پُست*گِرس*کیواِل (PostgreSQL) (بسیاری به اشتباه آن را {پست گره سیکوال} گویند)؛PostgreSQL از روي سيستم مديريت پايگاه داده POSTGRES توسعه داده شده است (هنوز هم بعضي مواقع براي سادگي به آن Postgres گفته مي*شود) كه يك نمونه تحقيقاتي از پايگاه داده*هاي نسل بعد است.PostgreSQL توسط يك تيم برنامه*نويس كه همگي در گروه پست الكترونيك برنامه*نويسان PostgreSQL عضو هستند، انجام مي*شود. هماهنگ كننده اصلي در حال حاضر Marc G. Fournier* به آدرس [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] مي*باشد. اين تيم در حاضر مسئوليت تمام مسائل مربوط به برنامه*نويسي PostgreSQL را بر عهده دارد. اين يك [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] گروهي است و تحت كنترل هيچ شركتي نيست. براي اطلاعات بيشتر در مورد اين تيم به آدرس [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] مراجعه كنيد. PostgreSQL بزرگ*ترین و قدرت مندترین پایگاه داده های به صورت منبع باز است و در بسیاری از موارد با پایگاه داده های SQL Server شرکت مایکروسافت رقابت می*کند و از لحاظ قابلیت ها و داده*گردانی (Data Handling)[۱] به هیچ عنوان با مای*اس*کیوال (MySQL) قابل مقایسه نیست.

قابلیت چشمگیر پست*گرس*کیوال وجودانواع مختلف Data Type ها است که حتی برنامه نویس میتواند به دلخواه خود type های جدید ایجاد کرده و از آنها استفاده کند. زبان داخلی پست گره PL/pgSQL میباشد که تا حد زیادی شبیه به زبان پروسیجر نویسی پی*ال/اس*کیوال (PL/SQL) در اراکل است.

نکته حایز اهمیت و متمایز کننده آنکه پست*گرس*کیوال زبانهای اسکریپت نویسی دیگر مانند: پرل، پی*اچ*پی، تی*سی*ال، پایتون، رابی، اسکیم و همچنین زبان های کامپایل شونده را مانند سی، سی++ و جاوا را پشتیبانی می*کند.

این پایگاه داده از استانداردهای صنعتی SQL92 پیروی کرده و در حال افزودن توانایی پشتیبانی از آخرین نسخه استاندارد SQL:2003 است. PostgreSQL تاکنون موفق به کسب جوایز فراوانی شده است که از آن میان می*توان به «منتخب ویراستاران مجله لینوکس» (Linux Journal Editor’s Choice Award) به عنوان بهترین پایگاه داده در سال*های 2000، 2003 و 2004 اشاره کرد.

عیب نه چندان مهم: با توجه به اطلاعاتی که در سایت موجود بود به نظر می رسه که امکان استفاده مستقل از این پایگاه داده موجود نیست و حتما باید سرویس این پایگاه داده نصب باشد. همچنین امکان استفاده از این پایگاه داده در چند سیستم عامل وجود دارد.

یکی از رقیبهای اصلی MYSQL پایگاه داده PostgreSQL می باشد در نظر سنجی که شده بود خیلی ها دلیل استفاده MYSQL را سرعت آن بیان کرده بودند, به همین دلیل MYSQL پیشرفت سریعی نسبت به PostgreSQL داشت , وقتی که نسخه 5 MYSQL منتشر شد خیلی ها می پنداشتند که آخر کار PostgreSQL هستش , ولی در یک مقایسه ای که شده بود با زیاد شدن تعداد جدول ها (15000) سرعت MYSQL به سرعت پایین میاد ولی این عمل در PostgreSQL چندان به نظر نمی یاد , البته طبق مطالبی که در سایتها منتشر شده قدرت PostgreSQL بیشتر از MYSQL هستش و حتی در بعضی از سایتها MYSQL را قابل مقایسه با PostgreSQL ندانسته اند .