ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  e.portalsaz
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2016 Sep
  نوشته ها
  13
  0
  1

  چه می*شود که پشت میزنشین*ها دیسک کمر و سیاتیک می*گیرند؟

  "دیسک" عبارت است از بالشتک*های غضروفی پر از مایع كه دارای خاصیت ضربه گیری و ممانعت از کشش زیاد روی مهره*هاست و در بین استخوان*های ستون مهره*ای قرار دارد . دیسک همچنین حالت انعطاف پذیری دارد. هر دیسک دارای هسته*ای مایع و ژله*ای است که پوشش حلقه*ای و تعدادی رشته، آن را محاصره کرده است. این حلقه در ناحیه پشت و اطراف دیسک ضعیف*تر است و در اثر ضربه و فشار زیاد دچار بروز فتق دیسک و برآمدگی و فشار بر روی اعصاب ستون مهره*ها می*شود. دیسک حالت کمک فنر را در اتومبیل دارد و سبب می*شود تا مهره*ها با هم اصطکاک پیدا نکنند و ساییده نشوند.

  اما "سیاتیک" چیست؟؛ به هم پیوستن تعدادی از رشته*های عصبی که طرفین مهره*های پشت و کمر و لگن به هم می*پیوندند و از ناحیه پشت ران به طرف ساق پا می*آيند و به دو شاخه تبدیل می*شوند و به طرف کف پا می*آیند. پس در حقیقت تمام افراد دارای سیاتیک و دیسک هستند.

  علل بروز بیماری*های دیسک کمر و سیاتیک
  چاقی، برداشتن اشیا سنگین از زمین، نشستن نامناسب روی زمین و صندلی، نامناسب نشستن روی صندلی اتومبیل هنگام رانندگی، ایستادن در حالت نامناسب، جای خواب نامناسب، ورزش نکردن و ضعف ستون اسکلتی، خم شدن و کش آمدن ناصحیح، تصادفات و سقوط، فعالیت جسمانی زیاد و ناجور، بروز پارگی و رگ به رگ شدن یا دررفتگی و برآمدگی دیسک بین مهره*ها یا رباط و اعصاب و عضلات، ناهنجاری*های مادرزادی، حاملگی، عفونت*ها، سرطان*ها، فشارهای روحی و عصبی، اختلالات مغزی و طناب نخاعی همگی از عواملی هستند که منجر به بروز بیماری دیسک کمر و سیاتیک می*شوند.

  در کتاب "ورزش، درمان بیماری*ها"، دکتر لطفعلی پورکاظمی تاکید کرده که دیسک*های بین مهره*ها به میزان بيست* و پنج درصد از ستون فقرات را تشکیل می*دهند و تنها در صورتی حرکات ما بین مهره*ها امکان پذیر است که دیسک*ها سالم و قوی باشند. بنابراین باید کاری کرد که در طول زندگی به مرور زمان دیسک*ها در معرض تخریب و برآمدگی قرار نگیرند. اگر هم دیسک آزرده تحت درمان قرار نگیرد مشکل*ساز می*شود زیرا ریشه*های عصبی در طرفین مهره*ها و کانال نخاعی در وسط ستون مهره*ها (از مغز تا دومین مهره کمر) ادامه دارد و پیام*های درد را از کمر به ستون مهره*ای و پاها منتقل می*کند.

  چه کنیم؟
  در کل دردهای ناحیه کمر و پا مانند دیسک و سیاتیک و بواسیر یکی از مشکلات عمده افراد به ویژه در سنین بالاتر از 40 سالگی است که در بیشتر موارد سبب ناتوانی شغلی شده و ناراحتی روحی و جسمی را هم به دنبال دارد بنابراین باید تا حد امکان از ابتلا به آنها جلوگیری کرد. باید توجه داشت که بعد از درمان بیماری ها مثل [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] هم این مشکلات شدید تر می شوند.

  برای پیشگیری از بروز اختلالات استخوانی و دیسک مهره*ها، باید از انجام کارهای شدید جسمانی و بلند کردن اشیا سنگین پرهیز شود. ضمن اینکه برای جابه*جا کردن یا برداشتن لوازم از سطح زمین بهتر است زانوها را نیز خم کرد و از حالت نشسته اشیا را برداشت.

