اینکه آیا [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]ها برای [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]بهتر هستند یا [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]سوالی است که بسیاری از ما آن را پرسیده اند. شما ممکن است که سوالاتی نظیر این نیز داشته باشید:

کدام سایت ساز برای کار سئو بهترین است؟
آیا یک سایت ساز مشخص تاثیرات خوبی بر رتبه سایت دارد؟
بیشتر افراد می گویند که وردپرس و افزونه های آن بهترین راه برای سئو سایت هستند آیا این درست است؟
برخی از افراد می گویند سایت سازهای آنلاین در [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] بسیار بد عمل می کنند . ایا این نظر شما هم هست؟
اگر شما بدانید که سئو چیست آنگاه به این سوالات به صورت بهتری می توانید پاسخ دهید. سئو در واقع خون جاری در پیکره یک سایت است. در واقع سئو فرآیندی است که شما می توانید توسط آن در موتور جستجوگر گوگل دارای رتبه شوید.

زمانی که سایت شما توانست در صفحات نتایج گوگل رتبه دریافت کند آنگاه شما می توانید مخاطبان و بازدیدکنندگان بیشتری نیز به سایت خود داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با زوایای مختلف سایت سازها و بهبود سئو توسط آنها آشنا سازیم. من دراین مقاله نمی توانم به شما بگویم که کدام سایت ساز برای کار سئو مفید است اما سعی می کنیم تا به بررسی دقیق تری از این نظرات بپردازیم و آنه را با تجربه کاری خود ترکیب کرده و نتایج خوبی را به دست آوریم.

اگر شما از 100 نفر در مورد سئو سوال کنید آنگاه شما 100 نظر مختلف در مورد آن به دست خواهید آورد. من نمی خواهم ادعا کنم که با تجربه ترین فرد در این کار هستم اما با برخی از آنها ارتباط داشته ام. من در این مقاله قصد دارم تا با شما تجارب خود را به اشتراک بگذارم. و به همین دلیل ممکن است که این تجارب به کار شما بیاید و ممکن هم هست که به کار شما نیاید.

استفاده از وردپرس هرگز به این معنا نیست که شما می توانید رتبه های بهتری را نیز به دست آورید.

هنوز نقاط مبهم اطلاعاتی زیادی در مورد سایت های وردپرس وجود دارد و نمی توان ادعا کرد سایت های وردپرسی حتما رتبه خوبی به دست خواهند آورد. ممکن است بسیاری از شما از جای خود بپرید و بگویید : حتما این آدم از وردپرس متنفر هست که این حرف رو میزنه . اما باید بگم من هرگز از وردپرس متنفر نیستم. بلکه در طول سالیان زیادی که با وردپرس و همچنان با سایت سازها کار کرده ام به این نتیجه رسیده ام که وردپرس در بسیاری از جهات خوب کار می کند.

اما سوال این است که چرا هر کسی که کمی با سایت سازها در اینترنت کار می کند به این نکته اشاره دارد که برای سئو وردپرس گزینه مناسبی است؟ این سوال خیلی خوبی است اما من در این خصوص نظری ندارم.

ممکن است این افراد در جایی این را خوانده باشند و آنها را به دیگران نیز انتقال داده باشند. و شایعه ای که بیش از حد بر سرزبان ها باشد آخر روزی به واقعیت تبدیل می شود. حداقل من و شما خوب می دانیم که در فضای اینترنت حرف هایی زده می شود که نمی توان روی اعتبار آنها خیلی حساب باز کرد.

من خودم به شخصه هنوز هیچ مطلب یا تحقیق مستندی ندیده ام که بتواند این ادعا را ثابت کند که سایت های وردپرسی برای سئو مناسب تر هستند و شما به واسطه آن می توانید رتبه های بهتری به دست آورید. شاید هم به این دلیل باشد که اصلا چنین تحقیقی وجود نداشته است. من تمام اینترنت را زیرو رو کرده ام به این امید که بتوانم یک تحقیق جامع دراین مورد پیدا کنم که این مسئله را ثابت کند اما تا به امروز که چیزی دستگیر من نشده است.

