روش ردیف کردن دندان

با توجه به میزان علاقه مردم به درمان*های زیبایی، آگهی*های متفاوتی برای جلب نظر و اعتماد آنها در رسانه*ها و مکان*های تبلیغاتی به چشم می*خورد که هر کدام به نوعی وسوسه* کننده است. یکی از این آگهی*ها، [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] ها در یک جلسه بدون ارتودنسی است.
لازم است بدانیم که برای ردیف کردن دندان* ها دو راه کلی بیشتر وجود ندارد: روش اول درمان ارتودنسی است که با حرکت تاج و ریشه دندان مشکل به صورت ریشه*ای برطرف شده و دندان*ها واقعا" ردیف می*شود.
در روش دوم که بجز درمان ارتودنسی است، حرکتی در دندان*ها انجام نمی*شود، بلکه با تراشیدن یا اضافه کردن مواد همرنگ، دندان*ها به ظاهر ردیف شده به نظر می*رسد. وضعیت فاجعه* بارتر آن است که در بعضی افراد دندان*های کج از ریشه کشیده شده و به جای آنها دندان*های مصنوعی ولی به حالت ردیف، قرار داده شده است که خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم و درک اهمیت دندان اصلی،* این روش امروزه بسیار کمتر دیده می*شود.
در روش*هایی که همراه با تراشیدن و افزودن مواد ترمیمی است، معمولا" بخشی از قسمت برجسته یا بیرون*زده تاج دندان که شامل بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای تاج دندان است، تراشیده می*شود و در قسمت فرورفته مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) افزوده می*شود تا سطح دندان صاف به نظر برسد. تراشیدن بافت سالم دندان و اضافه کردن مواد ترمیمی همرنگ به دندان و افزایش ضخامت آن هر دو برای دندان و بافت*های نگهدارنده آن مخرب بوده و مشکلاتی را در پی خواهد داشت که پایانی ندارد.
به طور کلی نوع مشکل و شدت آن تاثیر عمده*ای در تصمیم*گیری دارد. توصیه متخصصان ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید برای پیشگیری از به خطر افتادن سلامت دندان*هایتان از این درمان* ها هم استفاده نکنید.
در مواردی که اشکالات ظاهری مرتبط با شکل یا اندازه دندان وجود دارد ممکن است این درمان*ها مفید باشد که در این موارد نیز مشاوره با متخصص ارتودنسی در ابتدای کار باید انجام شود. از آنجا که درمان صحیح بر مبنای رفع علت اصلی انجام می*شود در این موارد متخصص ارتودنسی شما را به دندانپزشک مناسب ارجاع خواهد کرد.
ایراد اصلی این روش*ها آن است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست می*دهید که هیچگاه نمی*توانید آن را به دست آورید. متأسفانه مواردی دیده* شده که به اندازه*ای از دندان برداشته شده که فرد به عصب*کشی هم نیاز پیدا کرده است. از طرف دیگر این درمان*ها شما را مشتری دائمی دندانپزشکی خواهد کرد، چراکه به طور مکرر دچار تغییر رنگ دوره*ای یا مشکلات لثه و دندان خواهید شد.