[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]

همه چیز در مورد نرم افزار matlab و کاربردهای آن

متلب یک زبان [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] سطح بالای نسل چهارم و یک محیط تعاملی برای محاسبات عددی، تجسم و برنامه*نویسی می*باشد که از ترکیب دو واژه MATrix (ماتریس) و LABoratory (آزمایشگاه) ایجادشده است این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه است که در آن حتی اعداد منفرد نیز به*صورت یک ماتریس با ابعاد ۱*۱ در نظر گرفته می*شود.
نرم*افزار متلب توسط شرکت MathWorks تولیدشده است. این شرکت در سال ۱۹۸۴ در ایالت ماساچوست امریکا تأسیس شد. در سال ۱۹۷۰ Cleve Moler رییس دانشکده نیومکزیکو نرم*افزار متلب را بر پایه زبان فرترن نوشت. در سال ۱۹۸۳ این نرم*افزار را بر پایه زبان برنامه*نویسی C شکل دادند و پس از تأسیس شرکت گسترش ان سرعت گرفت.
متلب توانایی کار با ماتریس*ها، رسم انواع توابع و داده*ها، پیاده*سازی انواع الگوریتم*ها، ایجاد رابط کاربری، ارتباط با برنامه*های نوشته*شده به زبان*های دیگر ازجمله C، C++، JAVA و فرترن و ایجاد مدل*ها و برنامه*های کاربردی را فراهم می*کند.

سیستم متلب از پنج قسمت اصلی ایجادشده است.


زبان متلب: متلب یک زبان سطح بالای ماتریس- آرایه*ای است ویژگی*های برنامه*نویسی شی گرا را شامل می*شود که می*توان با کمک آن برنامه*های ساده و پیچیده را ایجاد کرد

محیط کاری متلب: مجموعه*ای از ابزار و امکانات است که شما به*عنوان کاربر متلب یا برنامه*نویس متلب با آن*ها تعامل دارید. این محیط شامل امکاناتی برای مدیریت متغیرها در فضای کاری و ابزاری جهت توسعه، مدیریت، رفع خطا و ایجاد M فایل*ها در برنامه*های متلب می*باشد.

کنترل گرافیک: همان سیستم گرافیکی متلب است که شامل دستورات سطح بالا برای تجسم داده*های دوبعدی و سه*بعدی، پردازش تصویر، انیمیشن و گرافیک است. همچنین شامل دستورات سطح پایین است که به شما اجازه می*دهد که ظاهر گرافیکی برنامه*های خود را به*صورت سفارشی طراحی کنید.

کتابخانه توابع ریاضی متلب: مجموعه گسترده*ای از الگوریتم*های محاسباتی اعم از توابع ابتدایی مانند سینوس، کسینوس تا توابع پیچیده مانند ماتریس معکوس، مقادیر ویژه ماتریس و تبدیل فوریه سریع را شامل می*شود.

رابط برنامه*های کاربردی متلب (API): کتابخانه*ای است که امکان نوشتن برنامه*های فرترن و C که با متلب در تعامل باشند را فراهم می*کند. این رابط شامل امکاناتی نظیر فراخوانی روال از متلب (اتصال پویا)، فراخوانی متلب به*عنوان یک موتور محاسباتی و خواندن و نوشتن به فایل*های mat است.


مزایای [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]

راحتی در استفاده: متلب یک زبان مفسری است که برنامه در محیط توسعه یکپارچه متلب به*راحتی نوشته، اصلاح و ایجاد می*گردد. ازآنجایی*که زبان برنامه*نویسی برای استفاده راحت است توسعه برنامه*های جدید به*راحتی امکان*پذیر است.

استقلال بستر نرم*افزاری: متلب توسط بسیاری از سیستم*های کامپیوتری مختلف پشتیبانی می*شود. زبان متلب توسط سیستم*عامل*های لینوکس، ویندوز و مکینتاش پشتیبانی می*شود.

توابع از پیش تعریف*شده: متلب هم را با کتابخانه گسترده*ای از توابع از پیش تعریف*شده است که برای بسیاری از کاربردها استفاده می*شود.

