1. برنامه نويسي آسان:
ASP.net به طور شگفت انگيزي برنامه نويسي وب را آسان كرده است. كنترلهاي سرور ASP.Net ميتوانند به شما كمك كنند كه با كمترين ميزان كد، برنامه هاي قوي بسازيد. شما با اين كنترلها ميتوانيد به آساني هرچه تمام تر به ديتابيس ها متصل شويد. ميتوانيد ورودي هاي كاربرها را اعتبارسنجي كنيد، فايلهاي كاربر را به روي سرور آپلود كنيد و بهتر اينکه ديگر نيازي نيست نگران مرورگرها باشيد. كنترلهاي سرور ASP.Net بر روي تمامي مرورگرها اجرا مي شوند.

2. عدم وابستگي به زبان خاص:
ASP.Net كاملاً آماده پذيرفتن برنامه نويسان زبانهاي ديگر است. شما در ASP.Net به يك زبان خاص متكي نيستيد. بر عكس ASP كلاسيك كه شما به زبانهاي اسكريپتي jscript و vbScript وابسته بوديد اما شما در ASP.Net هم اكنون قادر به برنامه نويسي با 25 زبان برنامه نويسي هستيد. ASP.Net دست شما را براي انتخاب زبان برنامه نويسي مورد علاقه تان كاملاً باز گذاشته است.

3. ابزارهاي عالي:
شما ميتوانيد حتي با اديتورهاي متني ساده مثل Notepad هم حداكثر استفاده را از ASP.Net ببريد. اما مي توانيد با استفاده از ويژوال استوديو به همان راحتي كه در محيط ويژوال بيسيك برنامه مي نموديد، در محيط وب نيز برنامه بنويسيد. ميتوانيد در محيط ويژوال استوديو از راحتي كار لذت ببريد. كنترلها را Drag and Drop كنيد. به راحتي هرچه تمام تر براي آنها كد بنويسيد. در اين راه ويژوال استوديو به عنوان يك دوست خوب همواره همراه شما خواهد بود. ابزارهاي جانبي ويژوال استوديو نيز كارهايي همچون تست و ديباگ و ... را براي شما انجام مي دهند.

4. كلاسهاي از پيش ساخته شده:
كلاسهاي از پيش نوشته شده ASP.Net همواره در طول برنامه نويسي در كنار شما خواهند بود و كارهاي پيچيده را به راحتي هرچه تمام تر براي شما انجام مي دهند. 4500 كلاس Net Framework. تقريباً هر كاري را با كمترين مقدار كد براي شما انجام خواهند داد. كارهايي مثل كار با ديتابيس، كار با XML، كار با تصاوير و ...

5. پرفورمنس و قابليت توسعه (اجراي كامپايل شده):
بايد به اين نكته توجه داشت كه ASP.Net بسيار سريعتر از ASP كلاسيك و هر زبان مترجمي ديگر است. نكته جالب اينجاست كه شما به هيچوجه كاري با اين كامپايل نخواهيد داشت و اصولاً متوجه آن نخواهيد شد. در ضمن در صورت كمترين تغييري در فايل سورس و كد كامپايل شده براي پاسخگويي به ريكوئست ها آماده خواهد بود. كد كامپايل شده همواره به روز خواهد بود. اين الگوريتم باعث شده ASP.Net سه تا چهار برابر سريعتر از ASP كلاسيك باشد. پس به خاطر داشته باشيد كه كدها در ASP.Net در انتها به Native Code كامپايل مي شوند و اين باعث افزايش كارايي و سرعت ASP.Net مي شود.

6. خروجي Cache شده:
سيستم كش ASP.Net به طور شگفت آوري كارايي نرم افزار شما را افزايش مي دهد. هنگامي كه سيستم Cache در يك صفحه فعال باشد، ASP.Net فقط و تنها و فقط يك بار كد را اجرا مي كند و صفحه را در حافظه خود نگه مي دارد و فقط نتيجه اين اجرا را براي درخواست كننده مي فرستد. اين عمل باعث صرفه جويي در پردازش سرور مي شود و از اجراي چند باره يك كد جلو گيري مي كند. Cache شدن خروجي مخصوصاً در صفحات متصل به Data Base باعث افزايش كارايي و كاهش تراكنش با ديتابيس مي شود.

