قیمت بالای واحدهای ویلایی تقریبا" آپارتمان نشینی در تمامی جهان مد شده است . این موضوع سبب آن گشته است که پساب فاضلاب مجتمع های مسکونی آنقدر زیاد بشود که چاه جذبی و باکتری های بی هوازی درون آن فرصت کافی برای انجام واکنش های شیمیایی روی پساب جامد و تبدیل آن به پساب مایع را نداشته باشند . اینرو و بواسطه تحقیقات انجام گرفته توسط دانشمندان و دست اندرکاران محیط زیست دستگاهی بنام سپتیک تانک فاضلاب اختراع وبه بشر معرفی شد.
کاری که [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] انجام می دهد این است که فاضلاب جامد خروجی از ساختمان و مجتمع های مسکونی را گرفته و از طریق مهیا نمودن فضا و شرایط لازم برای انجام واکنش های شیمیایی که موجب دگرگونی ساختار فاضلاب می گردد موجبات جذب آن به چاه جذبی که قدرت جذب محدود دارد را فراهم می کند.
در حقیقت [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] اعم از بتنی , پلی اتیلن ,فایبرگلاس وحتی سنگی موجب جلوگیری از کورشدن سوراخ های چاه جذبی می گردد واز پخش شدن فاضلاب بدون انجام واکنش توسط باکتری بی هوازی روی مولکول های آن جلوگیری می کند.
سپتیک تانک در بهترین حالت توانایی دارد بارآلودگی را تا حد 63 درصد کاهش دهد ولی نکته مهم در [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] این است که بار آلودگی میکروبی از یک سو وبوی تعفن حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی و واکنش های شیمیایی که موجب تولید گاز متان و دی اکسید سولفور می گردد , از سوی دیگر بعداز استفاده از سپتیک
تانک فاضلاب از بین نمی رود لذا :
1-حتما" می باید برای دستگاه سپتیک از ونت هدایت گازهای بدبو به بالاترین نقطه ساختمان استفاده کرد.
2-پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب بهیچ عنوان قابل استفاده جهت آبیاری فضای سبز روی سطح زمین نمی باشد.
3-بمنظور بالا بردن کارآیی سپتیک تانک می باید از ریختن آنچه که موجب از بین رفتن باکتری های بی هوازی می گردد از جمله موادشوینده آنتی باکتریال , آب باران که غنی از اکسیژن است و... جلوگیری نمود .