ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467

  اموزش تصويري ويژوال سي شارپ قسمت دوم

  در بخش قبل با ايجاد يک پروژه با محيط Visual C# آشنا شديد. در اين فصل با تکميل کردن پروژه بخش قبل با مفهوم شئ و كاربرد آن نيز آشنا مي**شويم.
  در Visual C# هر چيزي كه براي ساخت يك برنامه از آن استفاده مي*كنيد، شئ ناميده مي*شود. براي مثال در پروژه بخش قبل فرم و کنترل PictureBox دو شئ مختلف هستند.
  هر شئ داراي يک سري خصوصيت مي*باشد که با استفاده از آنها مي*توانيم حالت شئ را تعيين کنيم. براي مثال با استفاده از خصوصيت Text شئ فرم مي*توان تيتر فرم را تغيير داد. بعضي از خصوصيات فقط خواندني هستند مانند خصوصيت Height يك كنترل ComboBox كه قابل تغيير نمي*باشد ولي قابل خواندن است.
  در فصل قبل ياد گرفتيد كه چگونه خصوصيتهاي يك فرم را با استفاده از پنجره Properties تنظيم كنيد. در اين بخش مي*خواهيم اين خصوصيتها را با استفاده از كد نويسي در Visual C# تغيير دهيم و بخوانيم.
  در ادامه به بررسي يک مثال ساده مي*پردازيم و در انتها اين فصل نيز برنامه فصل قبل را مقداري تکميل مي*کنيم. براي ايجاد يک پروژه جديد روي دکمه New Project کليک کنيد.  مطابق تنظيمات اين صفحه يک پروژه تحت Windows به زبان Visual C# ايجاد مي*شود. نام اين پروژه را App2 تعيين کرده*ايم. روي دکمه OK کليک کنيد.  در اين برنامه مي*خواهيم دو کنترل Button بر روي فرم قرار دهيم. روي کنترل Button در جعبه ابزار کليک کنيد.  اکنون بايد محل قرارگيري اين کنترل را تعيين کنيم. در قسمت مشخص شده توسط کادر قرمز کليک کنيد تا گوشه بالا و سمت چپ اين کنترل در اين قسمت قرار بگيرد.  مشاهده مي*کنيد که يک کنترل Button به صفحه اضافه شده است. مي*خواهيم يک کنترل ديگر نيز به صفحه اضافه کنيم. روي کنترل Button در جعبه ابزار کليک کنيد.  در محل مشخص شده کليک کنيد.  اکنون دو کنترل بر روي فرم قرار دارند. اين دو کنترل هر کدام يک شئ هستند و داراي خصوصياتي هستند که از طريق کدنويسي يا پنجره Properties قابل تنظيم است. اکنون در زمان طراحي برنامه هستيم. در زمان طراحي برنامه مقدار خصوصيات بايد از طريق پنجره Properties تعيين شود ولي در زمان اجراي برنامه مقدار خصوصيات يک شئ از طريق کد نويسي خوانده شده يا تغيير داده مي*شود.
  در اين برنامه مي*خواهيم با کليک بر روي يک دکمه فرم بزرگ و با کليک بر روي دکمه ديگر فرم کوچک شود. ابتدا خصوصيات دو کنترل Button را در زمان طراحي تعيين مي*دهيم و سپس با استفاده از کد نويسي با کليک بر روي هر دکمه مقدار خصوصيت ابعاد فرم را تغيير مي*دهيم تا فرم بزرگ و کوچک شود.
  با استفاده از خصوصيت Text کنترل Button مي*توانيد متني که بر روي کنترل نوشته مي*شود را تغيير دهيد. روي مقدار خصوصيت Text دابل کليک کنيد.  در ادامه عبارت Big را وارد مي*کنيم.
  روي کنترل Button اول کليک کنيد.  روي مقدار خصوصيت Text دابل کليک کنيد.  عبارت Small را به عنوان مقدار اين خصوصيت وارد کرده*ايم. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.

