WAMP
مخفف عبارت Windows, Apache, MySQL and PHP می*باشد. شما برای برنامه*نویسی با PHP علاوه بر خود این زبان، به یک موتور بانک اطلاعاتی و یک وب سرور نیز احتیاج دارید. نرم*افزار WAMP با گردآوری همه این موارد کار را برای شما آسان نموده است.

وب سرور Web Server
برنامه*ای است که تحت معماری کلاینت - سرور درخواست*های (Requests) وارده از سمت مرورگرهای وب کاربران را پاسخ می*دهد. در اینجا وب سرور مورد نظر ما آپاچی (Apache) نام دارد.

میزبانی وب Web Hosting
فضایی از سرور است که کلیه اطلاعات وب سایت شامل شاخه*ها، فایل*های برنامه*نویسی شده، تصاویر و غیره در آن قرار می*گیرد.

میزبان محلی Localhost
برنامه*نویسان وب قبل از کامل شدن نرم*افزار وب سایت، برای توسعه آن از کامپیوتر خود و نه سرور موجود در اینترنت، استفاده می*کنند. در این حالت به رایانه برنامه نویس هاست محلی یا localhost می*گویند. سرویس آپاچی (Apache) موجود در نرم*افزار WAMP یک وب سرور است که پس از نصب WAMP، رایانه شما را به یک میزبان محلی تبدیل می*کند. هنگامی که نرم*افزار WAMP اجراست با تایپ کلمه localhost و یا آدرس شناسه 127.0.0.1 در نوار آدرس مرورگر خود می*توانید خروجی برنامه*هایی را که نوشته*اید ببینید.

phpMyAdmin
همانطور که ذکر شد، WAMP امکان استفاده از یک بانک اطلاعاتی را برای شما فراهم می*کند. نام این بانک اطلاعاتی MySQL می*باشد. MySQL در واقع یکی از توزیع*های بانک اطلاعاتی SQL است و به دلیل کد باز بودن (Open Source) رایگان است. phpMyAdmin نام نرم*افزاری تحت وب است که با رابط کاربری گرافیکی خود امکان مدیریت MySQL را برای شما فراهم می*کند. با کلیک بر روی آیکن WAMP در سمت راست نوار وظیفه و زدن گزینه phpMyAdmin محیط این رابط گرافیکی را در مرورگر خود خواهید دید. البته آموزش phpMyAdmin خود مقاله*ای جداگانه می*طلبد.

ریشه Root Folder
فایل*های موجود در هاست مانند سایر اطلاعات کامپیوتری در درون پوشه*های مختلف قرار می*گیرند. از آنجا که پوشه*ها قابلیت تو در تو بودن دارند لذا به بیرونی*ترین شاخه Root می*گویند. این شاخه در وب سرورهای مختلف با عناوین مختلف شناخته می*شود. در نرم*افزار WAMP که مد نظر ماست این شاخه www نام دارد. با کلیک بر روی آیکن WAMP در سمت راست نوار وظیفه و زدن گزینه www directory محتویات شاخه Root هاست محلی به شما نمایش داده می*شود.

صفحه وب Web Page
یک صفحه (سند) حاوی اطلاعاتی نظیر متن ساده، لینک، تصویر، ویدئو، صوت و غیره را Web Page یا یک صفحه وب می*گویند.

وب سایت Website
یک وب سایت به مجموعه*ای از صفحات وب (Web Pages) گفته می*شود که در ارتباط با یکدیگر و در کنار هم عموماً در قالب یک دامین گرد آمده*اند. برای مثال کلیه صفحات سایت تکبیت شامل صفحه اصلی، مقالات، بخش ارتباط با ما و غیره در قالب دامین Takbit.com گردآوری شده*اند که به آن وب سایت تکبیت می*گوییم.

بر خط Online
از آنجا که کلیه تقاضاهای رد و بدل شده در سطح اینترنت بر مبنای معماری کلاینت - سرور انجام می*شوند، مادامی که اطلاعات از سمت سرور برای کلاینت ارسال می*شوند ارتباط بر خط یا Online وجود دارد.

خاموش Offline
هرگاه ارتباط بین سرور و کلاینت به هر دلیلی از دست برود حالت Offline رخ داده است.

[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]