[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
به نقل از فناوری اطلاعات ایران؛ اصلا قرار نیست بگوییم ویندوز مشکلات امنیتی دارد و لینوکس قدرتمند است و… حقیقت این است که وقتی فرد به رایانه دسترسی دارد، تمام معادلات به هم می*ریزد و هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. این مساله برای تمام سیستم*های*عامل پیش می*آید و در این بین برخی زودتر از دیگران مقاومت خود را از دست می*دهند. بیایید فرض بگیریم که پسورد ادمین ویندوز یادمان رفته و می*خواهیم بدون نصب مجدد ویندوز (به دلایل مختلف) رمز عبور آن را به دست بیاوریم.

پیش*نیازها
برای شرع به یک دیسک زنده لینوکس نیاز داریم. بهتر است از اوبونتو استفاده شود، با این حال می*توان از هر توزیعی با پکیج*های درست (آنهایی که ما به آنها نیاز داریم) استفاده کرد. همچنین باید امکان بوت*کردن سیستم از روی سی*دی را داشته باشیم.
گام ۱: دیسک زنده خود را اجرا و chntpw را نصب کنید.
گام ۲: برای تشخیص نام پارتیشن*های ویندوز، از cat /proc/mounts استفاده کنید. حالا دایرکتوری را به دایرکتوری دیسک ویندوز تغییر دهید، مثلا cd /media/AC264F02264ECD50 و وارد سیستم فولدر خود شوید:
cd Windows/System32/config
گام ۳: با اجرای دستور زیر می*توان بسادگی رمز عبور ویندوز را ریست کرد: sudo chntpw SAM
برای ریست* کردن رمز عبور عدد یک را وارد کنید سپس برای تایید، حرف y را تایپ کرده و enter را بزنید. برای تغییر رمز عدد دو و به همین ترتیب ادامه دهید. این کار که تقریبا کمتر از پنج دقیقه زمان می*برد، می*تواند روی تمام ویندوزها، (از۲۰۰۰ به بعد) کار کند.
همچنین می*توان رمز عبور root در لینوکس را بدون نیاز به دیسک زنده ریست کرد. برای این کار کافی است هنگام بوت، از گزینه recovery mode استفاده کرده و در منوی نمایش داده، Drop to root shell prompt را انتخاب کنید.
در این مرحله دستور زیر را وارد کنید:
mount -o remount,rw
بعد passwd را تایپ کنید و رمز جدید را بنویسید.

[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]