  [HR][/HR] تا اينجا در زمان طراحي فرم مقدار دو خصوصيت کنترل را تغيير داديم. حال مي*خواهيم وارد قسمت برنامه*نويسي شده و کد مربوط به تغيير خصوصيات در زمان اجراي برنامه را وارد نمائيم. روي دكمه Small دابل كليك كنيد تا وارد كد کليک بر روي اين دکمه بشويم.  اکنون در قسمت كد رويداد كليك بر روي دكمه Small قرار داريم. کدي که در اين قسمت وارد مي*کنيد زماني اجرا مي*شود که کاربر بر روي دکمه Small کليک کند. عبارت button1_Click نشان دهنده رويداد کليک بر روي کنترل button1 است با استفاده از خصوصيت Name مي*توانيد نام هر کنترل را تغيير دهيد. در فصل بعد با رويدادها بيشتر آشنا مي*شويد. روي دکمه Auto Hide کليک کنيد تا صفحه جعبه ابزار مخفي شود.  عبارت this كه نشان دهنده اين فرم مي*باشد را تايپ كنيد.  مشاهده مي*کنيد که با فشردن دکمه t بصورت خودکار ليستي از دستورات نمايش داده شده است و بر روي اولين دستوري که با حرف t شروع مي*شود، يعني دستور this قرار داريم. اکنون دستور this انتخاب شده است با فشردن کاراکترهاي غير حرفي بصورت خودکار دستور تايپ مي*شود. كاراكتر . را وارد كنيد.  براي جستجوي خصوصيت Width كليد W را فشار دهيد.
  اكنون گزينه خصوصيت Width انتخاب شده است. كليد Tab را فشار دهيد تا اين خصوصيات بر روي صفحه نوشته شود. توجه كنيد كه اگر در اين حالت كليد Space را فشار دهيد علاوه بر اين كه كلمه Width بر روي صفحه نوشته مي*شود يك فاصله نيز بعد از كلمه Width وارد مي*شود.

  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 2. #2
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  با استفاده از عبارت وارد شده به عرض فرم كنوني دسترسي پيدا كرديم. خط قرمزي که در انتهاي دستور است نشان دهنده يک خطا است ماوس را مي*توانيد بر روي اين خط قرمز ببريد تا خطا را مشاهده کنيد. اين خطا بهخاطر قرار نداشتن کاراکتر ; در انتهاي دستور است ولي اين خط کد هنوز تمام نشده است که بخواهيم کاراکتر ; را وارد کنيم. در ادامه بقيه كد را وارد مي*كنيم.
  در اين كد مقدار كنوني خصوصيت عرض فرم كه توسط يك خط آبي مشخص شده است از عدد صد کسر شده و سپس در خصوصيت عرض فرم كه توسط خط سبز مشخص شده است، ذخيره مي*شود. يعني پس از كليك بر روي اين دكمه عرض فرم صد واحد کاهش مي*يابد. در زبان C# در انتهاي هر خط دستور بايد کاراکتر ; را وارد نمائيد. اکنون در انتهاي دستور قرار داريم کاراکتر ; را تايپ کنيد.  با وارد کردن کاراکتر ; بصورت خودکار بين کاراکترهاي مساوي، منها و نام خصوصيات فاصله ايجاد شده است. اين فاصله باعث افزايش خوانايي برنامه مي*شود.
  توسط دستور وارد شده مقدار خصوصيت ارتفاع فرم صد واحد کاهش مي*يابد. روي برگه Form1.cs[Design] كليك كنيد تا وارد پنجره طراحي فرم بشويم.  روي دكمه Big دابل كليك كنيد.  در ادامه كد مربوط به اين دكمه را وارد مي*كنيم.
  با كليك بر روي اين دكمه ارتفاع و عرض فرم صد واحد افزايش مي*يابد و در نتيجه فرم بزرگتر مي*شود. پس در اين برنامه با كليك بر روي دكمه Big فرم بزرگتر شده و با كليك بر روي دكمه Small فرم كوچكتر مي*شود. براي اجراي برنامه روي دكمه Start كليك كنيد.  روي دكمه Big كليك كنيد تا فرم بزرگ شود.

