بررسي انواع خمير دورگير ویترای مخصوص نقاشي روي شيشه و قيمت آنها


اگر بخواهيد براي نقاشي روي شيشه از رنگ هاي شفاف استفاده كنيد به دليل رقيق بودن اين گونه رنگ ها در ابتدا بايد خطوط اصلي طرح مورد نظرتان را با استفاده از دورگير بر روي شيشه بكشيد و سپس فضاي بين آنها را با رنگ پر كنيد. دورگير (لاينر) ها به صورت ساده، متاليك و اكليلي در بازار وجود دارند كه در ادامه به بررسي هر يك مي پردازيم.دورگير ویترای آموس (قيمت حدود 3000 تومان)

اين لاينرها ساخت كشور كره جنوبي بوده و در قوطي هاي 22 ميل به بازار عرضه مي شود. لاینر روان و نسبتا مناسبي براي افراد مبتدي است. چسبندگي كمي به شيشه دارد و بعد از خشك شدن با يك ضربه كوچك به آساني از سطح شيشه جدا مي شود.دورگير ویترای ورساچ (ورسای) ، پرشين و رپين (قيمت حدود 3000 تومان) و آسن 50 ميل(قيمت حدود 4000 تومان)

اين لاینرها محصول ايران هستند و در چندين رنگ به بازار عرضه مي شوند. رنگ مشكي براق و زيباتري نسبت به لاینر آموس دارد و متاسفانه بعد از خشك شدن با يك ضربه كوچك خرد و از شيشه جدا مي شوند. اين دورگيرها كيفيت مناسبي نداشته و در بعضي موارد در اثر واكنش با تينر خاصيت خود را از دست مي دهند.

دورگير ویترای كادنس 50 ميل (قيمت حدود 7500 تومان) ال بي (LB) و پ ب او (pebeo) بیست میل (قيمت حدود 16000 تومان)

كيفيت مطلوب و طيف رنگ گسترده و انواع اكليلي از ويژگي هاي اين دورگير هاست. تا چند روز بعد از استفاده بايد مراقب باشيد از شيشه جدا نشود اما بعد از خشك شدن نهايي مقاومت نسبي خوبي خواهد داشت. براي استفاده روي ظروفي كه مورد شست و شو قرار مي گيرند حتما از مارك LB و يا pebeo استفاده كنيد.دورگیرهایی مانند پرشین که تیوپ فلزی دارند مشکلات بیشتری نسبت به دورگیر های تیوپ پلاستیکی ایجاد می کنند. دورگیر های با تیوپ پلاستیکی به دلیل انعطافی که دارند فشار دست را به صورت یکنواخت دریافت کرده و کار تمیز تری ارائه می دهند.

در دورگیری معمولا از رنگ مشکلی استفاده می شود و از رنگ های دیگر برای تزئینات بهره می برند.

نويسنده زهره كلهر
منبع : [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
كپي از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.