[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
شاید شما هم با سایت Stackoverflow.com آشنا باشید. استک اُوِر فِلو، یک وب سایت پرسش و پاسخ بسیار قدرتمند است که به واسطه ی تیم پشتیبانی قوی و برنامه*نویسی هوشمند آن، موفق به جذب بیشترین مخاطب در بین سایتهای Q&A شده است.


این وب سایت هر ساله اقدام به برگزاری یک نظر سنجی در بین توسعه*دهندگان می کند که نتیجه ی آن، اطلاعات دقیقی از وضعیت برنامه نویسان بیش از 150 کشور جهان در سال 2015 به مخاطبانش ارائه می*دهد . در گزارش امسال، نکته*ی بسیار جالبی در مورد کاربران ایرانی منتشر شده که در ادامه ملاحظه خواهید کرد.
آمارگیری امسال از بین بیش از 25 هزار توسعه*دهنده وب و موبایل انجام شده است که بخشی از نتایج آن در زیر آمده است:
پر طرفدار ترین زبان های برنامه*نویسی : در این فهرست طبق معمول چند سال گذشته جاوا اسکریپت رتبه ی اول را کسب کرده است و SQL، جاوا، سی شارپ و PHP رتبه های دوم تا پنجم را کسب کرده*اند.
[h=2]شیوه ی یادگیری و تحصیلات توسعه*دهندگان[/h] در این فهرست نکته ی جالب و قابل اشاره این است که حدود 42 درصد از توسعه*دهندگان به صورت خودآموز آموزش دیده*اند و حدود 18 درصد هم از [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ] برای افزایش سطح دانش خود بهره برده*اند.

36 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی، در دانشگاه آموزش دیده و دارای مدرک لیسانس بوده*اند و کمتر از 37 درصد هم در حین کار آموزش دیده*اند.
[h=2]میزان بالای رضایت شغلی برنامه*نویسان و توسعه*دهندگان[/h] Stackoverflow درباره رضایت شغلی توسعه*دهندگان، می گوید کمتر از 10 درصد از پاسخ*دهندگان از شغل خود ناراضی بودند و بیش از 76 درصد آنها از شغل خود رضایت دارند.

[h=2]ایران ؛ بهشت توسعهدهندگان وب[/h] در این آمارگیری برنامه*نویسان و توسعه*دهندگان ایرانی در مجموع بیشترین رضایت شغلی را از کار و شرایط خود دارند. این نکته از آن جهت قابل تأمل است که بیشتر پروژه هایی که ایرانیان از آن سودکلانی دریافت کرده اند، پروژه هایی برای کارفرمایان خارجی بوده است.