وزارت دفاع انگلیس در تلاش برای القای حس حیات یک سرباز واقعی به سربازان ذخیره، به واقعیت مجازی روی آورده است. سربازان جدید به هدست*های Oculus Rift مجهز شده و در تمرینات مجازی قرار خواهند گرفت.این تمرینات شامل شرکت کردن در تمرینات تیراندازی در دشت سالیسبوری یا قرار گرفتن در ماموریتی در یک تانک چلنجر ۲ است.این تجربیات توسط شرکت Visualise در لندن طراحی شده و زمانی که کاربر در یک خودروی رنج رور می*نشیند، آغاز می*شود.

هدست Rift توسط شرکت واقعیت مجازی Oculus ساخته شده که بودجه آن را از طریق سایت کیک*استارتر بدست آورده بود.این شرکت در سال ۲۰۱۲ بیش از دو میلیون دلار بودجه جمع*آوری کرد و سال گذشته شرکت فیس*بوک آن را به قیمت دو میلیارد دلار خرید.مارک زوکربرگ، از موسسان فیس*بوک در آن زمان اظهار کرده بود: Oculus در آینده به یکی از مهمترین پلت*فرم*های محاسباتی تبدیل خواهد شد.این هدست هنوز برای فروش در بازار ارائه نشده اما به عنوان یک کیت توسعه بصورت آنلاین و با قیمت حدود ۳۵۰ دلار در دسترس است.

اولین تجربه نظامی که از این هدست استفاده می*کند، کاربران را در یک تمرین زنده تیراندازی با اعضای مجازی تیم ذخیره منطقه تمرینی دشت سالیسبوری قرار می*دهد.در تجربه دوم، کاربر به عنوان یکی از اعضای حاضر در تانک چلنجر ۲ حاضر خواهد شد که در محاصره تانکهای دیگر که مواضع دشمن را با استفاده از چشم لیزری مشاهده می*کنند، قرار دارد. آن*ها همچنین می*توانند با سربازان دیگر حاضر در تانک*های کناری ارتباط برقرار کنند.

به گفته ارتش انگلیس، این کار می*تواند در آینده به تجربیات سربازان بیفزاید.این برنامه طی پژوهشی در حال انجام است که بر اساس یافته*های آن، یکی از هر چهار نفر از کمبود چالش و هیجان در کارشان شکایت دارند.

بر اساس این پژوهش، حدود هفت نفر از هر ۱۰ نفر دوست دارند کار داوطلبانه یا نیمه*وقت در کنار کار عادی خود داشته باشند. همچنین یکی از هر چهار نفر دوست دارند به گروه ذخیره ارتش برای جبران این هیجان و چالش از دست رفته بپیوندند.
منبع:reuters ترجمه:mihanpost