در این پست قسمت اول از سری آموزش مقایسه ی ASP.NET Web Forms و MVC از وبسایت پرووید را برای شما دوستان قرار داده ایم. به ادامه ی مطلب بروید.
بسیاری از افراد بر این باورند که ASP.NET MVC به روی کار آمد تا جای ASP.NET Web Forms را بگیرد، اما باید دقت کرد که این موضوع اصلاً صحت ندارد. هر دوی این فریم ورک ها مزیت ها و معایب خاص خود را دارند. ما در این مقاله ی چندقسمتی در سایت پرووید قسمت داریم این دو فریم ورک را با هم مقایسه کنید و همچنین به سوالات زیر پاسخ دهیم.

ASP.NET چیست؟
ASP.NET Web Forms چیست؟
MVC چیست؟
ASP.NET MVC چیست؟

به علاوه اگر در برنامه نویسی تحت وب با استفاده از MVC و Web Forms تجربه ی کافی دارید، این مقاله به شما کمک می کند که دانش خود را مرور کنید.
در ادامه به سرفصل این مقاله نگاهی می اندازیم:

برنامه نویسی ویژوال
تکنولوژی های برنامه نویسی وب
ASP.NET چیست؟
ASP.NET 4.0
MVC چیست؟
ASP.NET MVC چیست؟
چرا از Web Forms و چرا از MVC استفاده کنیم؟
نتیجه گیری

برنامه نویسی ویژوال مایکروسافت با معرفی کردن برنامه نویسی ویژوال (Visual) کار توسعه ی برنامه ها را به شدت آسان کرد. محیط هایی شبیه ویژوال بیسیک، ویژوال سی پلاس پلاس و غیره محیط هایی هستند که در آنها به راحتی می توان واسط کاربری برنامه را با استفاده از کنترل هایی ایجاد کرد. با استفاده از کنترل ها و قابلیت هایی شبیه intellisense برنامه نویس می تواند تمرکز خود را معطوف مسئله ی پیش رو و حل کردن آن کند و نگران طراحی و برنامه نویسی آن نباشد. اما این قابلیت ها فقط مخصوص برنامه نویسی ویندوز بودند و وقتی که بحث برنامه نویسی وب می شد، تنها گزینه ی پیش رو ASP بود.