امروزه در دنیای وب مسائل فراوانی مطرح است یکی از این مسائل صفحات وب ایستا(Static) و پویا(Dynamic) می باشد. در این متن سعی شده است به بررسی نکاتی قابل استفاده پیرامون این صفحات پرداخته شود.

- صفحات وب ایستا(Static)
صفحات وب ایستا به بیان ساده صفحاتی هستند که بر اساس یک نیاز طراحی می شوند، اطلاعاتی(از جمله متن، لینک، تصویر و انیمیشن) در داخل آنها قرار می گیرد و در نهایت صفحه به نمایش در می آید. برای انجام این مراحل نیاز به شخصی است که حداقل توانایی کار با زبان HTML(Hyper Text Markup Language) را داشته باشد یا مسلط به طراحی وب باشد.
این صفحات ایستا با همان ظاهر و اطلاعات تا انتهای عمرشان به کاربران نمایش داده می شوند مگر اینکه دوباره شخصی با همان دانش دست به کار شود و دوباره اطلاعات و ظاهر این صفحات را تغییر دهد.
هزینه طراحی این صفحات معمولا از 8 هزار تومان شروع می شود. توجه داشته باشید کلیه تصاویر، انیمیشن ها و کدهای سمت مشتری(JavaScript, VBScript) به کار رفته در این صفحات می تواند هزینه این صفحات را افزایش دهد.
اینگونه صفحات به مانند تهیه یک کاتالوگ از فعالیت ها و یا محصولات شرکت و یا سازمان می باشد. یعنی مانند همان کاتالوگ ها باید ابتدا اطلاعات آن مشخص باشد، در مرحله بعد طراحی شود و پس از طراحی چاپ شود و پس از چاپ دیگر نمی توان آن را تغییر داد مگر اینگه دوبار دست به کار شد و کلیه مراحل ذکر شده را از نو انجام داد.

- صفحات وب پویا(Dynamic)
صفحات وب پویا نیز مانند صفحات وب ایستا نیاز به یک بار طراحی اولیه دارند. هزینه این طراحی اولیه معمولا چند برابر هزینه طراحی صفحات وب ایستا می باشد. اما تفاوت اصلی این صفحات معمولا از این زمان به بعد ملموس خواهد بود.
پس از یک طراحی صحیح برای به روز رسانی دیگر نیازی به طراح وب سایت نیست و شخصی که دارای دانشی در سطح اپراتوری کامپیوتر باشد می تواند این کار را انجام دهد. با توجه به این گفته می توان نتیجه گرفت زمان به روز رسانی بسیار سریع تر از روش استاتیک و هزینه آن صفر شده است.تکنولوژی و زبان هایی که در ساخت صفحات پویای وب استفاده می شوند علاوه بر زبان HTML(البته می توان یک صفحه وب پویا بدون HTML ایجاد کرد اما همین صفحه نیز پس از پردازش توسط سرور در نهایت تبدیل به دستورات HTML می شودند) عبارتند از ASP, ASP.NET, PHP, JSP, ….
در طراحی صفحات وب پویا معمولا بحث محلی جهت ذخیره سازی داده ها که همان پایگاه اطلاعات می باشد نیز به وجود می آید. که این خود نیاز به طراحی و پیاده سازی دارد.

- در ادامه نکاتی که ذکر آن ها در این متن خالی از لطف نیست در زیر آورده شده است.
منظور از ایستا و پویا بودن صفحات وجود حرکت، انیمیشن و صدا در صفحات وب نمی باشد. بلکه منظور نحوه تغییر اطلاعات و ارتباط صفحه با کاربر است. اصطلاحا اطلاعات یک صفحه ایستا برای تمام کاربران به یک شکل است، اما اطلاعات یک صفحه پویا بسته به عواملی از جمله اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات، مشخصات بازدید کننده، زمان بازدید، کشور بازدید کننده و ... می تواند تغییر کند.
در صفحات وب ایستا معمولا از اسکریپت(مجموعه کدهای قابل اجرا) نویسی سمت مشتری(Client Side Scripting) و در صفحات وب پویا هم از اسکریپت نویسی سمت مشتری و هم از اسکریپت نویسی سمت سرور(Server Side Scripting) استفاده می شود. و به همین دلیل صفحات پویا نیاز به پردازش سمت سرور دارد و اصطلاحا صفحه سفارشی می شود.
یکی از مهمترین مسائلی که امروزه در وب سایت های اینترنتی مطرح است مسئله به روز رسانی اطلاعات می باشد که در صفحات ایستا نیاز به عواملی از جمله نیروی متخصص، مدت زمان لازم جهت تغییر صفحه و هزینه تغییرات همراه است اما در صفحات پویا با طراحی صحیح این عمل به راحتی و بدون وجود عواملی که در روش ایستا وجود داشت انجام می شود.
امروزه طراحی صفحات پویا با توجه به هزینه های کم به روز رسانی اطلاعاتشان و زمان کم و راحتی آن بسیار بیشتر از صفحات ایستا شده است. اما اینها تنها دلایل این رشد نیستند بلکه از لحاظ تجارت در دنیای امروز که در آن مسائلی مانند فروش آن لاین خدمات و یا کالا ها مطرح است و یا با ظهور پدیده هایی در وب از جمله Web 2 که یکی از مهمترین ویژگی های آن تبادل اطلاعات به صورت فعال با کاربران سایت ها است که این کار را می توان با ایجاد بخش هایی مانند دریافت نظرات کاربران و یا سیستم رای گیری انجام داد بحث پویا بودن صفحات وب بسیار مهمتر از پیش شده است زیرا این گونه کارها را تنها با صفحات پویا می توان انجام داد.