اما با خودم اینطور فکر کرده ام که چه دلیلی دارد یک نفر چنین تفکری داشته باشد؟

اما یک سری بدیهیات نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می توان برخی نتیجه گیری هایی را داشته باشیم. به نظر شما آیا دو سایت می توانند یک نوع رفتار کاملا مشابه داشته باشند؟

آیا همه وب سایت ها می توانند از یک نام دامنه استفاده کنند؟ خیر.
ایا همه سایت ها می توانند محتواهای مشابه ای داشته باشند؟ بله.
آیا همه صفحات می توانند در یک زمان مشابه منتشر شوند؟ احتمال دارد.
آیا همه سایت ها می توانند به یک اندازه ارتقاء یابند؟ احتمالا نه.
آیا همه وب سایت ها می توانند به صورت مشابه بک لینک داشته باشند؟ نه.
به صورت عمومی این کاملا غیر ممکن است که شما بتوانید سایت های کاملا مشابهی در سایت سازهای مختلف داشته باشید. زیرا شما نمی توانید کنترل کنید که مردم چه عکس العملی برای هر کدام از این سایت سازها داشته باشند.

محتواهای با ارزش یک فاکتور اساسی در کسب رتبه بالاتر می باشد.

گوگل و بسیاری دیگر از متخصصین در حوزه سئو به این نکته اشاره دارند که بک لینک و محتوا از مهم ترین فاکتورهای کسب رتبه خوب در نتایج جستجو می باشد. افزایش تصادفی در رتبه سایت می تواند یکی از دلایل انتخاب سایت سازها باشد.

گوگل چطور می تواند تشخیص دهد که یک سایت مفید است؟

این تشخیص ها بر اساس سیگنال ها می باشد. یکی از این فاکتورها و سیگنال ها همین می باشد که میزان و کیفیت بک لینک هایی که شما برای سایت خود تهیه کرده اید را معین می کنند.

سایت های مفید

بسیاری از متخصصان سئو بر این عقیده هستند که گوگل با بیش از 200 فاکتور رتبه بندی اقدام به آنالیز سایت ها می کند. هر کدام از این فاکتورهای رتبه بندی دارای ارزش خاصی هستند. تعداد و کیفیت بک لینک ها تنها دو تا از این فاکتورها می باشد.

بنابراین وقتی شما بر روی این تمرکز کنید خواهید فهمید که انتخاب سایت ساز یکی از فاکتورها می باشد. البته به صورت دقیق مشخص نمی باشد که گوگل برای این فاکتور تا چه میزان اهمیت اختصاص داده است اما حدس ما بر این است که نسبت به دیگر فاکتورها ارزش و اعتبار بیشتری ندارد.

اما تحقیقات نشان داده است که سایت هایی که توسط وردپرس ساخته می شوند از لحاظ کد بهتر از دیگر سایت ها هستند.

گوگل مشکلی با فهمیدن سایت هایی که با سایت سازها ساخته می شود ندارد. سایت هایی که با ورد پرس ساخته می شوند از لحاظ ساختار کدی در وضعیت بهتری قرار دارند اما این قابلیت ارتباط خیلی موثری با سئو کلی آن ندارد.

و این مسلم است که سایت هایی که توسط سایت سازهای مختلف ایجاد شده اند همانند وردپرس که یک سیستم باز است قابلیت های شفافیت کد را ندارند. اما در کل گوگل مشکلی با کراول کردن سایت هایی که با سایت سازها ایجاد می شود ندارند.

با استفاده از سایت سازهای درگ و دراپی شما کنترل کاملی بر تمامی بخش های سایت ندارید اما با استفاده از وردپرس شما می توانید روی بخش های مختلف آن نیز کنترل بیشتری داشته باشید.

سایت سازهای درگ و دراپی مشکلات خاص خود را دارند و وقتی پای سئو به میان می آید این ایرادها بیشتر نمایان خواهد شد. این توانایی که شما می توانید بدون حتی نوشتن یک خط کد اقدام به ایجاد سایت کنید نیز خود دلیل محکمی است بر اینکه شما کنترلی بر روی کدهای نوشته شده ندارید.

سرعت لود سایت نیز یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل است

بنابراین اگر سرعت لود سایت شما سریع باشد، یکی از مهم ترین بخش های سئو را توانسته اید انجام دهید. شما به وسیله سایت های وردپرسی می توانید کنترل بیشتری در مورد این قضیه نیز داشته باشید.

سایت سازها پایه ای ترین ابزارهای سئو را در اختیار شما قرار می دهند

در واقع بیشتر سایت سازهای کمترین و پایه ای ترین امکانات مورد نیاز در مورد سئو را در اختیار شما قرار می دهند و شما می توانید از آنها استفاده کنید تا میزان بهینه سازی سایت خود را افزایش دهید.

