ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
Like Tree3Likes
 • 2 Post By adminmsp
 • 1 Post By adminmsp

موضوع: اموزش asp.net 2010 قسمت سوم

 1. #1
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  468

  اموزش asp.net 2010 قسمت سوم

  زماني که سايت ASP.Net شما داراي صفحات بسياري شود شما نياز خواهيد داشت تا از يک کد چندين بار استفاده کنيد. براي اين کار آن کد را در يک فايل ذخيره مي*کنيم و در مراحل مختلفي از آن استفاده مي*کنيم. بدون آنکه نياز به دوباره نويسي آن باشد. براي مثال فرض کنيد در تمامي صفحات وب شما يک عکس در بالاي سايت و در پايين آن منوي سايت شما قرار دارد. براي آنکه اين کد در هر صفحه تکرار نشود مي*توانيد يک بار آن را بصورت يک کنترل کاربر بسازيد و در هر صفحه از آن استفاده کنيد. حال فرض کنيد که مي*خواهيد در منوي سايت تغييري دهيد در صورتي که از اين روش استفاده کنيد نياز نيست تا تمامي صفحات را تغيير دهيد بلکه فقط کافي است طراحي صفحه کنترل کاربر را تغيير دهيد.
  توجه کنيد که فايلهايي که به عنوان کنترل کاربر از آنها استفاده مي*کنيد حتما بايد در يک شاخه قرار بگيرند و نمي*توانند در شاخه اصل سايت (شاخه Root) قرار داشته باشند. بهتر است که يک شاخه به نام Control بسازيد و آنها را در آن قرار دهيد.
  در اين فصل قصد داريم يک سر صفحه يا Header براي سايت طراحي کنيم و آن را تبديل به يک کنترل کاربر کنيم. اکنون پروژه*اي با نام ReusableCode ساخته*ايم. مي*خواهيم عکسي را به عنوان Header در سايت قرار دهيم. ابتدا يک پوشه ايجاد مي*کنيم و عکس هاي مورد استفاده خود را در آن قرار مي دهيم. براي ساخت پوشه بر روي نام پروژه در Solution Explorer کليک راست کنيد.  گزينه New Folder را انتخاب کنيد.  در ادامه نام Images را به عنوان نامه پوشه وارد مي*کنيم و عکس مورد نظر خود را از مکاني که در آنجا قرار دارد کپي کرده و در اين پوشه Paste مي*کنيم. توجه کنيد که براي Paste کافي است روي پوشه راست کليک کرده و گزينه Paste را انتخاب نمائيد.
  اکنون تصوير مورد نظر در داخل شاخه Images کپي شده است. براي قرار دادن تصوير در اين صفحه وب روي کنترل Image کليک کنيد.  با استفاده از ماوس اين کنترل را Drag کرده و داخل ناحيه مشخص شده با کادر قرمز Drop کنيد.
  (بر روي کنترل Image دکمه چپ ماوس را فشار دهيد و سپس ماوس را به محل مشخص شده با کادر قرمز برده و دکمه چپ ماوس را رها نمائيد.)  روي خصوصيت ImageUrl کليک کنيد.  روي دکمه ... کليک کنيد.  در اينجا پوشه*هايي که در پروژه وجود دارند نمايش داده مي*شوند. روي پوشه Images کليک کنيد.  در قسمت Contents of folder محتويات پوشه نشان داده مي*شود. روي Baner.jpg کليک کنيد.  روي دکمه OK کليک کنيد.  با اين کار يک تصوير به صفحه وب اضافه کرديم. در ادامه سه کنترل HyperLink و يک تيتر و يک شاخه به نام Control به صفحه اضافه مي*کنيم.
  اکنون مي*خواهيم يک صفحه ديگر به پروژه اضافه کنيم (کنترل کاربر) و کد تعيريف قرارگيري تصوير و منو را در آن قرار دهيم. اکنون شاخه Control انتخاب شده است. ( براي انتخاب کافي است که روي نام شاخه کليک کنيد.) تا فايل جديد در شاخه Control ايجاد شود. در نوار منو بر روي گزينه WebSite کليک کنيد.

