چربی خون
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] صحیح شامل افزایش تدریجی وزن است که مبتنی بر افزایش اشتها، توجه به ذایقه فرد و تلاش در جهت افزایش بافت عضلانی بوسیله فعالیت*های ورزشی قدرتی و جلوگیری از افزایش درصد چربی می باشد. در رژیم افزایش وزن ، نظم و دقت و توجه به کنترل*های مکرر رژیم غذایی و افزایش وزن بسیار مهم است زیرا افزایش بی*رویه وزن در طی برنامه غذایی منجر به افزایش بیش از حد درصد چربی بدن می*گردد که در پی آن باید از [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] کمک بگیریم.این نکته را باید بدانیم که تناسب بدنی و داشتن اندام و هیکلی زیبا صرفاً، به معنی لاغر بودن بیش از حد نیست.


در واقع تناسب بدنی زمانی اتفاق می*افتد که بین قد و وزن و سن یک فرد تناسب منطقی وجود داشته باشد. از اینرو با وجود اینکه خیلی از افراد به دنبال کم کردن وزن و لاغر شدن هستند، بسیاری دیگر از لاغری مفرط رنج برده و به دنبال راه*ها و تکنیک*هایی به منظور اخذ رژیم افزایش وزن خود هستند. افرادی که از کاهش وزن خود شکایت دارند به علت نارضایتی روحی فراینده با قدرت و توان جسمی پایین و کسالت و ضعف مزمن نیز رو به رو خواهند شد. بنابراین داشتن وزن متناسب علاوه بر زیبایی و خوش اندامی یکی از نشانه*های سلامتی در افراد است که یا بسته به شرایط بدنی افراد یا از طریق رژیم افزایش وزن یا رژیم لاغری بدست می*آید

رژیم افزایش وزن

متقاضیان رژیم افزایش وزن چه کسانی هستند؟
افرادی که توده بدنی یا شاخص BMI کمتر از 18.5 دارند لاغر محسوب می*شوند. درصد نرمال چربی دربدن در زنان بین 20 تا 30 درصد و همین طیف نرمال برای مردان بین 15 تا 20 درصد است. حال اگر درصد چربی در زنان زیر 15 درصد از کل وزن بدن (و برای مردان زیر 12 درصد برسد، لاغری محسوب می شود.

بررسی های آزمایشگاهی در رژیم لاغری

پیش از دریافت رژیم افزایش وزن به [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] دقت کنید. شما می*بایست علل لاغری مفرط بررسی شود که می*تواند برخاسته از علل گوناگونی باشد. انجام آزمایشات مرتبط با تشخیص لاغری مفرط پیش از دریافت رژیم افزایش وزن به طراحی رژیم غذایی مناسب کمک قابل توجهی می*نماید. اهم بررسی*های آزمایشگاهی شامل تست کم خونی، تست تیرویید و تست قند خون البته به صورت ناشتا و انجام آزمایش ادرار و مدفوع در کنار آزمایش*های اندازه گیری میزان ویتامین*ها و املاح است که به تشخیص علل بروز لاغری مفرط کمک می*کنند.

لاغری مفرط زمینه*ساز بیماری*ها
توجه به درمان لاغری مفرط گذشته از جنبه عدم زیبایی و کاهش جذابیت از یکسو و ضعف و عدم چالاکی و خستگی زودرس می*تواند زمینه*ساز بروز بیماری*هایی بخصوص اختلالات هورمونی در خانم*ها باشد. از اینرو دریافت یک رژیم افزایش وزن مناسب برای مقابله با عوارض آن حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که بافت چربی یک بافت زاید و بلااستفاده نیست بلکه بافت چربی محل ذخیره و نگهداری بعضی از هورمون*ها بخصوص هورمون*های جنسی در بانوان است که با کاهش این بافت از مقدار این هورمون*ها نیز کاسته شده و در نتیجه با علایمی چون اختلال در قاعدگی و بر هم خوردن نظم آن و یا قاعدگی*های دردناک همراه می*باشد. از اینرو باید در رژیم افزایش وزن، به تعادل میزان مناسب چربی های سالم در برنامه غذایی افراد گنجانده شود. عوارض بیماری*های ناشی از لاغری مفرط در دو دسته جسمی و روحی بروز می یابند که مهمترین آنها عبارتند از:

بیماری*های جسمی مانند انواع کم خونی، دیابت تیپ یک، پر کاری تیرویید عفونت*های مزمن و مخفی مانند عفونت*های ادراری مشکلات گوارشی مانند خونریزی*های مخفی سیستم گوارش، اختلالات جذب و سایر موارد
بیماری*های روحی روانی مانند انواع بی اشتهایی*های عصبی از جمله آنورکسیا نوروزا
رژیم افزایش وزن کلید رهایی از عوارض شایع لاغری مفرط
لاغری مفرط به معنای دریافت ناکافی انرژی و مواد مغذی در بدن است. که در نتیجه آن وزن بدن فرد به شدت کاهش می یابد و در جدول تناسب قد و وزن، شاخص وزن زیر نمودار قرار می*گیرد. لاغری مفرط در بعضی موارد منشأ روانی و عصبی نیز دارد و همانند چاقی ممکن است در اثر یک شوک روحی، وزن بدن فرد به طور ناگهانی کاهش پیدا کند. در برخی موارد نیز زمینه ژنتیکی داشته و نقش توارث را نیز نمی*توان نادیده انگاشت. کاهش وزن، کاهش وجود ویتامین*ها و مواد معدنی مهم را نیز در بدن به دنبال دارد. از اینرو می*بایست با مشورت گرفتن از متخصص و کارشناسان خبره یا اتخاذ یک رژیم غذایی افزایش وزن مناسب و اصولی از از شایع ترین عوارض لاغری مفرط مانند کم خونی، پوکی استخوان، بی*حالی، ریزش شدید موها، خراب شدن پوست، کاهش بهره هوشی، احساس خستگی دائم، ایجاد خلل در حرکات بدنی و افسردگی در افراد رهایی یافت.

اهمیت رژیم افزایش وزن

راه*کارهای کلیدی در رژیم افزایش وزن
پیش از هر اقدامی در خصوص اتخاذ رژیم افزایش وزن، آزمایش خون بدهید تا از میزان ذخیره بدنی خود (قند، چربی، هموگلوبین، زینک، ویتامین بی و ... ) آگاه باشید. پس از آن قد و وزن خود را اندازه*گیری کنید و با به همراه داشتن این اطلاعات به پزشک تغذیه یا مرکز خدمات درمانی معتبر برای دریافت رژیم افزایش وزن مراجعه کنید. معمولاً تجویز داروهای اشتها آور و مصرف ویتامین*ها و مواد معدنی به شکل قرص، کپسول، شربت، آمپول و سرم در کنار رژیم غذایی، می*تواند تا حد زیادی به نجات شما از این وضعیت کمک کند که می*بایست حتماً به دستور و تجویز پزشک متخصص رژیم افزایش وزن صورت پذیرد

درمان*های خانگی در رژیم افزایش وزن
1. خوردن صبحانه را فراموش نکنید.
2. هیچ یک از وعده*های غذایی را حذف نکنید.
3. در طول روز از میان وعده*هایی مثل خرما، انجیر خشک، دانه*های روغنی، آبمیوه*های طبیعی و دسرهای کوچک استفاده کنید.
4. شب*ها میوه فراوان بخورید.
5. در طول روز از آب آشامیدنی به شدت استفاده کنید.
6. مصرف چای، شکلات تلخ و چای سبز را به حداقل برسانید.
7. ورزش*های سبک و پیاده*روی*های کوتاه مدت را فراموش نکنید.