درمان ارتودنسی

انواع ارتودنسی کدامند؟
ارتودنسی به جهات گوناگون به چند دسته تقسیم می شود
ارتودنسی ثابت:
رایجترین نوع [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] مورد استفاده، ارتودنسی ثابت است. از این روش زمانی استفاده می گردد که دقت عملکرد برای پزشک اهمیت داشته باشد. هر چند در این حالت بیمار می*تواند بطور عادی غذا بخورد، اما باید از مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی*ها در زمان استفاده از ارتودنسی ثابت اجتناب کرد. برای مثال نوشیدنی*های حاوی کربونات، شیرینی سفت یا تافی از مواردی است که فرد باید از مصرف آن*ها خودداری کند. افرادی که در فعالیت*های ورزشی شرکت می*کنند باید دندانپزشک را در جریان قرار دهند تا در صورت لزوم محافظ*های لثه خاص برایشان تجویز شود.
رایجترین نوع ارتودنسی ثابت، از براکت استفاده می کند. دندانپزشک بندها را اطراف دندان می بندد، و از آن برای محکم نگهداشته ابزارهای ارتودنسی دیگر در محل خود استفاده می گردد.
از براکت ها برای ایجاد اتصال در جلوی دندان*های بیمار استفاده می*شود. سیم*ها به شکل یک کمان از داخل پلاک* رد شده و به بندها محکم بسته می شود. با سفت شدن سیم*های کمانی، دندان*های فرد کشیده می*شوند و بدین صورت به سمت محل صحیح قرارگیری حرکت می*کنند. بیمار باید ماهی یک بار برای اصلاح وضعیت اورینگ های پلاستیکی به دندانپزشک مراجعه کند. دوره درمان در این حالت می*تواند برای چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد، اما در مورد این مسئله که درمان ارتودنسی دقیقا چقدر طول می کشد، تنها دندانپزشک پس از بررسی وضعیت بیمار می تواند طول درمان را مشخص کند. کودکان معمولاً ترجیح می*دهند از اورینگ های ارتودنسی رنگی استفاده کنند، در حالی که بزرگسالان انواع شیشه ای مانند و شفاف را ترجیح می*دهند.
ارتودنسی متحرک:
از ارتودنسی متحرک دندان برای درمان مشکلات جزئی همچون جلوگیری از مکیدن شست یا اصلاح انحراف کم دندان*ها استفاده می*شود. هنگام استفاده از این روش می*توان لوازم ارتودنسی را برای تمیز کردن پس از غذا خوردن یا برای نخ دندان کشیدن از دهان خارج کرد. در مواردی، ممکن است دندانپزشک به بیمار توصیه کند در هنگام انجام فعالیت*های مانند نواختن یک ساز بادی یا دوچرخه سواری ارتودنسی متحرک را از دهان خود خارج کند.
ارتودنسی نامرئی:
ارتودنسی نامرئی دندان از مواد پلاستیک شفاف و سخت برای ردیف کردن دندان*ها استفاده می*کند. در این رابطه برای بیماران از انواع نسبتاً متفاوتی استفاده می*شود. هر مجموعه از این ارتودنسی برای دو هفته قبل از جایگزینی آن با مجموعه جدید استفاده می گردد. ارتودنسی نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته شده و به همین خاطر تقریباً غیر قابل رویت است. به این ترتیب اطرافیان بیمار اصلا متوجه نمی*شود که وی از این درمان برای ردیف کردن دندان*های خود استفاده کرده است. این پلاستیک های شفاف در هر روز باید برای ۲۲ تا ۲۳ ساعت مورد استفاده قرار گیرد تا بهترین نتایج ممکن حاصل شود. این ارتودنسی را می*توان به راحتی برای غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج کرد. برای استفاده از این روش باید همه دندان*های دائمی رشد کرده باشد.
مزایای استفاده از درمان به روش ارتودنسی چیست؟
نتایج ارتودنسی و تأثیر بر چهره:اصلاح ناهماهنگی و روی هم قرار نگرفتن دندان*ها غالباً لبخندی زیباتر و جذاب*تر را به ارمغان می*آورد که بدون شک تأثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس فرد دارد.
پیشگیری از پوسیدگی: ارتودنسی دندان سلامت بیشتر دهان را نیز به دنبال دارد. تمیز کردن دندان*های کج، پیش آمده، روی هم افتاده یا نامرتب بسیار دشوارتر از مسواک زدن دندان*هایی صاف و ردیف است. از آنجایی که دندان*ها خوب تمیز نمی*شود، پلاک ایجاد می*شود و در نتیجه فرد به بیماری لثه، پوسیدگی دندان مبتلا می*شود و حتی دندان خود را از دست می*دهد. درمان ارتودنسی دندان این عارضه*ها را اصلاح می*کند تا راحت*تر بتوان دندان*ها را مسواک زد.
پیشگیری از مشکلات ناشی از تراز نبودن دندان*ها: روی هم نیامدن دندان*ها می*تواند در حرکت*های مربوط به جویدن و صحبت کردن اختلال ایجاد کند و باعث فرسایش غیرطبیعی مینای دندان شود که به نوبه خود انجام درمان*های زیبایی تجدید کننده پرهزینه*ای مانند روکش یا اصلاح تاج دندان را ضروری می*سازد. از این گذشته فک بالا و یا فک پایین نیز دچار مشکل می*شود. درمان ارتودنسی احتمال بروز این مشکلات را کاهش می*دهد.