  [HR][/HR] بر روي گزينه Add New Item کليک کنيد.
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 2. #2
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  468


  براي ايجاد يک کنترل کاربر روي Web User Control کليک کنيد.  در اين قسمت مي*توانيد زباني که از آن در اين کنترل کاربر استفاده مي*شود را تغيير دهيد. دراين مثال اکنون زبان Visual Basic انتخاب شده است.در قسمت Name دابل کليک کنيد.  عبارت Header را تايپ کنيد.
  روي دکمه Add کليک کنيد.  در ابتداي اين کد ابتدا از کلمه Control استفاده شده است و سپس نام زباني که با آن مي*خواهيم برنامه نويسي کنيم نوشته شده، در ادامه نيز نام کلاس نوشته شده است که مي*توانيد ان را تغيير دهيد. روي سربرگ Default.aspx کليک کنيد.  قسمت مشخص شده مربوط به کدهايHeader صفحه است که شامل عکس و سه کنترل HyperLink منوي سايت است. مي*خواهيم اين کد*ها را در صفحه کنترل کاربر قرار دهيم. روي آيکون Cut در نوار ابزار کليک کنيد.  روي سربرگ Header.ascx کليک کنيد.  بر روي آيکون Paste در نوار ابزار کليک کنيد.  روي سربرگ Default.aspx کليک کنيد.  حال با استفاده از ماوس مي*خواهيم کنترل کاربر را در ابتداي اين صفحه قرار دهيم. براي اين کار ماوس را روي آيکون صفحه Header.ascx از پنجره Solution Explorer برده و دکمه چپ ماوس را فشرده نگه داشته و ماوس را به محل مشخص شده با کادر قرمز برده و دکمه جپ ماوس را رها نمائيد. (Drag)

  [HR][/HR] همان طور که مي*بينيد اين کنترل به صفحه اضافه شد. روي حالت Source کليک کنيد تا بتوانيد کد توليد شده را مشاهده کنيد.[HR][/HR]

  با اين کار دو خط کد به اين صفحه اضافه شده است. اولين خطي که اضافه شده دستور Register است که با استفاده از اين دستور يک کنترل کاربر به نام uc1 تعريف شده است و توسط دستور مشخص شده با کادر آبي اين کنترل در صفحه قرار داده شده است. به اين ترتيب مي*توانيد اين کنترل در هر صفحه*اي از پروژه که ساخته مي*شود استفاده کرد. براي مشاهده نتيجه برنامه بر روي دکمه Start کليک کنيد.  بر روي دکمه Close کليک کنيد.  براي استفاده از کنترل کاربر يا User Control يک راه ديگر نيز وجود دارد. که در ادامه به تشريح آن مي*پردازيم. در اين روش User Control در Web.config تعريف مي*شود. بر روي Web.config در پنجره Solution Explorer دابل کليک کنيد تا باز شود.  قبل از شروع کد نويسي توضيح مختصري در مورد Web.Config ارائه مي دهيم. بيشتر برنامه*هاي کاربردي کامپيوتري داراي بخشي به نام Setup هستند که براي انجام تنظيمات متناسب با استفاده*هاي مختلف کاربران مورد استفاده قرار مي گيرد. برنامههاي کاربردي مبتني بر Web نيز که داراي کاربران زيادي هستند از اين قائده مستثني نيستند واحتياج به انجام تنظيماتي متناسب با کاربردهاي مختلف خود دارند. در ASP.NET اينگونه تنظيمات که مربوط به منابع مورد استفاده برنامه کاربردي، اطلاعات محلي، اطلاعات امنيتي و... مي*شوند در داخل يک فايل XML ذخيره مي شوند که نام آن Web.Config است و همانند اسناد XML شامل تعدادي تگ است و به کوچک و بزرگ بودن حروف نيز حساس است. براي اطلاعات بيشتر در مورد XML به نرم افزار آموزشي XML قابل دانلود از سايت [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] مراجعه نمائيد.
  هنگامي که مي*خواهيم تمام صفحات به کنترلي دسترسي داشته باشند بايد آن کنترل را به صورت Global تعريف کنيم. در ادامه کد مربوط به اضافه کردن User Control را وارد مي کنيم.
  [B]<pages >
  <controls >
  <add tagPrefix="customControls" tagName="header" src="~/control/Header.ascx"/>
  </controls>
  </pages>


  <add tagPrefix="customControls" tagName="header" src="~/control/Header.ascx"/>[/B]

  در اين قسمت از Tagي به نام add استفاده شده است در کد وارد شده Tagprefix نام مستعاري است که هنگام کد نويسي براي راحتي کار از آن استفاده مي کنيم tagName نيز مي*تواند هر عبارت که دلخواه شما است باشد در اين مثال از عبارت Header استفاده کرديم تا با نام فايل يکي باشد و خصوصيت src نيز آدرس فايل است. آدرس وارد شده نشان ميدهد که اين فايل Header.ascx نام دارد و در شاخه control موجود در شاخه اصلي (root) موجود است. روي فايل AboutUs.aspx دابل کليک کنيد تا باز شود.

