کافی است برای یک بار هم که شده چشم*های خود راببندید و به این فکر کنید که امروزه برای یک کسب و کار، بهترین راه برای معرفی خدمات، سرویس*ها به مشتریان چیست؟ غیر از این است که یک وب سایت به راحتی می*تواند کلیه خدمات، سرویس*ها و محصولات شما را به بهترین شکل به نمایش بگذارد؟


مشتریان شما با آمدن به وب سایت شما می*توانند به کلیه اطلاعات کسب و کار شما اعم از سرویس*ها، ویژگی*ها، اطلاعات تماسی و خدمات شما دست یابند چرا که یک وب سایت به سادگی از هر مکانی در دنیا قابل دسترس است و از سویی دیگر مردمان از سراسر دنیا به صورت ۷X۲۴ در اینترنت مشغول به فعالیت می*باشند.


یک وب سایت می*تواند واسط مطمئن و خوبی میان صاحبان کسب و کار و مشتریان آن*ها باشد. امروزه می*توان ارتباط مستقیم رونق یک کسب و کار را با میزان بازدید وب سایت آن در اینترنت و شبکه*های اجتماعی به وضوح دید. این دقیقاً همان چیزی است که نقش یک وب سایت را بیش از گذشته در دنیای کسب و کار پر رنگ کرده*است.
با*گذشت زمان و معرفی سیستم*های مدیریت محتوا شاهد تحولات عظیمی در دنیای طراحی سایت بودیم. به این صورت که مشکلات زمانگیر بودن پروژه به جهت برنامه نویسی آن و به طبع آن هزینه*های بالای طراحی سایت را تا حدود زیادی حل کردند. استفاده از این سیستم*های مدیریت محتوا توانستند هزینه*ها و سرعت اجرایی پروژه*ها را به میزان چشم گیری بهبود بخشند. در بین سیستم*های مدیریت محتوا جوملا و وردپرس از میزان محبوبیت بالاتری برخوردارند. جوملا یکی از انعطاف پذیرترین و قدرتمند ترین سیستم*های مدیریت محتوا می*باشد که با زبان PHP و MYSQL پیاده*سازی شده است. این سیستم مدیریت محتوا رایگان و به صورت کد باز بوده و همین ویژگی موجب شده تا توجه بسیاری از برنامه نویسان را به خود جلب کند. کد باز بودن جوملا به برنامه نویسان این امکان را می*دهد تا بتوانند حتی هسته کدها را بنا بر نیاز خود تغییر دهند.
افزونه ها در واقع اسکریپت*های کوچکی هستند که می*توان با کمک آن*ها قابلیت*های بیشتری را به وب سایت اضافه نمود. در طراحی سایت جوملا، افزونه*ها به سه دسته تقسیم می*شوند:
کامپوننت*ها
ماژول*ها
پلاگین*ها
- کامپوننت* جوملا:
در میان سه دسته*بندی معرفی شده افزونه جوملا، کامپوننت*ها از مهمترین افزونه*ها به حساب می*آیند چراکه پیچیده*ترین و بزرگترین نوع افزونه*ها می*باشند. کامپوننت*ها در واقع برنامه*های کوچکی هستند که قسمت اعظم وب سایت را تشکیل می*دهند. آن*ها کنترل ذخیره داده*ها، هدایت و در نهایت نمایش آن*ها را بر عهده دارند.
اگر سایت جوملا را کتابی در نظر بگیرید، کامپوننت*ها، فصل*های آن بشمار می*روند. این کامپوننت*ها اغلب دارای محیط مدیریتی پیچیده*تری می*باشند که به شما امکان می*دهند تعیین کنید عملیات نمایشی به چه شکل صورت گیرند. برای طراحی سایت جوملا کامپوننت*های رایگان بیشماری وجود دارد که یک طراح سایت به راحتی می*تواند آن*ها را در طراحی سایت خود بکار ببرد. لازم است این را بدانید که در هر صفحه عموما تنها از یک کامپوننت استفاده خواهد شد.
- ماژول جوملا:
برخلاف کامپوننت*ها، از ماژول*های جوملا می*توانید بارها و بارها در طراحی* سایت خود استفاده کنید. درواقع آن*ها المان*هایی هستند که می*توانند در سمت چپ، راست، بالا، پایین و هر مکانی دیگر از صفحه وب سایت شما قرار گیرند. بخش مدیریتی ماژول*ها غالبا دارای ویژگی*های مدیریتی محدودی می*باشد و تنها به شما امکان می*دهد یکسری از ویژگی*های پایه را تغییر دهید.
- پلاگین*ها:
پلاگین جوملا با پایینترین سطح جوملا در تماس است و می*تواند بنا به ویژگی*های خود خروجی حاصل از کامپوننت*ها و ماژول*ها را قبل از ارسال به مرورگرها منطبق بر پارامترهای خود تغییر دهد. از طرفی دیگر می*توان از پلاگین ها در جهت افزایش ویژگی*ها در هسته کامپوننت*ها نیز استفاده نمود. بخش مدیریتی آن*ها، همانند ماژول*ها شامل دسترسی*های محدودی می*باشد. پلاگین*های پیش فرض قالب سایت جوملا عموما به محتوا و شناسایی کاربران و ویرایشگر متن مربوط می*شوند.

منبع: [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]