دراین مقاله در مورد سپتیک تانک توضیح داده خواهد شد.
[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] ساده ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی - انسانی است. [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] مخزنی است که در آن فاضلاب به کمک فرآیندهایی از قبیل ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی تصفیه می گردد. لوتوس سپتیک تانک های خود را به دو صورت بتنی و پلی اتیلنی ساخته و عرضه می نماید. از این [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] ها بطور گسترده ای در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی استفاده می شود.
هر سپتیک تانک از اجزای مختلفی تشکیل شده است. اجزای مهم هر [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] عبارتند از:
1- سیستم ورودی فاضلاب: شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.
2- مخزن اولیه [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]: که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا 70-60 درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.
3- دیواره جداکننده: که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغنهای شناورشده به مخزن زلال سازی می شود.
4- مخزن زلال سازی: این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.
5- خروج بیو گاز (تهویه): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] خارج می گردد.
6- سیستم خروجی فاضلاب: شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد.
مکانیزم عملکرد سپتیک تانک
ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد بخش اول [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]می شود. این بخش که توسط یک دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن جدا شده است، حجمی معادل دو سوم از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود. با ورود فاضلاب به این بخش، مواد معلق و ذرات خارجی به سبب وزن بیشتر خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن ته نشین می شوند. روغن و چربی ها نیز به دلیل اینکه دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب هستند، به سمت بالا حرکت نموده و بر روی سطح شناور می گردند.
تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتری ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند. واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می افتد باعث می شود که مواد آلی آلاینده تجزیه شده و فاضلاب تصفیه گردد. انجام این واکنش ها همچنین سبب تبدیل حجم قابل توجهی از لجن به بیوگاز و کاهش حجم لجن می شود. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز از [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] خارج می گردد. در ادامه پساب بخش اول با عبور از مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیوار جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک تانک می وارد بخش دوم سپتیک تانک می شود. در این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغنی که در فاضلاب باقی مانده باشد، بر روی سطح شناور می گردند. در نهایت پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] خارج می شود.
لجن انباشته شده در سپتیک تانک پس از حدود دو سال نیاز به تخلیه دارد. به هنگام تخلیه بهتر است، کمی از لجن را در سپتیک تانک باقی گذاشت. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه بوده و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شده زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] می شود.
محاسن سیستم بی هوازی:
کم بودن هزینه ، بالا بودن سرعت اجرا و نیز بدلیل عدم استفاده از وسایل الکترو مکانیکال نیاز به تعمیر و نگهداری و اپراتور ندارد.
سپتیک تانک های بتنی به دو روش سنتی و مکانیزه ساخته می شوند. معمولا احجام کوچک به روش سنتی ساخته و احجام بزرگتر به روش مکانیزه بتن ریزی و تولید می شوند. هزینه این نوع سپتیک تانک ها نسبت به [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] های پلی اتیلنی و فایبرگلاسی بسیار پایین می باشد و در نتیجه استفاده از آن بیشتر می باشد.
راندمان تصفیه :
بخش عمده ای از مواد معلق قابل ته نشینی (ss) ، روغن و چربی، اجسام شناور و آشغال های موجود در فاضلاب را با راندمانی در حدود 65 85 درصد حذف می کند. به دنبال حذف این آلاینده ها دیگر پارامترهای آلاینده نظیر COD ، BOD5 و TSS نیز کاهش می یابد. بخش از جامدات حذف شده از فاضلاب که دارای چگالی بیشتری نسبت به آب هستند. قسمت کف مخزن تجمع یافته و لایه ای از لجن را تشکیل می دهند .
بخش دیگری از مواد جامد حذف شده از فاضلاب که دارای چگالی کمتری نسبت به آب هستند بر روی سطح فاضلاب لایه ای را تشکیل می دهند که این لایه عمدتاً حاوی روغن، چربی و دیگر اجسام شناور از جمله ذرات پلاستیک می باشد. در این لایه ها به سبب شرایط مساعد انواع باکتری ها رشد یافته و بخشی از این جامدات را هضم کرده و یا بصورت محلول درمی آوردند. حل
شدن برخی از جامدات در فاضلاب و عبور آنها از [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] باعث می شود که معمولاً راندمان حذف BOD5 فاضلاب مربوط به [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] کمتر از مخزن ته نشینی اولیه باشد. اما بطور کلی راندمان حذف BOD5 سپتیک ها 35 تا 55 درصد است.