بریس*های ثابت نوعی از تجهیزات ارتودنسی بوده که نمی*توان آنها را پس از نصب از دهان خارج کرد و مؤثرترین روش برای مرتب کردن و ردیف کردن دندان*ها هستند.

ارتودنسی ثابت: مزایا، انواع وهزینه
بریس*های ثابت به عنوان “سیم*کشی دندان” نیز شناخته می*شوند و شامل براکت*هایی است که به دندان چسبانده شده و با سیم*های قابل* انعطافی به یکدیگر وصل می*شوند. براکت*ها ممکن است از جنس فلز یا موادی هم*رنگ دندان ساخته شده باشند.

در برخی موارد از بندهای کشی کوچکی برای کمک به جابجا شدن دندان*ها استفاده می*شود. در برخی دیگر از موارد براکت*ها، خودنگهدارنده هستند. اگر شما ارتودنسی ثابت انجام داده*اید باید در هنگام انجام ورزش*های پربرخورد از محافظ لثه استفاده کنید.

ارتودنسی ثابت
بریس*های ارتودنسی ثابت با دقت روی دندان*ها نصب می*شوند و در طول درمان روی دندان*ها باقی می*مانند. سیم*های صاف کننده از بین آنها رد شده و به وسیله کش یا باندهای الاستیکی آنها را در محل درست خود نگه می*دارند. سیم*ها تنظیم شده و کش*ها هم هر شش تا هشت هفته توسط متخصص ارتودنسی تعویض می*شوند.

بیماران نمی*توانند بریس*ها را جابجا کرده یا حرکت دهند. طول دوره درمان ممکن است از یک تا دو سال طول بکشد که به شدت و پیچیدگی هر مورد بستگی دارد.

مزایا
در [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] کنترل دقیقی روی دندان*ها بوده و در نتیجه دندان*ها به دلیل ثابت بودن سیم*ها و براکت در محل درست خود قرار خواهند گرفت این بدان معناست که فقط متخصص ارتودنسی می*تواند آنها را درآورد و باید هر چند هفته یک بار این بریس*ها مورد معاینه و بررسی قرار گیرند.

از آنجا که این بریس*ها ثابت هستند احتمال شل شدن آنها برخلاف ارتودنسی متحرک بسیار کم است. بریس*های متحرک به دلیل این که مرتباً برای خوردن و آشامیدن و تمیز کردن دندان*ها از دهان خارج می*شوند به راحتی جابجا شده و شل می*شوند.

در صورتی که دندان*های شما نامرتب و نامنظم باشند، بین دندان*ها فاصله وجود داشته باشد یا مشکلاتی مانند آندربایت، وربایت وکراس* بایت وجود داشته باشد، استفاده از بریس*های ثابت برای درمان آنها بسیار مناسب است.یکی دیگر از مزایای بریس*های ثابت به خصوص نوع فلزی آنها این است که این بریس*ها قوی و پردوام هستند و به ندرت می*شکنند.