بطور خلاصه vb.net را میتوان یکی ورژن ساخت یافته و بصری شده زبان های ابتدایی چون gwbasic و quickbasic نامید که فکر میکنم همگی با آنها آشنا باشید. این زبان جهت تولید بازه ی وسیعی از نرم افزار ها مورد استفاده قرار میگیرد. این زبان قادر به برنامه سازی جهت mobile نیز میباشد و از ساده ترین نرم افزارها تا برترین نرم افزارهای کاربردی و بانکهای اطلاعاتی را میتواند ساپرت نماید. نسخه ای که ما قصد آشنایی با آن را داریم نسخه 2005 میباشد که در حال حاضر آخرین نسخه این زبان در بازار این است . ایراداتی نظیر مشکل حافظه و مسائل امنیتی و ... بخوبی در ورژن جدید حل شده است و نیز توارث و شی گرایی در آن نیز بسیار کارآمد تر گشته است . بی شک توضیحات کامل در مورد این زبان در حوصله کاری این تاپیک نیست و من هم قصد ندارم خیلی حاشیه بروم لذا با پوزش از استادان محترم سریعا سراغ اصل مطلب می روم.
لذا ابتدا به یکسری تعاریف ابتدایی میپردازم که دانستن آنها الزامی است :
شی :بطور خلاصه شی بمعنای عنصری است که دارای خواص متعددی میباشد و ما بوسیله مقدار دهی یا کنترل خواص آن برنامه ریزی میکنیم. اشیا انواع گوناگونی دارند و معمولا بنابه نیاز شما تعرف میگردند. مثلا شما جهت نمایش یک متن در برنامه خود از شیئی بنام textbox(جعبه متن) استفاده میکنید. و نمایش متن شما توسط نسبت دادن متن مورد نظرتان به خاصیت text این شی انجام میشود. اصطلاحا به دستوری که شما برای ایجاد این خواص وارد میکنید کد میگویند. مثلا کدی که عبارت "HELLO WORD " را نمایش میدهد بصورت زیر است :
کد:
 " textbox.text="HELLO WORD
دقت کنید خاصیت text توسط کاراکتر " . " به شی نصب داده میشود. و البته خود خواص هم میتوانند دارای زیر خاصیت نیز باشند مثلا رنگ نوشته شما بصورت زیر تعیین میگردد:
کد:
 textbox.text.forecolor=....