  [HR][/HR] با کليک بر روي دکمه Big خصوصيات فرم در زمان اجراي برنامه خوانده شده و سپس تغيير داده شده است. پس اين خصوصيات اکنون در زمان اجرا تغيير يافته و فرم بزرگ*تر شده است. روي دكمه Small كليك كنيد تا فرم کوچک شود.  روي دکمه Close کليک کنيد.  علاوه بر خصوصيات, اشياء داراي متد نيز هستند. متدها عملياتي هستند كه شئ مي*تواند انجام دهد. متدها به شكل توابع مي*باشند. يک متد مي*تواند داده*اي را دريافت کند يا داده*اي را بعنوان خروجي برگرداند. فراخواني يك متد مانند اشاره به مقدار يك خصوصيت است. ابتدا نام شئ را وارد مي*كنيم سپس يك كاراكتر نقطه و در ادامه نام متد را وارد مي*كنيم.
  در اينجا مي*خواهيم به بررسي يک متد ساده بپردازيم. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد تا در خط بعد دستور مورد نظر را وارد کنيم.  همانطور که بيان شد نام اين کنترل Button2 است. براي آنکه بتوانيم خصوصيات يا متدهاي اين کنترل را بخوانيم، تغيير دهيم يا فراخواني کنيم بايد نام کنترل را وارد کنيد. هميشه سعي کنيد که نام کنترل را يک نام با معني انتخاب نمائيد تا در کد نويسي دچار اشتباه نشويد. در اين مثال چون دو کنترل در فرم وجود دارد کار با آنها ساده است ولي اگر چندين کنترل در يک فرم وجود داشته باشد شناسائي وظيفه هر کنترل مقداري پيچيده مي*شود. همانطور که بيان شد با استفاده از خصوصيت Name در پنجره Properties مي*توانيد نام يک کنترل را تغيير دهيد.
  عبارت button2 را وارد نمائيد.  با وارد کردن دو حرف b و u بر روي گزينه button1 قرار داريم. براي انتخاب گزينه button2 روي گزينه button2 کليک کنيد.  کاراکتر نقطه را وارد کنيد.  حرف H را وارد کنيد.  در اين ليست سه گروه گزينه وجود دارند. يک گروه مانند Height خصوصيت هستند، يک گروه مانند Hide متد مي*باشند و گروه سوم مانند HelpRequested رويدادهائي هستند که ممکن است رخ دهد. اين سه گروه توسط سه نوع آيکون متفاوت نمايش داده مي*شوند. روي گزينه Hide دابل کليک کنيد.  توسط متد Hide ديگر اين کنترل بر روي فرم نمايش داده نمي*شود. توجه کنيد که بعد از نام متد Hide دو کاراکتر ( و ) وارد کرده*ايم. در انتهاي نام متد هميشه بايد اين دو کاراکتر را وارد کنيم. کاراکتر ; را وارد کنيد.  هر شئ شامل مقداري کد است که شما به آن دسترسي نداريد. براي مثال شئ button با استفاده از کدهائي که نوشته شده است عمل مي*کند. در اين کدها يک يا چندين متغير و تابع نيز وجود دارد که شما مي*توانيد آنها را استفاده کنيد تا مقدار يک متغير موجود در کد شئ را بخوانيديا مقداردهي کنيد يا يک تابع موجود در کد شئ را فراخواني نمائيد.
  براي مثال در شئ button يک متغير به نام Text وجود دارد که از خارج از شئ قابل مقدار دهي و خواندن است. با استفاده از اين متغير کد داخل شئ button متن روي کنترل را تعيين مي*کند. به همين ترتيب نيز شئ button داراي يک تابع به نام Hide است که وظيفه آن عدم نمايش کنترل مي*باشد با استفاده از دستور button2.Hide تابع hide موجود در شئ button را فراخواني مي*کنيد.
  اصطلاحاً به هر متغير شئ که به آن دسترسي داريد خصوصيت و هر تابع قابل دسترسي متد گفته مي*شود.
  در ادامه اين بخش مي*خواهيم برنامه فصل قبل را کاملتر کنيم تا در زمان اجرا کاربر بتواند يک تصوير را انتخاب کند تا درکنترل PictureBox نمايش داده شود.
  براي بستن اين پروژه منوي File را باز کنيد.

