قبل از توضیح در مورد [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] راجع به کاربرد اتوکلاو ها در صنعت پزشکی توضیح خواهیم داد. بدون شک دستگاه اتوکلاو و علوم آزمایشگاهی دو جزء جدا نشدنی از هم هستند و همچنین استفاده از اتوکلاو برای امحاء مواد و زباله های بیمارستانی و استرلیزه کردن ظروف آزمایشگاهی و محیط های کشت به سرعت در حال افزایش است. اتوکلاو بهترین طریق استریل کردن وسایل و تجهیزات بیمارستانی است. کلیه میکروب*ها اعم از معمولی و اسپورها از این طریقه استریل کردن ، از بین می*برد و مدت زمان آن برای وسایل فلزی و پارچه ای فرق می*کند.

به دلیل حساسات بالای کاربرد صحیح دستگاه اتوکلاو ، باید از طریق روش های [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]و ازسلامت دستگاه اتوکلاو اطمینان حاصل کرد .
عملیات اتوکلاو

برای پاک کردن ایمن زباله های جامد، کیسه ها را بسته و آنها را در مهار ثانویه قرار دهید تا هر گونه نشتی گرفته شود. اتوکلاو را با کیسه های بیش از حد پر نکنید . توصیه می شود یک بار در یک زمان انجام شود مگر اینکه اتوکلاو بسیار بزرگ باشد. بخار باید قادر به تماس با همه سطوح از کیسه باشد. استفاده از نوار حرارت یا یک نمودار ضبط دما برای تایید اینکه هر اجرا به درجه حرارت مناسب (معمولا 121 درجه سانتیگراد) می رسد ضروریاست. برای کیسه های زباله، معمولا یک ساعت از زمان اجرا مورد نیاز است. بعضی از اتوکلاو های به زمان بیشتری نیاز دارند. یک چرخه خشک می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از اینکه اتوکلاو به فشار محیط بازگشت، درب آن را یک یا دو اینچ باز کنید تا بخار اضافی را قبل از باز کردن کاملا درب آزاد شود از دستکش های حرارتی برای بیرون آوردن تجهیزات و مواد از اتوکلاو استفاده کنید.
طرز کار دستگاه اتوکلاو

در مرحله اول استریلیزاسیون پمپ خلاء با ایجاد مکش ، هوای داخل محفظه را تخلیه کرده ، سپس بخار وارد دستگاه می*شود. اتوکلاوها معمولا توسط فشار تنظیم می*شوند. به عنوان مثال در بخار خالص (درجه اشباع ۰/۸ تا ۱) با فشار ۲ بار ، دمای بخار باید ۱۳۴ درجه سانتی گراد باشد. استریل کردن وسایلی که از مواد متخلخل ساخته شده اند مثل منسوجات و ابزار بسته بندی شده که هوا در آن محبوس می*شود ، در مقایسه با سایر وسایل بسیار دشوار است. در زمان تخلیه ، هوای داخل محفظه و بسته*ها به بیرون کشیده شده و عموماً هر چه زمان مکش بیشتر باشد ، جایگزین شدن بخار مؤثرتر خواهد بود. متناسب با افزایش فشار منفی داخل محفظه ، خارج سازی هوا دشوارتر می*شود ؛ به همین دلیل دستگاه*های خودکار امکان کاهش فشار (تخلیه) و وارد ساختن بخار را در چند مرحله فراهم می*سازند. در این روش بخار به طور متناوب جایگزین هوا شده و راندمان بالاتری نسبت به تخلیه تنها دارد.