  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 3. #3
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  468
  در اين صفحه مي*خواهيم از کنترلي که در Web.config اضافه کرديم استفاده کنيم. در ادامه کد مربوط به اين عمل را وارد مي*کنيم.
  در کد وارد شده با استفاده از Tagي به نام CustomControl اعلام کرده*ايم که مي*خواهيم از CustomControlي به نام Header استفاده کنيم که تعريف آن در فايل Web.config موجود است. براي مشاهده نتيجه روي دکمه Start کليک کنيد.  اکنون نتيجه*اي که انتظار داريم ظاهر شده است. در ادامه اين بخش مي*خواهيم با استفاده از CSS يک کلاس براي قسمت منوي سايت خود ايجاد کنيم. روي دکمه Close کليک کنيد.  قبل از شروع ايجاد کلاس، توضيح مختصري در مورد CSS بيان مي کنيم. زبان HTML به عنوان يک سيستم کد سازي استاندارد ايجاد شد تا کاربران قادر باشند بدون توجه به نوع کامپيوتر خود صفحات web را مشاهده کنند. ويژگي مهم HTML قالب بندي ساختاري آن است اما اشکال مهم آن اين است که امکان کنترل کامل بر تمام قسمت*هاي صفحه را نمي*دهد. مجمع W3C تلاش زيادي براي توليد CSS کرد و با ايجاد آن امکان طراحي Layout صفحه و توانايي کنترل دقيق بر صفحه را به طراحان داد.
  از مهم*ترين مزاياي CSS اين است كه كاربران مي*توانند رنگ، فونت، ساختار و ديگر وجوه نمايش متن را تغيير دهند. هدف اصلي از طراحي CSS جدا كردن محتواي متني فايل*ها از شيوه نمايش آنها است. براي ايجاد يک فايل Css بر روي Website در نوار منو کليک کنيد.  روي Add New Item کليک کنيد.  روي Style Sheet کليک کنيد.

  [HR][/HR] روي دکمه Add کليک کنيد.
  [HR][/HR]


  ماوس خود را بر روي Css OutLine ببريد.  روي دکمه Auto Hide کليک کنيد.  روي Style Sheet کليک راست کنيد.  بر روي گزينه Add Style Rule کليک کنيد.  چون مي*خواهيم کلاس تعريف کنيم گزينه Class Name را انتخاب کنيد.  در ادامه نام کلاس را MenuPanel مي*گذاريم.
  روي دکمه Ok کليک کنيد.  کلاس ها در Css با علامت . قبل از نام کلاس مشخص مي شوند. روي مثلث باز شونده کنار پوشه Classes کليک کنيد.  اکنون تنها ما يک کلاس تعريف کرده ايم که مشخص است. بر روي کلاس MenuPanel کليک راست کنيد.  روي Build Style کليک کنيد.

  [HR][/HR] در اين قسمت شما به يک سري تنظيمات مختلف دسترسي داريد که کار با آنها با توجه به نام شان تقريبا واضح است. براي مثال مي*خواهيم محتوياتي که داراي اين Styleاين کلاس هستند داراي حاشيه باشند براي اين کار روي گزينه Border کليک کنيد.
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 4. #4
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  468