  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 3. #3
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  روي گزينه Close Solution کليک کنيد.  براي ذخيره پروژه روي دکمه Yes کليک کنيد.  روي گزينه FirstApp کليک کنيد، تا اين پروژه باز شود.  اکنون بايد يک کنترل button به صفحه اضافه کنيم. ماوس را روي برگه Toolbox ببريد.  روي کنترل Button کليک کنيد.  دکمه Escape صفحه کليد را فشار دهيد، تا منو بسته شود.
  در محل مشخص شده بر روي فرم کليک کنيد.
  روي مقدار خصوصيت Text دابل کليک کنيد.  در ادامه عبارت Open را وارد مي*کنيم.
  دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
  براي تغيير نام کنترل PictureBox، روي کنترل PictureBox کليک کنيد.  روي مقدار خصوصيت (Name) دابل کليک کنيد.  اکنون عبارت PB را وارد کرده*ايم. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
  مي*خواهيم حاشيه اين كنترل را تغيير دهيم. اين کار توسط خصوصيت Border Style انجام مي*شود. روي ميله لغزان کليک کنيد تا به خصوصيت Border Style برسيم.

  [HR][/HR] روي خصوصيت Border Style کليک کنيد.  ليست بازشونده اين خصوصيت را باز كنيد.  روي گزينه Fixed Single كليك كنيد.  مشاهده مي*کنيد که يک خط مشکي در دور کنترل رسم شده است.
  اگر ابعاد تصويري که مي*خواهيد در اين کنترل نمايش دهيد بزرگتر از ابعاد کنترل باشد تمام تصوير نمايش داده نمي*شود. براي آنکه تعيين کنيم تصوير به چه صورت در کنترل نمايش داده شود از خصوصيت SizeMode استفاده مي*کنيم. روي ميله لغزان کليک کنيد تا به اين خصوصيت برسيم.  روي خصوصيت SizeMode کليک کنيد.


  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 4. #4
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  ليست باز شونده اين خصوصيت را باز کنيد.  روي گزينه Stretch Image كليك كنيد، تا تصوير به اندازه كنترل گسترش يابد.  تا كنون تمامي كنترل*هايي كه استفاده كرديم در زمان اجرا نمايش داده مي*شوند. ولي اكنون مي*خواهيم كنترلي روي فرم قرار دهيم كه در هنگام اجراي برنامه توسط كاربر قابل رويت نيست. براي اينكه به كاربر اجازه دهيد تا يك تصوير را براي نمايش انتخاب كند لازم است كه به او قابليت جستجو و نشان دادن فايل*هاي موجود در كامپيوتر را بدهيد. كنترلي كه به كاربر اين اجازه را مي*دهد كنترل OpenfileDialog مي*باشد. ماوس را بر روي Toolbox ببريد.  کنترل OpenfileDialog در گروه Dialogs کنترلها قرار دارد.
  روي کنترل OpenFileDialog دابل کليک کنيد تا به فرم اضافه شود.  مشاهده مي*كنيد كنترل OpenFileDialog در قسمت پايين صفحه قرار گرفته است. تمامي كنترلهايي كه در زمان اجرا توسط كاربر ديده نمي*شوند در اين قسمت قرار مي*گيرند. روي خصوصيت Name كليك كنيد.

