خوب، با اینکه افراد و شرکتهای طراحی وب زیادی تو ایران هستند، اما درصد اندکی از آنها قادر به درک و تعریف کامل یا دقیقی از محیط وب هستند. متاسفانه این مشکل به دلیل جنبه های درآمد تو ایران مورد توجه قرار نمیگیره و طراحان و مشتری ها از این بحث کامل دور می باشند.

سایتهای وب امروزی در اصل یک مدل برنامه نویسی شبکه ای سرویس دهنده/سرویس گیرنده هستند که دارای سه عنصر مشترک می باشند.

  1. سمت سرویس دهنده
  2. سمت سرویس گیرنده
  3. شبکه


[B]سمت سرویس دهنده [/B]: شامل سخت افزار و نرم افزار وب بعلاوه عناصر برنامه نویسی و فناوری های درونی است. این فناوریها می توانند از برنامه های ساده CGI نوشته شده با [I]پرل[/I] شروع شوند و تا برنامه های کاربردی چندلایه ای جاوا و فناوری های پس زمینه آن نظیر سرویس دهنده های [I]بانک اطلاعاتی[/I] که ممکن است وب سایت را پشتیبانی کنند، گسترش یابند.
[B]سمت سرویس گیرنده [/B]: سمت سرویس گیرنده، در واقع همان مرورگر وب و فناوریهایی است که پشتیبانی می کند، مانند [I]HTML,CSS، [/I]و [I]زبانهای جاوا اسکریپت[/I] و کنترل[I] اکتیوایکس[/I] یا [I]افزودنیهای مرورگرها [/I]( موزیلا ، نت اسکیپ و … ) که به ایجاد نمایش یا فراهم آوردن امکانات تعاملی مجهز شده اند.
[B]شبکه [/B]: شبکه، توصیف کننده عناصر اتصالی گوناگونی است که برای تحویل وب سایت به کاربر مجهز شده اند. چنین عناصری ممکن است شبکه های متنوع روی اینترنت جهانی یا اتصالات خصوصی داخل یک شرکت (اغلب [I]اینترانت[/I] نامیده می شود) باشد

منبع:
samanwds