منوهایی در قسمت*های بالا و سمت چپ محیط جوملا طراحی شده*اند تا شما را برای رسیدن به خواسته*ها و تغییرات مد نظرتان کمک کنند.

در قدم اول به بررسی نحوه*ی ایجاد مجموعه*ها می*پردازیم.

این مجموعه*ها برای نظم دادن به محتوای سایت شما طراحی شده*اند.

برای ایجاد مجموعه*های جدید و یا اعمال تغییرات بر روی مجموعه*های موجود کافی است به قسمت مدیریت دسته بندی*ها بروید. برای این*کار:

درقسمت بالای صفحه، به زیر منوی Categories (مجموعه*ها) از منوی Content (محتوا) بروید.


از منوی طراحی شده در سمت چپ تصویر، از زیر مجموعه Content (محتوا)، گزینه Categories (مجموعه*ها) را انتخاب کنید.


با توجه به سایت، می*بایست مجموعه*های خود را شناسایی کرده و سپس اقدام به ایجاد آن*ها نمایید.

پس از انتخاب گزینه Categories (مجموعه*ها)، صفحه*ای همانند صفحه زیر برای شما باز خواهد شد.

این صفحه شامل جدولی است که سطرهای آن مجموعه*های موجود در سایت را نشان می*دهند. از روی این جدول به راحتی می*توان فهمید هر دسته بندی در چه وضعیتی می*باشد: انتشار /عدم انتشار، هر دسته بندی مجموعه اصلی است و یا زیر مجموعه*ای از یک مجموعه بزرگتر و اطلاعاتی بیشتر.

چنانچه قصد ویرایش مجموعه را دارید کافی است بر روی نام آن کلیک نمایید، اما برای ایجاد مجموعه جدید، برروی گزینه سبز رنگ New (جدید)در قسمت بالا-سمت چپ صفحه کلیک کنید.
با زدن این دکمه صفحه*ای باز خواهد شد که از شما اطلاعاتی را سوال می*کند.
بخش مجموعه*ها (Categoriese) شامل تب*های متعددی از قبیل

Category (مجموعه)
Publishing (انتشار)
Permission (دسترسی*ها)
Options (انتخابها)
می*باشد که عموما برای مدیریت سایت با بخش اول یعنی همان Category (مجموعه) کارداریم.

تب *Category (مجموعه):


گزینه Title (عنوان): که با علامت ستاره در بالای صفحه خودنمایی می*کند باید حتما توسط نامی مرتبط پرشود. در غیر اینصورت با پیغامی مواجه خواهید شد که الزام این*کار را به شما یادآوری خواهد کرد.

گزینه Alias (مستعار): معمولا باید هم*نام با عنوان انتخاب شده پر شود.
بخش Editor (ویرایشگر): چنانچه توضیحی درباره مجموعه موردنظرتان دارید، در این قسمت تایپ کنید.
Parent (والد): اگر مجموعه شما، مجموعه اصلی است، بگذارید در همان حالت No parent (بدون والد) باقی بماند. اما اگر مجموعه*ای از یک مجموعه بزرگتر است منوی کشویی این قسمت را باز کنید. در این منو کلیه *مجموعه های ایجاد شده نمایش داده*خواهند شد. از میان آن*ها مجموعه والد را انتخاب کنید. بدیهی است که می*بایست نخست مجموعه*های والد ایجاد شوند و سپس به ایجاد زیر مجموعه*ها بپردازید.
Status (حالت): شما می*توانید در این قسمت مشخص کنید که مجموعه شما در مرحله منتشر شده باشد و یا منتشر نشده، آرشیو شده و یا زباله.
**Access (دسترسی): اگر دسترسی*های مختلفی برای کاربران سایت شما تعریف شده*است شما به راحتی می*توانید در این قسمت مشخص کنید این مجموعه در دسترس کدام یک از کاربران شما قرار بگیرد. به صورت پیش*فرض در دسترس public (عموم) قرار دارد.
Language (زبان): اگر سایت شما چند زبانه است می*بایست مشخص کنید این مجموعه که در حال ایجاد آن هستید به کدام زبان متعلق است.
تب* Publishing (انتشار) :مواردی از قبیل تاریخ انتشار مجموعه*، اینکه مجموعه توسط کدام کاربر ایجاد شده*، تعداد بازدیدها از مجموعه، نویسنده و غیره، قابل کنترل است.
تب Permission (دسترسی*ها): در این قسمت اجازه دسترسی*ها برای کاربران مختلف صادر می*شود. در این بخش لیستی از کاربران ایجاد شده را به صورت فهرست*وار در بخش سمت چپ صفحه دارید. برای هریک از آن*ها می*توانید تعریف کنید در حیطه مجموعه*ها چه نوع دسترسی دارند.برای مثال برخی تنها می*توانند آن را ایجاد کنند برخی دیگر اجازه ویرایش و تغییر *آن را دارند. برخی دیگر امکان پاک کردن مجموعه را خواهند داشت و غیره.
تب Options (انتخابها): در این تب اگر عکسی را برای مجموعه خود در نظر گرفته*اید، معرفی خواهید کرد. هم*چنین متن جایگزین عکس را که در زمان لود نشدن کامل صفحه و عکس برای مخاطبین نشان داده خواهد شد را مشخص می*کنید.
پس از اعمال تغییرات، حالا کافی است برروی گزینه سبز رنگ در بالا سمت چپ صفحه که با برچسب Save (ذخیره) مشخص شده است کلیک کنید.

منبع: [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]