرارگیری آنها در پوست، نوع ضایعه پوستی را مشخص می*کنند و چنانچه این ضایعه سرطانی و یا خطرناک باشد، مشخص خواهد شد. با توجه به آزمایشات میکروسکوپی، نیاز به عمل جراحی مجدد تشخیص داده می*شود. روش*های مختلفی برای بیوپسی مورد استفاده قرار می*گیرد. پزشکان ممکن است از چاقوی جراحی برای برداشتن بخش یا تمام ضایعه برای نمونه*برداری استفاده کنند. ضایعات کوچک، با بیوپسیِ سطحی ازطریق تراشیدن نمونه*برداری می*شود و متخصص، چاقو را به موازات سطح پوست کشیده و نمونه را از سطح ضایعه جدا می*کند. درصورتیکه وقتی نمونه کامل ازتمام ضخامت پوست لازم باشد، نمونه برداری با پانچ (punch) انجام می شود.

  خارج کردن

  درروش اکسیزیون ضایعه، پپزشک ضایعه راطور کامل و بصورت بیضی شکل جدا می کند. خارج کردن بیضی شکل زخم، بهتر از حالت دایره*ای است و بخیه زدن بهتروتمیزترانجام می شود. اگر ضایعه سرطانی باشد، به بریدن دور زخم اکتفا نمی*شود و بخشی از پوست سالم نیز برداشته می شود. این روش پزشک را مطمئن می*کند که هیچ سلول سرطانی باقی نخواهدماند.

  تخریب

  ازاین روش بیشتر برای برداشتن ضایعات خوش*خیم پوست مانندخال ها، [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] ،گوشت اضافه،بعضی ازانواع لک ها مثل لنتیگو(lentigo) و... استفاده می*شود.

  کرایو سرجری یافریزکردن

  این تکنیک با استفاده از نیتروژن مایع و یا دیگر مایعات بسیارسرد که ضایعه را فریز می کند،انجام می شود. نیتروژن مایع که معمولا در این روش استفاده می شود؛بر روی ضایعه اسپری می*شود و با تکرارچرخه انجماد و ذوب (که ممکنست بارهاانجام شود) اطمینان حاصل می*شود که تخریب ضایعه انجام شده است. اشکال بزرگ این روش اینست که نیاز به تکرار جلسات درمانی دارد، به همین علت امروزه بیشتر از روش*های قطعی ترمانند RF الکتروسرجری استفاده می*شود.

  کورتاژ

  در این فرایند، ابزاری با استفاده از برش دایره*ای انتهای کناره ضایعه را برش می*دهد. برش از وسط ضایعه شروع شده و به کناره*ها می*رسد. پزشکان با ضربه*های پی*در*پی و خراش دادن آن*ها بخش*هایی از زخم را برمی*دارند. گاهی پزشکان با استفاده از کورت، اندازه زخم را کم می*کنند و سپس از درمان دیگری برای برداشتن آن استفاده خواهند کرد.

  RF الکترو سرجری

  دراین روش با استفاده ازامواج الکترومغناطیسی بافرکانس بسیاربالا(معمولا"بیش از 4ملیون هرتز) یاهمان امواج RF ،ضایعه پوستی برداشته می شود.ازآنجاکه دستگاه های جدید آراف الکتروسرجری به پزشک امکان می دهدتا باظرافت وبادقت بسیاربالا،خال یا زگیل یاهرضایغه پوستی دیگررا بدون آسیب زدن ویاسوزاندن پوست سالم اطراف بردارد وهمزمان بابرش دادن،ازطریق ایجادکوآگولاسیون یاانعقاد جلوی خونریزی رابگیرد،ازاین روش برای برداشتن خالهای صورت وضایعاتی که نمی خواهیم جای زخم یااسکاربجابگذارد،استفاده می شود.

  جراحی میکروگرافیکی موس(mohs micrographic surgery)

  برای اطلاعات بیشتر حتما مقالات زیر را مطالعه کنید:

  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]

  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]

  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 2. #2
  jarahlaser
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2018 Dec
  نوشته ها
  1
  0
  0
  نوشته های وبلاگ
  11
  روشی کاملا مطمئن و ایمن بدون کوچکترین اثری از درد و بدون خونریزی که می تواند در 1 جلسه و برای همیشه به مشکل زگیل های تناسلی پایان دهد و بدون امکان بازگشت مجدد به عنوان قطعی ترین روش درمان برای زگیل های تناسلی شناخته می شود.
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 3. #3
  clinicSitteness
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2018 Dec
  نوشته ها
  1
  0
  0
  مقاله من هم مرتبط به همین موضوعه میتونید مطالعه کنید
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2