7. ارائه نتيجه بهتر از رقيب (J2EE):
در مقايسه نتايج دو تكنولوژي J2EE و ASP.Net، تکنولوژي J2EE نتايج بهتري از ASP.Net به دست مي آيد. يك برنامه ASP.Net يك چهارم J2EE به كد نويسي احتياج دارد و در انتها 28 برابر سريع تر از J2EE اجرا مي شود. همچنين به 7 برابر بيشتر از J2EE به كاربرها پاسخ مي دهد. قابل اعتماد بودن ASP.Net سعي كرده است كه برنامه همواره در دسترس يوزرهاي آن باشد؛ يعني مشكلات تا آنجا که ممکن است باعث از كار افتادن برنامه و قطع سرويس دهي آن نشود.
ASP.Net به طور اتوماتيك خطاها را تشخيص و آنها را برطرف مي كند؛ مشكلاتي از قبيل: Memory Leak شدن يا DeadLock شدن يا كرش كردن برنامه. به عنوان مثال شما برنامه اي نوشته ايد كه داراي مشكل Memory Leak (به هدر رفتن حافظه) است. بعد از يك هفته اين اشتباه باعث مي شود كه درصد بالايي از حافظه سرور اشغال شود. در اين وظعيت ASP.Net به طور اتوماتيك بار ديگر برنامه را اجرا مي كند و برنامه مشكل دار را از استفاده خارج مي كند، از بين مي برد و حافظه را آزاد مي سازد. تمام اين فرايندها كاملاً اتوماتيك و بدون دخالت هيچ فردي اتفاق مي افتد.

8. انتشار ساده:
1-8- ASP.Net انتشار و نصب برنامه را بسيار ساده كرده است. شما مي توانيد يك برنامه چند لايه را به راحتي انتشار يك سايت html بر روي سرور كپي كنيد، بدون نياز به نصب اجراي regsvr32 براي رجيستر كردن كامپوننتها. براي تنظيم برنامه هاي ASP.Net تنها اديت كردن فايل Config.web كافيست.
2-8- يكي از مسايلي كه در ASP كلاسيك برنامه نويس را دچار دردسر مي كرد، مسئله كامپوننت هاي كام بود. در حقيقت بعد از ارتقاء كامپوننت ها، برنامه نويس بايد سرويس را راه اندازي دوباره مي كرد و مسلماً براي دقايقي آن سرويس از دسترس خارج مي شد، اما در ASP.Net اين مشكل حل شده است و براي ارتقاء شيئ كامپوننت فقط نياز هست كه كمپوننت جديد جايگزين كامپوننت قديمي بشود و بعد از آن ASP.Net بدون كوچكترين دردسري، آن كامپوننت را خواهد شناخت.
3-8- يكي از ويژگي هاي ASP.Net اين است كه شما مجبور نيستيد برنامه هاي سابق خود را كنار بگذاريد. بلكه مي توانيد كماكان به طور پهلو به پهلو از 2 تكنولوژي جديد و قديم استفاده كنيد. همچنين مي توانيد از اشياء كام كلاسيك خود همچنان استفاده كنيد. دليل اين موضوع هم اين است كه موتور ASP كلاسيك كماكان در كنار موتور ASP.Net در IIS6 حضور دارد.

9. سرويسهاي ويژه:
XML Web Service سرويسهاي XML شما را قادر مي سازد متدهاي خود را در اختيار ديگر برنامه هاي وب بگذاريد. در سرويسهاي وب شما حتي نبايد نگران سيستم عامل سرويس گيرنده باشيد. شما مي توانيد به سادگي و با چند خط كد، سرويس وبي بنويسيد و در اختيار ديگران قرار بدهيد و آنها نيز مي توانند به آساني متدهاي اين سرويسها را كامل كنند. هر كلاسي مي تواند به يك سرويس وب تبديل شود. تنها نيازي كه برنامه سرويس گيرنده براي در دسترس داشتن اين كلاسها لازم دارد، پروتوكل SOAP است. پس از آن به راحتي هرچه تمام تر و بدون نياز به داشتن اطلاعاطي درباره شبكه و XML و يا هر چيز ديگر.

10. برنامه نويسي موبايل:
كنترلهاي موبايل به شما اين امكان را مي دهد كه به سادگي براي موبايلها، PDA ها و ساير انواع موبايلها (غريب به 80 نوع) برنامه بنويسيد. شما برنامه خود را مي نويسيد و سپس كنترلهاي موبايل ASP.Net آن را به فرمت قابل دريافت موبايلها از قبيل WAP/WML,HTML يا iMode تبديل خواهد كرد.

منبع: ایگولد سیتی