اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی بود که SVG پا به عرصه گذاشت، یک `جوجه اردک زشت` فرمت فایل که بزرگ و تبدیل به یک قوی زیبا شد. در اوایل با پشتیبانی ضعیف و تا حد زیادی نادیده گرفته شدن از سمت مرورگرهای اینترنتی روبرو بود. اما در سال ۲۰۱۷ همه مرورگرهای مدرن میتوانند فرمت SVG را رندر و برنامه*های طراحی وکتور خروجی SVG تولید کنند.

SVG تبدیل به یک فرمت گرافیکی شده است که میتواند خواسته*های جاری توسعه وب در مقیاس*پذیری، واکنش*گرایی، تعامل*پذیری، قابلیت برنامه*ریزی، کارایی و در دسترس بودن را پاسخگو باشد.

SVG چیست و چرا باید در [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] از آن استفاده کنیم؟

SVG یک فرمت گرافیکی برداری بر پایه*ی XML است و از آن برای نمایش انواع گرافیک در وب و محیط*های دیگر استفاده می*شود.

SVG چیزی جز فایل*های متنی ساده نیست که خطوط، منحنی*ها، شکل*ها، رنگ*ها و متن را توصیف می*کند که قابل خواندن، فهم ساده و قابل ویرایش است. کدهای SVG میتواند با CSS و Javascript همراه شود. این کار به SVG انعطاف*پذیری و تطبیق*پذیری را میدهد که در فرمت*های مرسوم PNG، GIF یا JPG نبود.

SVG یک استاندارد W3C هست، بدین معناست که میتواند به را حتی با دیگر استانداردها شامل JavaScript، *DOM، CSS، و HTML تعامل داشته باشد. به نظر می*رسد تا زمانی که W3C این استاندارهای جهانی را تنظیم می*کند SVG به عنوان یک استاندارد برای گرافیک برداری برای مرورگرها باقی بماند.

SVG توانسته است بسیاری از مشکلات آزاردهنده در توسعه و طراحی وب سایت مدرن را برطرف کند. بیایید نگاهی به آن*ها بیاندازیم:

مقیاس*پذیری و پاسخ*گویی

SVG از شکل*ها، اعداد و مختصات به جای شبکه پیکسلی برای رندر گرافیک در مرورگر استفاده می*کند که باعث می*شود مستقل از پیکسل و بی*نهایت مقیاس*پذیر باشد.

با *SVG شما می*توانید انواع شکل*ها، خطوط و متن*ها را با هم ترکیب کنید تا انواع تصاویر را بیافرینید.

در مقابل فرمت*های مانند PNG، GIF و JPG اندازه*های ثابت دارند که در هنگام مقیاس*پذیری دچار افت پیکسل می*شوند و کیفیتشان افت می*کند.

قابل برنامه نویسی و تعامل پذیر

SVG بطور کامل قابل ویرایش و برنامه*پذیر است. انواع انیمیشن*ها و تعاملات می*توانند بوسیله CSS و JavaScript به تصاویر اضافه شوند.

دسترسی

فایل*های SVG مبتنی بر متن هستند و می*توانند ایندکس و جستجو شوند. این قابلیت باعث می*شود تا آن*ها قابل خواندن برای موتورهای جستجو، اسکرین ریدرها و سایر دستگاه*ها باشند.

کارایی

یکی از جنبه*های تاثیرگذار در کارایی وب اندازه فایل*های استفاده شده در صفحه وب است. اندازه SVG های گرافیکی بطور معمول از فرمت های تصویری دیگر کمتر است.

موارد استفاده معمول و پشتیبانی مرورگرها

SVG کاربردهای بیشماری دارد. در زیر تعدادی از آن*ها که قابل توجه هستند ذکر شده*اند:

تصاویر ساده و نمودارها

هر طراحی سنتی که ممکن است با قلم و خودکار کشیده شده باشد می*تواند بصورت به فرمت SVG درآید.
لوگوها و آیکون ها

لوگوها و آیکون*ها اغلب در ویژگی وضوح و شارپ بودن در هر اندازه*ای از یک دکمه تا بیلبورد مشترک هستند و به همین دلیل ساخت آن*ها با SVG می*تواند ایده*آل باشد.
انیمیشن

شما میتوانید انیمیشن*های جذاب و حتی طرح های زیبا بسازید. SVG می*تواند با انیمیشن*های CSS نیز کار کند.

تعامل(چارت، گراف، اینفوگرافیک، نقشه)
ساخت رابط کاربری اپلیکیشن ها

همانطور که دیدید، SVG تقریبا هر جایی و در هر شرایطی می*تواند استفاده شود. خبر خوب اینست که پشتیبانی مرورگرها از SVG بهتر خواهد شد.

هم اکنون اکثر مرورگرهای مدرن ویژگی*های مهم و پایه SVG را پشتیبانی می*کنند.

نظر شما درباره آینده SVG چیست؟ آیا تا به حال تجربه کار با *SVG را داشته*اید؟

منبع: [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]