[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
یکی از تخصص*های رشته دندانپزشکی ارتودنسی است، که هدف آن تصحیح مشکلات دندان و فک است در این رشته تخصصی دندان های نامنظم ردیف می گردند. این رشته به طور اختصاصی با تشخیص و درمان مشکلات دندانی فکی و ناهم ردیفی دندان*ها و ناهنجاری های اجزای ناحیه فک و صورت سر و کار دارد. دندان*های نامرتب و ناهنجار و بیرون* زده نه تنها می*توانند ظاهر صورت شما را به مخاطره بیندازد و بر روی زندگی حرفه ای شما تاثیر داشته باشد بلکه می تواند عملکرد حفره دهان و سلامت دستگاه گوارش را دچار مشکل نماید.
وقتی دندانها نامرتب باشد غذا به طور مناسب جویده نمی شود و سلامت دستگاه گوارش به مخاطره می افتد. نامرتبی دندانها باعث پوسیدگی و باعث بیماریهای لثه می شود. بعد از درمان ارتودنسی بیمار می تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و کیفیت زندگی به طور شگفت انگیزی بهبود می یابد. و فرد از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن برخوردار باشد. بنابراین ارتودنسی نه* تنها ظاهر صورت و دندان*های شما را بهتر می*کند، بلکه نقش مهمی در سلامت عمومی بدن دارد. رعایت بهداشت در افرادی که دندانهای مرتبی دارند آسان*تر بوده و احتمال پوسیدگی , ایجاد بیماریهای لثه و صدمه به مفصل گیجگاهی فکی کمتر خواهد بود. تصحیح ناهنجاری*های دندانی فکی می*تواند طرح لبخند را تصحیح نماید وبه فرد زیبایی و سلامت بخشد.
زمانی*که دندان*های فک بالا و پایین شما نامرتب باشند و دو فک با همدیگر هماهنگ نباشند به عبارت دیگر فک بالا جلوتر از فک پایین باشد ویا فک بالا عقب تر ازفک پایین و یا ترکیبی از این موارد وجود داشته باشد. به این دسته از مشکلات مال اکلوژن یا ناهنجاری دندان گفته می*شود.درمان ناهنجاریهای فک و صورت به دو دسته بزرگ تقسیم می شود. یکی درمان مشکلات فکی است که اصطلاحا به ان درمان ارتوپدی فک و صورت یا ارتودنسی فک می گویند. و دیگری تصحیح دندانهای نامرتب است که به ان ارتودنسی دندان می گویند.
ارتوپدی فک و صورت یا ارتودنسی فک :
منظور از این درمان تصحیح فکین است. در بسیاری از بیماران ممکن است دو فک با هم اختلاف داشته باشند. اولین قدم از درمان تصحیح فک است به عبارت دیگر ابتدا باید فک تصحیح شود و بعد از تصحیح فک باید دندانها مرتب شود به عبارت دیگر دندانها باید بر روی فک درست چیده شود. همیشه اولویت درمان با تصحیح فک است. حرکت فکین با دستگاهای متحرک یا خارج دهانی قابل انجام است.
ارتودنسی دندان :
وقتی دندانها نامرتب و نامنظم هستند با ارتودنسی ثابت می توان دندانها را ارتودنسی کرد. در ارتودنسی دندان, فکین حرکت نمی کند و یا حرکت بسیار بسیار مختصری در فکین انجام می شود. با ارتودنسی ثابت فقط دندانها حرکت داده می شود. با حرکت دندانها می توان دندانهای نامنظم را به صورت منظم چید و مشکلات شلوغی, وجود فاصله بین دندانها و نامنظمی دندانها را درست کرد.