نام ماری است . که برای کشتن طعمه های خود آنها را خفه می کند . این مار در آسیا ، آفریقا و استرالیا یافت می شود . همچنین Python در افسانه یونانیان ماری است غولپیکر و اژدها مانند (ابلیس) که در قسمتی از کوه ، در غاری ، کمین می کرده و سرانجام توسط Apollo (خدای آفتاب و زمین و شعر و موسیقی ) کشته شد .
البته نام اصلی این برنامه از نام برنامه تلویزیونی Monti Python گرفته شده که نام برنامه مورد علاقه سازنده این زبان بوده .

Python گرفته شده از زبان ABC است که توسط Guido Van Rossum و همکارانش در سال 1980 ساخته شد . زبان ABC به طرزی که گمان می بردند معروف نشد . و آنها پروژه جدیدی به نام Python که در سال 1990 منتشر شد . اما Guido Van Rossum به دلیل علاقه ای که به ABC داشت نتوانست آن را فراموش کند و بعضی از ترکیبات آن را در Python جای داد .

بدین ترتیب گسترش این زبان از سال 1990 در CWI Amsterdam آغاز شد .

از زیبایی ها و قدرت Python باید بگم که یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و شی گرا همراه با قابلیت نگارشی مناسبی می باشد . این زبان برنامه نویسی پویا ، قدرتی نظیر زبانهای شناخته شده . امروزی مانند : C++ ، Java و ... و حتی میشه گفت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به این زبان ها دارد . از دیگر مزایا می توان به زبانی بسیار ساده تر از :VB Script ،Java Script میباشد که می توان به راحتی برنامه نویسی بزرگ بسازد . این زبان دارای توابع کتابخانه ای عالی و بی نظیری است که میتوان به راحتی ماژول های جدیدی با زبانهای C و C++ برای آن تعریف کرد نکته ای که خیلی حائز اهمیت است و باید به آن اشاره کنیم قدرت Python در برنامه نویسی تحت شبکه است .
در پایان هم این زبان رو به همه کسانی که می خواهد به دنیای Programing پای بزارند توصیه می کنم .