[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]، هفتمین کشور بزرگ جهان، از ارتفاعات کوه*های هیمالیا تا سرسبزی استوایی کِرالا و از گَنگ مقدس تا شن*های صحرای تار امتداد دارد. جمعیت بیش از یک میلیاردی آن به دو هزار گروه عقیدتی تقسیم شده و به ۲۰۰*زبان متفاوت سخن می*گویند.*از مخروبه*های باستانی، ساختمان*های حیرت*انگیز مذهبی، شهرهای خاص و مناظر متنوع، در هند مجموعه*ای بی*انتها از جاذبه*های توریستی وجود دارند که همیشه تحیر بازدیدکنندگان را برمی*انگیزند.

[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]؛ از این جهت که بواسطه تعدد مکان های دیدنی و*جاذبه های گردشگری هند، برنامه ریزی در مدیریت زمان و هزینه در هند بسیار سخت می باشد. وجود معابد زیبای مختلف، بازارهای خرید، غذاهای محلی، تفریحات ساحلی و کوه پیمایی و ... موجب می شود که در بسیاری مواقع امکان تصمیم گیری را برای اینکه از کدام جاذبه گردشگری دیدن نمایید و یا حتی چند شب را در کدام شهر هند سپری نمایید، بسیار دشوار می کند.*

مرداب*های کِرالا (Kerala)
*

مرداب*های کِرالا زنجیره*ای از مرداب و دریاچه*هایی است که در ایالت کِرالا و به موازات دریای عرب قرار دارند. مرداب*های کرالا خانه*ی بسیاری از گونه*های منحصر به فرد آبزیان از جمله خرچنگ، قورباغه، پرندگان آبی و حیواناتی مانند سمور دریایی و لاک*پشت است. امروزه، قایق سواری، با استفاده از کِتووالام (قایقی سنتی که از برنج ساخته می*شود که امروزه تبدیل به هتل*های معلق شده) بعلاوه*ی امواج آب، پرطرفدارترین فعالیت توریستی در این مرداب*ها به شمار می*رود.

*قصر دریاچه
*

قصر دریاچه واقع در دریاچه*ی پیچولا در شهر اودایپور به عنوان قصر سلطنتی تابستانی در قرن ۱۸*ساخته شد. امروزه این قصر به یک هتل ۵*ستاره بدل شده که تحت نام "مناطق تفریحی و قصرهای راج" فعالیت می*کند. هتل قصر دریاچه دارای قایقی است که مهمانان را از یک اسکله در قصر شهری واقع در ساحل شرقی پیچولا به هتل منتقل می*کند. این قصر در سال ۱۹۸۳*و با فیلمبرداری فیلم جیمزباند در آن به شهرت رسید. مطالب بیشتر: [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]

معبد ویروپاکشا (Virupaksha)


*معبد ویروپاکشا واقع در شهر هامپی به عنوان یک مقبره*ی کوچک ساخته شد و تحت سلطه*ی ویجایاناگارا تبدیل به مجتمعی بزرگ شد. اعتقاد بر آن است که این معبد از زمان ساخت مقبره*ی کوچک در قرن ۷*پیش از میلاد تا کنون به طور بی*وقفه مورد استفاده بوده که آن را به قدیمی*ترین معبد هندو در هند بدل می*کند.

جایسالمر*
جایسالمر واقع در گوشه غربی راجستان در نزدیکی مرز پاکستان، شهر کویری ناب است. دیوارهای زرد ماسه*ای"شهر طلایی" از بیابان تار مانند صحنه ای از شب های عربی بالا می آید، در حالی که جایسالمر شهر را مانند تاجی می پوشاند. تجارت کنترل نشده چشم انداز زیبای جایسالمر را کاهش داده، اما حتی با همه توریست ها و اتوبوس های تور، باز هم یکی از محبوب*ترین [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]*باقی مانده است.
**غار آجانتا*
غار آجانتا بنای تاریخی، صخره های برش یافته ای از قرن دوم قبل از میلاد می باشد.غارهای با شکوه آجانتا در حدود 650 سال پس از میلاد متروکه بوده است و تا 1819 فراموش شده بود، زمانی که یک حزب شکارچی بریتانیایی بر آن ها چیره شد. قرنطینه کردن این غارها کمک به حفاظت خوب آن ها کرد طوری که در آن برخی از نقاشی ها تا به امروز باقی مانده است. نقاشی*های دیواری همه چیز را از جمله میدان های جنگ برای کشتی های قایقرانی، خیابان های شهر و جنگل های انبوه پر از حیوان، کوه های پوشیده از برف را به خوبی نشان می دهد. شهر اورنگ آباد دروازه ورود به غار آجانتا و هم چنین غار دیدنی الورا است.


