ساخت سایت مپ برای سایت

در مطلب قبلی در مورد متاتگ چیست و کاربرد متاتگ ها در بهینه سازی سایت صحبت کردیم میخواستیم در این مقاله در مورد وب مستر تولز صحبت کنیم اما لازم دیدم قبل از شروع در مورد سایت مپ سایت و آموزش ساخت سایت مپ صحبت کنیم چون بخش مهمی از وب مستر تولز به همین موضوع مربوط میشود و نمیتوان در [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] از آن چشم پوشی کرد.
سایت مپ چیست؟

سایت مپ یا نقشه سایت شامل ادرس تمام صفحات سایت شما است که به موتور های جست و جو کمک میکند با ساختار وب سایت شما آشنا شوند.بعضی نقشه های سایت برای کاربران هم طراحی میشوند تا به راحتی به نقشه کلی سایت دسترسی داشته باشند. نقشه سایت XML پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی میکند.

نکته :اگر سایت شما بیش از ۵۰۰۰ صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت شما بیش از ۱۰ مگابایت است، استفاده از چند فایل نقشه سایت ضرورت می یابد. در اینصورت به فایل ایندکس نقشه سایت نیز نیاز دارید.

سایت مپشکل فوق یک نمونه از سایت مپ میباشد که برای راهنمایی کاربران سایت ساخته شده است.

با سایت مپ میتوانید تعیین کنید کدام صفحات دارای اهمیت بیشتری هستند تا موتور های جست و جو به آن ها اهمیت بیشتری بدهند و یا آن ها را از تغییراتی که در صفحات قدیمی ایجاد شده است با خبر کنید.البته این موضوع قطعیت ندارد و موتورها از نقشه به عنوان راهنما استفاده میکنند و مختار در اعتبار دهی اما میتوان با ربات تکس دسترسی آن ها را تا حدودی جلوگیری کرد اما در مورد اعتبار دهی بعید به نظر میرسد که به نقشه ها توجه خاصی کنند این خود یک اصل در [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] میباشد که ایران سئو سایت آن را به رایگان در اختیار شما قرار میدهد.

در شکل زیر نقشه[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] را میبینید که توسط افرونه سئو yoast ساخته شده است و همان طور که میبینید فرمت آن xml میباشد که مورد استفاده موتورهای جست و جو است از پسند php هم استفاده میشود.

نقش سایت مپ در سئو
ساخت نقشه سایت :

برای شما کاربران محترم لیستی از بهترین سازندگان نقشه سایت را اماده کرده ایم که میتوانید از آن ها استفاده کنید .

Enarion phpSitemapsNG

Google Sitemap Generator

XML-Sitemaps

که اخرین سایت رو ما پیشنهاد میدیم به دلیل ساده بودن کار با آن

در ضمن لیستی از افرونه ها یا پلاگین های مورد نیاز برای انواع سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا و دروپال و … را اماده کرده ایم که میتوانید نصب کنید تا به صورت خودکار نقشه های سایت شما عزیزات اماده شود.

XML Sitemap – WordPress

XML Sitemap – Joomla

XML Sitemap – Drupal

XML Sitemap – Plone

در مطلب بعدی در مورد ثبت سایت مپ در موتور جست و جو صحبت خواهیم کرد.

در صورت انتشار مطلب در سایت و یا وبلاگ خود لطفا نام و لینک مطلب را قرار دهید.

source : [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
محمد دانیالی