Aptana Studio یک محیط توسعه مجتمع یا IDE رایگان، متن باز و با قابلیت اجرا روی سیتم عامل*های مختلف است که تنوع زیادی از زبان*ها را پشتیبانی می*کند. ویرایشگر پیش*فرض Aptana بطور کامل از HTML، CSS و Javascript پشتیبانی می*کند. اگر شما توسعه*دهنده PHP، Python و یا Ruby On Rails هستید نیز می*توانید از Aptana استفاده کنید چرا که به خوبی از این زبان*ها پشتیبانی می*کند.Aptana بر پایه Elipse محبوب ساخته شده است. بنابراین اگر شما از طرفداران ٍEclipse هستید مشکلی در استفاده از آن نخواهید داشت.

برخی از ویژگی*های Aptana

پشتیبانی از پلتفرم*های مختلف

Aptana با استفاده از پلاگین*ها کاملا قابل توسعه است. شما می*توانید با نصب پلاگین*ها از امکانات بیشتری در آن بهره*مند شوید.

کامل کردن خودکار تگ*هایکی از مواردی که Aptana را دوست داشتنی می*کند تکمیل خودکار تگ*ها یا پیشنهاد دادن آن*هاست. وقتی شما یک تگ را تایپ می*کنید، به شما لیستی از تگ*های مشابه نمایش داده می*شود که می*توانید توضیحاتی در مورد آن تگ نیز ببینید.

نمایش همزمان دو پنجرهاگر شما بطور همزمان با HTML و CSS کار می*کنید قطعا دوست خواهید داشت نتیجه تغییرات خود را خیلی زود ببینید با قرار دادن دو فایل در کنار یکدیگر، شما می*توانید در فایل CSS خود تغییراتی انجام داده و نتیجه آن*را در پنجره کناری ببینید.

دید کلی تگ*هایکی از نوارهای کناری پنجره اصلی برنامه به دید کلی تگ*ها (Outline) اختصاص دارد که اجازه دسترسی سریع به توابع را در داخل کد به شما می*دهد. این یک ویژگی پرکاربرد خواهد بود زمانی که یک فایل CSS بزرگ یا یک لیست طولانی از توابع جاوا اسکریپ داشته باشید.

نتیجه*گیری

Aptana دارای ویژگی*های دیگری نیز است مانند Cloud hosting، پشتیبانی FTP/SFTP، وب سرور داخلی و سرور Ajax که به آن نپرداختیم. Aptana قطعا با توجه به ویژگی*هایی که دارد یک گزینه مناسب برای توسعه دهندگان وب است.

منبع: [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]