  براي تعيين روش رسم حاشيه بالا روي ليست باز شونده قسمت Top کليک کنيد.  روي گزينه Solid را انتخاب کنيد.  چون گزينه Same for all در قسمت border-style فعال است تمامي حاشيه*هاي راست، پايين و چپ نيز داراي مقدار Solid شده*اند. در قسمت Preview مي*توانيد يک نمونه از Style ايجاد شده را نيز مشاهده کنيد. براي تعيين ضخامت حاشيه در جعبه متن border-width کليک کنيد.  عدد 1 را وارد کنيد.
  براي تعيين ميزان فاصله با حاشيه روي گزينه Box کليک کنيد.  در ادامه جعبه چک Same for all را غير فعال مي*کنيم و براي قسمت هاي بالا،پايين و چپ عدد 5 پيکسل را وارد مي*کنيم.  براي تعيين اندازه روي قسمت Position کليک کنيد.  در داخل کادر Width کليک کنيد.  عدد 250 را وارد کنيد.
  روي دکمه OK کليک کنيد.  در صورتيکه* با دستورات CSS آشنا باشيد کدهاي ايجاد شده را به سادگي متوجه خواهيد شد. براي اعمال Style ايجاد شده بر روي تصوير و منو روي سربرگ control/Header.ascx کليک کنيد.


  [HR][/HR] براي آنکه در تگ asp از کلاس ايجاد شده استفاده کنيم مکان نما را به انتهاي اين خط برده*ايم. دکمه Space صفحه کليد را فشار دهيد.[HR][/HR]

  گزينه CssClass را انتخاب کنيد.  عبارت =”MenuPanel“ را تايپ کنيد.  براي استفاده از يک Style در يک صفحه وب بايد در تگ Head صفحه Style مورد نظر را تعريف کنيد. براي مثال روي سربرگ Default.aspx کليک کنيد.  در خط مشخص شده با استفاده از تگ Link کلاس Style.css تعريف شده است. حال براي استفاده از اين style بايد در تگي که مي*خواهيد از آن استفاده کنيد اعلام کنيد که از Style تعريف شده استفاده شود. روي دکمه Start کليک کنيد.  همان طور که مشاهده مي کنيد دور قسمت منوي سايت حاشيه ايجاد شده است.
  [B][/B]

  کاربر گرامي، شما اکنون در پايان اين بخش قرار داريد.

  منبع انياك
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 5. #5
  r_s1389@yahoo.com
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2013 Feb
  نوشته ها
  8
  0
  0
  یه دنیا ممنون از شما
 6. #6
  r_s1389@yahoo.com
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2013 Feb
  نوشته ها
  8
  0
  0
  من اگر بخوام یک زیز منو بسازم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟
  یعنی در واقع من این مراحل رو تو ای اس پس با زبان سی شارپ رفتم حالا چطوری میتونم یک زیز منو درست کنم
 7. #7
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  468
  نقل قول نوشته اصلی توسط r_s1389@yahoo.com [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  من اگر بخوام یک زیز منو بسازم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟
  یعنی در واقع من این مراحل رو تو ای اس پس با زبان سی شارپ رفتم حالا چطوری میتونم یک زیز منو درست کنم

  Warning تاپیک جدا و در انجمن مربوطه مطرح کنید!

  r_s1389@yahoo.com likes this.
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 8. 1
 9. #8
  layegh110
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2013 Dec
  نوشته ها
  2
  5
  0
  سلام/ ممنون
  در این شب رحلت حضرت رسول و شهادت امام مجتبی علیهم صلوات الله واقعا خدا اجر بی نهایت مقام تعلیم رو به شما بده. حظ بردم
  ان شاء الله ادامه داره دیگه ....
  ************************************************** *****************************
  انسان باید همنشین و در پی علم باشد. یا یاد بدهد و یا یاد بگیرد
 10. #9
  morina
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2013 Feb
  نوشته ها
  1
  0
  0
  بسیار ممنون
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آموزش تصویری ADO.Net 2010
  توسط MspSoft در انجمن دسترسی به داده ها (ADO.Net و LINQ و ...)
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 05:34 PM
 2. اموزش asp.net 2010 قسمت دوم
  توسط MspSoft در انجمن ASP.NET
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 05:22 PM
 3. اموزش asp.net 2010 قسمت اول
  توسط MspSoft در انجمن ASP.NET
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 04:59 PM
 4. اموزش تصويري ويژوال استديو 2010 قسمت دوم
  توسط MspSoft در انجمن برنامه نویسی مبتنی بر Microsoft .Net Framework
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 04:45 PM
 5. اموزش تصويري ويژوال استديو 2010 قسمت اول
  توسط MspSoft در انجمن برنامه نویسی مبتنی بر Microsoft .Net Framework
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 04:39 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2