در این مقاله ی کوتاه در مورد امکان مفیدی در دلفی بحث می کنیم که می تونه برای انجام کارهای تکراری خیلی مفید باشه!
مطمئنا خیلی از شما در برنامه هاتون از ابزارهایی مثل Panel یا Edit و ... استفاده میکنید ، وقتی یک Panel بر روی فرم قرار میدید این Panel خاصیتی به نام Caption داره که مطمئنا برای خیلی ها آزار دهنده هست و مجور هستیم که هر بار خاصیت Caption رو خالی کنیم ، این وضعیت برای خاصیت Text مربوط به Edit هم صادقه ، خیلی از ما عادت هایی در نوع به کارگیری ابزارهای مورد نظرمون داریم و با هر بار قرار دادن این ابزارها بر روی فرم مجبوریم تغییرات تکراری و آزار دهنده ای رو روی اونها اعمال کنیم!
دلفی امکانی با عنوان Component Template رو در اختیار کاربر قرار میده تا هر کامپوننت رو متناسب با نیازش تنظیم کنه و اون رو به عنوان یک کامپوننت جدید در یک صفحه ی جدید در لیست کامپوننت ها ذخیره کنه و در استفاده های بعدی کامپوننت تغییر داده شده رو به کار بگیره!


روش استفاده از این امکان هم بسیار راحت هست ، ابتدا کامپوننت مورد نظر رو بر روی فرم قرار بدید و بعد تغییرات لازم رو روش اعمال کنید ، علاوه بر تغییر در خصوصیات ، می تونی برای کامپوننت Event های آماده هم در نظر بگیرید ، درواقع برخی از Event هایی که فکر میکنید حتما استفاده میشند رو از قبل برای کامپوننت بنویسید ! ، در پایان در حالی که کامپوننت مورد نظرتون در حالت انتخاب قرار داره از منوی Component گزینه ی Create Component Template رو انتخاب کنید ، با انتخاب این گزینه یک صفحه باز میشه که درون اون میتونید به ترتیب برای کامپوننت جدید ، نام ، صفحه ای که باید درونش قرار بگیره و آیکون مورد نظرتون رو انتخاب کنید!


برای حذف Template های اضافه شده هم می تونید به صورت زیر عمل کنید :


دلفی 7
به مسیر Component > Configure Palette برید


دلفی 2010
در قسمت Tool Palette روی آیتم مورد نظر راست کلیک و Delete رو انتخاب کنید...


در استفاده های بعدی اگر کامپوننت جدید رو بر روی فرم قرار بدید ، می بینید که دیگه تغییراتی نیاز نیست ! و کامپوننت به همون شکلی بر روی فرم ظاهر میشه که شما براش در نظر گرفتید!


امیدوارم مفید بوده باشه ، موفق باشید.