تاج محل (Taj Mahal)، آگرا (Agra)
بدون شک، شناخته شده ترین ساختمان*[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] (India)،*تاج محل (Taj Mahal)*است که مشهورترین شاهد قدرت عشق هم هست. این بنا به افتخار*ممتاز مهال (Mumtaz Mahal)،*همسر محبوب امپراتور*شاه جهان (Shah Jahan)*نام گذاری شده است. بنای ساختمان از زمان مرگ او در 1631 آغاز شد و با 20000 کارگر 22 سال طول کشید تا کامل شود.*تاج محل*بیش تر از مرمر سفید ساخته شده و با منبت کاری های ظریف طرح گل و سنگ ها قیمتی و نیمه قیمتی مثل یشم، لاجورد، الماس و مادر مروارید تزیین شده است. ساختمان با زیادی از عنصرهای طراحی اسلامی مثل قوس، مناره و گنبدهای پیاز شکل در کنار خطاطی های سیاه در سر در ترکیب شده است.شهر مقدس بنارس (Varanasi)
یکی از مراکز زیارتی بزرگ*هندوها، شهر مقدس*بنارس (Varanasi)*است که در کنار*رود گنگ (Ganges)،*یکی از مهم ترین نمادهای مذهبی قرار گرفته است. این شهر از قدیمی ترین شهرهای زنده جهان است و قدمت آن به قرن هشتم پیش از میلاد مسیح بر می گردد. دلایل زیادی برای بازدید از این شهر وجود دارد. شما می توانید محله قدیمی کنار*رود گنگ*را بگردید و*معبد ویشوانا کاشی (Kashi Vishwanath)*که در 1780 ساخته شده است را ببینید.

معبد جدید ویشوانا (Vishwanath)*با هفت معبد جداگانه اش *هم جالب است. حمام کردن در*رود گنگ*برای هندوها اهمیت زیادی دارد برای ورود بهرود گنگ*که نمازگزاران در آن استحمام می کنند، مکان های زیادی به نام*قات (ghat)*وجود دارند که پلکانی هستند . *بنارس بیش تر از 100*قات*دارد که بزرگترین آن ها*قات دسشومه*(Dasashvamedh Ghat)*و*قات عاصی*(Assi Ghat)*هستند (دومی در محل تلاقی*رود گنگ*و*رود*عاصی (Asi)*قرار دارد و به طور ویژه ای مقدس محسوب می شود). سری به*دانشگاه هندو بنارس (Banaras Hindu University)*بزنید که در 1917 تاسیس شده است و به خاطر کتابخانه عظیمش با بیش تر از یک میلیون کتاب شهرت دارد.*موزه*بهارات کالا باهاوان (Bharat Kala Bhavan)*با مجموعه های خوبی از نقاشی های مینیاتوری، مجسمه ها، نسخه های خطی برگ نخل و نمایشگاه های تاریخ محلی *هم ارزش بازدید دارد.

**

هارماندیر صاحب ( Harmandir Sahib)، معبد طلایی امریتسار (Amritsar)

امریتسار (Amritsar)*در 1577 توسط*رام داس (Ram Das)*ساخته شد و*یکی*از مهم ترین مرکزهای تاریخی و فرهنگی*سیک ها (Sikh)*است. جاذبه اصلی اینجا،*هارماندیر صاحب (Harmandir Sahib)*است که در 1604 بازگشایی شد و هنوز هم به نام معبد طلایی به خاطر دکوراسیون طلای خود نامیده می شود. یکی از مقدس ترین زیارتگاه های*سیک ها، که هندوها و مردمی از مذهب های دیگر را هم به خود جذب می کند، با ترکیبی از سبک هندو و اسلامی ساخته شده است. قسمت مرمری پایین آن منبت کاری های طرح گل و حیوانات نقش *شده دارد، اما گنبد طلایی آن به شکل گل نیلوفر آبی است که نمادی از پاکی برای*سیک*هاست. زمان بازدید از*هارماندیر صاحب*نه تنها طراحی فوق العاده آن شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بلکه فضای معنوی آن *هم بر شما تاثیر خواهد گذاشت. این فضای معنوی به خاطر صدای آواز نمازگزاران که کتاب مقدس*سیک ها*را می خوانند و در سراسر مجموعه می پیچد، افزایش می یابد.