  ورزش عامل بازدارنده است یا ابتلا؟
  افرادی که در طول زندگی براساس یک برنامه تمرینی منظم و به صورت اصولی ورزش می*کنند دچار دیسک کمر و درد*های عصب سیاتیک نمی*شوند اما متأسفانه به کرات شاهد ورزش غیر علمی و سنتی هستیم که حتی یک ورزشکار حرفه*ای را نیز مبتلا به دیسک پیشرفته کمر می*كند تا جائیکه او وادار به عمل جراحی می*شود.

  این ورزش*ها مانع از دیسک کمر و سیاتیک می*‎شوند
  ورزش*های مداوم و منظم از قبیل پیاده روی، نرمش، دویدن، کوهنوردی، و شنا در دوران جوانی سبب تقویت عضلات و استخوان*ها و اعصاب و دیسک کمر می*شوند و در نهایت از ابتلا فرد به بیماری*های دیسک کمر و سیاتیک جلوگیری می*کنند. سیگار کشیدن نیز یکی از عوامل بسیاری از بیماری*ها، و به ویژه بیماری دیسک کمر و سیاتیک است، زیرا سیگار کشیدن شریان*ها را تنگ می*کند و این باعث می*شود میزان اکسیژنی که باید به پاها و سایر نواحی بدن *برسد، کمتر شود.

  چه می*شود که پشت میزنشین*ها دیسک کمر و سیاتیک می*گیرند؟
  افرادی که شغل پشت میز نشینی دارند مانند کارمندان یا خانم*های خانه*دار حتی با بلند کردن یک عدد کپسول گاز پر یا جعبه نوشابه و دیگر اشیا ممکن است فشار ناگهانی از طریق ستون فقرات به مهره*های کمر و دیسک بین مهره*های خود وارد می*کنند. این کار باعث ایجاد نوعی فتق در دیسک بین مهره*ها شود و در نتیجه درد شدید ناحیه کمر و پشت ران و طرفین ساق پا به وجود آید؛ یعنی فشار بر عصب سیاتیک.

  از آنجا که عصب سیاتیک از اعصاب مجاور مهره*های کمر شروع می*شود و از پشت ران به طرف ساق پا و کف پا حرکت می*کند و از قطر آن کاسته می*شود، از همین مسیر است که دردهای سیاتیکی می*توانند منشا فشار مهره*ها و دیسک و اعصاب کمری شوند. در افراد چاق، شیوع و شدت دردهای کمری بیشتر است زیرا بزرگی شکم و تجمع چربی در اطراف و سطح مهره*ها و عضلات سبب فشار روی اعصاب و دیسک مهره*ای می*شود و فاصله مهره*ها را کوتاه*تر می*کند.

  در کل آرتروز کمر و زانوها و شانه*ها در افراد چاق و به خصوص کسانی که روش نشستن بر روی صندلی و خم شدن و دراز کشیدن را به خوبی انجام نمی*دهند بیشتر است.

  پورکاظمی در کتاب "ورزش، [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] بیماری*ها" همچنین آورده است که نشستن روی صندلی باید به گونه*ای عمود باشد که زاویه*ای در ناحیه کمر تا شانه نسبت به بدن و صندلی ایجاد نشود و به حالت شل و خمیده روی صندلی نبايد نشست در صورتی که بادکردگی و فتق دیسک در ناحیه جلو یا عقب مهره*ها و نخاع شوکی در حد خفیف باشد می*توان با استراحت مطلق و سپس نسبی و عدم انجام کارهای سنگین و استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب و فیزیوتراپی و کشش و کمربند، بیماری را بهبود بخشید یا درمان کرد اما در صورت شدید بودن نیاز به جراحی یا بیهوشی برای برداشتن و یا ترمیم دیسک آسیب دیده است.
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 2. #2
  elahe95
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2016 Sep
  نوشته ها
  5
  0
  0
  اگر به دلیل پشت میز نشینی مبتلا به بواسیر شدیم برای [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] چکار باید کرد؟
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2