باید بدانید که به این قابلیت ها اصطلاحا سئو ONPAGE گفته می شود. شما می توانید یک سری کارهایی را برای خود سایت خود در قالب این قابلیت هایی که سایت سازها در اختیار شما قرار می دهند انجام دهید. اما بخش عمده ای از سایت شما می بایست توسط سئو OFFPAGE آماده گردد. این نوع سئو به مجموعه کارهایی گفته می شود که شما در خارج از سایت خود انجام می دهید تا بتوانید رتبه آن را افزایش دهید. یکی از مهم ترین این نوع کارها این است که شما بتوانید برای سایت خود از سایت هایی که دارای اعتبار بالا هستند لینک تهیه نمایید. این به گوگل خواهد گفت که سایت شما نیز اعتبار خوبی داشته است که از یک سایت معتبر لینک داده شده است.

البته این کار آسان نیست اما کسانی که می گویند سئو کار راحت و کم هزینه ای است دروغ می گویند و شما نباید دروغ های سئو آنها را باور کنید. زیرا سئو هم هزینه مالی و هم زمانی زیادی را می طلبد.

سئو موثر این نیست که شما از کدام سایت ساز استفاده کنید بلکه کاملا به شما بستگی دارد تا بتوانید سئو را به درستی پیاده سازی کنید.

توجه داشته باشید که این کاملا غلط نیست وقتی می گویند وردپرس بهتر از سئو ONPAGE است. اما وقتی به سایت های مردم نگاه می کنید خواهید دید که اکثر آنها با یک جادوی اتوماتیک به رتبه های بالا نرسیده اند. اما اجازه بدهید که دید خود را وسیع تر کنیم و بگوییم که تنها استفاده از یک سایت ساز برای بهبود رتبه سایت راه چاره نبوده و نیست:

طراحی تجربه کاربری می تواند یکی از مهم ترین کارهایی باشد که شما می توانید برای راضی نگه داشتن مشتریان خود انجام دهید
چه میزان منابعی را شما برای سایت خود در نظر گرفته اید
مدیریت جنبه های تکنیکی وب سایت
اگر شما وقت و هزینه لازم برای سئو کردن سایت خود را دارید و می توانید یک متخصص برای این کار استخدام نمایید آنگاه به نظر من استفاده از یک سایت وردپرسی بهترین گزینه برای این کار نیست.

به یاد داشته باشید که بیش از 200 فاکتور رتبه بندی برای سایت ها وجود دارد . با وردپرس و استفاده از یک سئو کار حرفه ای این امکان برای شما وجود دارد که شما بتوانید نتایج خیلی خوبی را به دست آورید.

اما شما با شنیدن این مباحث نباید هرگز فرض کنید که استفاده از یک سایت ساز درگ و دراپی از جهت سئو اصلا مناسب نمی باشد. مطمئن باشید که آنها به مانند وردپرس قابلیت سفارشی سازی ندارند اما در مورد سئو ONPAGE قابلیت های تقریبا مشابهی بین آنها وجود دارد.

از منظر گوگل برای اینکه تشخیص دهد که سایت شما جز سایت های با ربته خوب باشد یا نه فقط همین کافیست که بداند سایت شما برای جستجوکنندگان مفید است. برای این منظور همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین کارها این است که آنها بتوانند سایت هایی را پیدا کنند که معتبر بوده و به سایت شما لینک داشته اند. همچنین آنها به دنبال این هستند که بفهمند آیا مطالب شما در اینترنت مورد اشتراک گذاری قرار گرفته است یا نه .

بنابراین شما نباید هرگز توقع داشته باشید که بتوانید بدون وجود محتواهای خوب رتبه های خوبی در گوگل داشته باشید. بنابراین به جای اینکه دست روی دست گذاشته و دعا کنید که کسی پیدا شود و محتواهای شما رابخواند بهتر است که به خودتان زحمت بدهید و اقدام به تولید محتواهای جدید نمایید.

شما می توانید کاملا مطمئن باشید که با رعایت تمامی فاکتورهای بهینه سازی سایت ها می توانید رتبه های خوبی را نیز به دست آورید. در آخر نیز به عنوان جمع بندی باید گفت که به دست آوردن رتبه های بالا در رتبه بندی سایت ها نیازمند این است که شما بتوانید با تکنیک های بیان شده سایت خود را بالا بکشید و اهمیتی ندارد که شما از چه نوع سایت سازی استفاده می کنید. اگر شما هیچ گونه تجربه کاری در مورد ساخت و طراحی سایت ندارید توصیه ما بر این است که به جای استفاده از وردپرس از سایت سازهای آنلاین استفاده کرده و پس از اینکه توانستید کمی تجربه به دست آورید به سراغ سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس بروید.زیرا برای کسب نتیجه خوب در استفاده از این سیستم ها لازم است تا شما کمی کد نویسی بدانید.