رسم مستقل از دستگاه: برخلاف بسیاری از زبان*های کامپیوتری دیگر، متلب دستورات بسیاری را برای رسم و تصویربرداری دارد. این تصاویر و رسم*ها می*تواند روی هر وسیله خروجی گرافیکی که توسط کامپیوتر پشتیبانی می*شود قابل نمایش است.


متلب شامل ابزاری است که به برنامه*نویس اجازه می*دهد که به*صورت تعاملی یک واسط گرافیکی کاربر را ایجاد نماید. با این قابلیت برنامه*نویس می*تواند برنامه*های پیچیده تجزیه*وتحلیل داده*ها را طوری طراحی کند که کاربران بی*تجربه نیز بتوانند به*راحتی با برنامه تعامل داشته باشند.


معایب متلب

متلب دو عیب اساسی دارد. اول اینکه متلی یک زبان مفسری است و بنابراین سرعت اجرای آن نسبت به زبان*های کامپایلری کمتر است. این مشکل را می*تواند با به*کارگیری درست ساختار برنامه در متلب و استفاده از کامپایلر متلب برای کامپایل برنامه نهایی قبل از توزیع برنامه حل نمود.

ایراد اساسی دوم هزینه است: یک کپی کامل از متلب پنج تا ده برابر از یک کامپایلر C یا فرترن گران*تر است. و برای کسب*وکار مقرون*به*صرفه است.


کاربردهای متلب


متلب به*طور گسترده به*عنوان یک ابزار محاسباتی در علم و مهندسی مانند رشته*های فیزیک، شیمی، ریاضی و تمام رشته*های مهندسی استفاده می*شود. در زیر بعضی از موارد استفاده از متلب مطرح*شده است:

پردازش سیگنال و ارتباطات
پردازش تصویر و ویدئو
سیستم*های کنترل
تست و اندازه*گیری
مهندسی مالی
محاسبات زیستیقدرت محاسبات ریاضی متلب


متلب در هر جنبه از ریاضیات محاسباتی استفاده می*شود. در زیر برخی از محاسبات ریاضی که در آن از متلب بیشتر استفاده می*شود آورده شده است:

کار با ماتریس*ها و آرایه*ها
رسم نمودارهای دوبعدی و سه*بعدی و گرافیک
جبر خطی
معادلات جبری
توابع غیرخطی
آمار
آنالیز داده
حساب دیفرانسیل و انتگرال و معادلات دیفرانسیل
محاسبات عددی
ادغام
براز منحنیجعبه*ابزارهای متلب


شرکت سازنده و گروه*های مختلف، ازجمله دانشگاه*های سرتاسر جهان و برخی شرکت*های مهندسی هرساله جعبه*ابزارهای خاص-کاربردی به آن می*افزایند که باعث افزایش کارایی و محبوبیت آن شده است. فهرستی از این جعبه*ابزارها در زیر آمده است:

سیمیولینک، ابزاری برای شبیه*سازی سامانه*ها به* صورت انتزاعی
جعبه*ابزار مخابرات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی مخابرات
جعبه*ابزار کنترل متلب، توابع و ابزارهای محاسبات مهندسی کنترل
جعبه*ابزار فازی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات فازی
جعبه*ابزار محاسبات متلب، توابع و ابزارهای محاسبات عددی
جعبه*ابزار تخمین متلب، توابع و ابزارهای محاسبات بحث تخمین سیستم در مهندسی کنترل
جعبه*ابزار آمار متلب، توابع و ابزارهای محاسبات آمار
جعبه*ابزار جمع*آوری داده متلب، توابع و ابزارهای جمع*آوری داده
جعبه*ابزار شبکه عصبی متلب، توابع و ابزارهای محاسبات شبکه عصبی
جعبه*ابزار پردازش تصویر متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش تصویر
جعبه*ابزار پردازش صوت متلب، توابع و ابزارهای محاسبات پردازش صوت
جعبه*ابزار احتمالات متلب
جعبه*ابزار محاسبات سیمبولیک متلب
جعبه*ابزار کارگاه بی*درنگ متلب، توابع و ابزارهای محاسبات سامانه*های بی*درنگ


منابع:
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ][برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]