  [HR][/HR] عبارت SelFile را بعنوان نام اين شيء وارد کرده*ايم.
  روي خصوصيت Filter كليك كنيد.  در ادامه عبارت زير را وارد مي*كنيم تا فقط فايلهاي JPGو BMP نمايش داده شوند.
  Windows Bitmaps|*.bmp|JPEGFiles|*.JPG*
  از خصوصيت Filter جهت تعيين پسوند فايلهائي که اين کنترل مي*تواند نمايش دهد استفاده مي*شود. براي مثال در اينجا تعيين كرده*ايم كه فقط فايلهائي با پسوند BMP و JPG نمايش داده شوند متني كه قبل از علامت | ظاهر مي*شود متن توضيح نوع فايل و متني كه بعد از علامت | مي*آيد الگويي است كه طبق آن فايل*ها فيلتر مي*شوند. براي مثال در اينجا دو گزينه بايد نمايش داده شود كه در گزينه اول متن Windows Bitmaps نمايش داده شده و با انتخاب آن فقط فايلهايي كه داراي پسوند BMP مي*باشند نمايش داده مي*شوند. اكنون رابط گرافيكي يا ظاهر برنامه طراحي شده است و نوبت به نوشتن کد رسيده است.
  Windows Bitmaps|*.bmp|JPEGFiles|*.JPG*
  اين کنترل داراي چندين خصوصيت ديگر نيز مي*باشد که در کد نويسي آنها را مقداردهي مي*کنيم.
  در اولين كد مي*خواهيم به كاربر اجازه دهيم تا در كامپيوتر خود يك فايل با پسوند BMP يا JPG را انتخاب كند تا در كنترل Picture Box نمايش داده شود. اين كد زماني اجرا مي*شود كه كاربر روي دكمه Open كليك كند. روي دكمه Open دابل كليك كنيد.  در اين قسمت ممكن است كد*هاي برنامه را متوجه نشويد ولي در فصلهاي بعد كه با ساختارهاي كدنويسي آشنا شديد كاملاً عملياتهاي انجام شده در اين فصل را درك خواهيد كرد. در ادامه كد برنامه را وارد مي*كنيم.
  در زير مي*توانيد اين کد را مشاهده کنيد.
  SelFile.Title = "Select a Picture";
  SelFile.FileName = "";
  if (SelFile.ShowDialog() == DialogResult.OK)
  PB.Image = Image.FromFile(SelFile.FileName);
  this.Text = SelFile.FileName;
  در دو خط اول اين کد دو خصوصيت کنترل SelFile را مقداردهي کرده*ايم. توسط خصوصيت Title تيتر پنجره*اي که توسط آن فايل تصوير را انتخاب مي*کنيد تعيين مي*شود. با استفاده از خصوصيت FileName مي*توانيد يک نام فايل پيش فرض تعيين کنيد.  در خط سوم برنامه، از ساختار شرطي if استفاده شده است. در اين ساختار, شرطي وجود دارد كه اگر كاربر يک فايل را انتخاب کرد آنگاه شرط درست بوده و کد داخل ساختار if اجرا مي*شود.  در خط چهارم بيان شده است كه تصوير انتخاب شده توسط كنترل OpenFileDialog در Picturebox نمايش داده شود. در فصلها*ي آينده با نحوه كد*نويسي برنامه*ها كاملاً آشنا خواهيد شد.  توسط خط آخر نام و آدرس فايل در قسمت تيتر پنجره نمايش داده مي*شود. براي اجراي برنامه روي دكمه Start كليك كنيد.  برنامه اجراء شده است. روي دكمه Open كليك كنيد.  اکنون گزينه Windows BMP انتخاب شده است و فقط فايلهائي با پسوند BMP نمايش داده مي*شوند. در قسمت تيتر پنجره عبارتي که توسط خصوصيت Title تعيين کرديم نمايش داده شده است. روي فايل Coffee Bean.bmp دابل كليك كنيد.  مشاهده مي*کنيد که تصوير نمايش داده شده و نام و آدرس تصوير نيز در تيتر پنجره نمايان شده است. در اين فصل هدف آشنائي و کار با اشياء، متدها و خصوصيات بود. در فصلهاي بعدي به بررسي بيشتر رويدادها، کنترلها، کد نويسي و ... خواهيم پرداخت.  شما اکنون در پايان اين فصل قرار داريد.


  منبع انياك
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 2013-12-17, 01:00 AM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012-02-21, 01:39 PM
 3. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 04:49 PM
 4. اموزش تصويري ويژوال استديو 2010 قسمت دوم
  توسط MspSoft در انجمن برنامه نویسی مبتنی بر Microsoft .Net Framework
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 04:45 PM
 5. اموزش تصويري ويژوال استديو 2010 قسمت اول
  توسط MspSoft در انجمن برنامه نویسی مبتنی بر Microsoft .Net Framework
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011-11-30, 04:39 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2