ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
 1. #1
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467

  آشنايي و آموزش مقدماتي با زبان نويسي دلفي

  تاریخچه زبان دلفی
  دلفی در واقع یک کامپایلر پاسکال است. دلفی 6 نسل جدید کامپایلر های پاسکال است که شرکت Borland از زمان ایجاد اولین نسخه پاسکال توسط Andres Hejlsberg در 15 سال پیش به بازار عرضه کرد.

  برنامه نویسی به زبان پاسکال در سالیان سال از استواری و ثبات، زیبایی و ظرافت و البته سرعت بالای کامپایل سود برده است. دلفی هم از این قاعده مستثنی نیست. کامپایلر دلفی ترکیبی از بیش از یک دهه تجربه طراحی کامپایلر پاسکال و معماری بهبود یافته کامپایلر های 32 بیتی است. اگرچه قابلیت های کامپایلرها با گذشت زمان پیشرفت قابل توجهی داشته است ولی سرعت آن چندان کاهش نیافته و همچنان از سرعت بالایی برخوردار است. به علاوه استحکام و قدرت کامپایلر دلفی معیاری برای سنجش دیگر کامپایلر هاست.

  در اینجا به بررسی تفصیلی روند حرکتی دلفی در هر یک از نسخه های آن می پردازیم و مشخصات مهم آن را بررسی می کنیم.

  سال 1995 - Delphi1
  در زمان استفاده از سیستم عامل DOS برنامه نویسان مجبور بودند از بین زبان پر قدرت ولی کم سرعت Basic و زبان کارآمد ولی پیچیده و نامفهوم Assembly یکی را انتخاب کنند. پاسکال با ارائه یک زبان ساخت یافته و یک کامپایلر سریع و کم نقص این شکاف را پرکرد. برنامه نویسان Windows 3.1 هم با تصمیم گیری مشابهی رو برو شدند. یکی زبان قدرتمند و سنگین ++C و یکی زبان ساده و محدود کننده Visual Basic .

  ارائه Delphi1 در این مورد هم راه حل خوبی برای برنامه نویسان بود. دلفی مجموعه متفاوتی برای برنامه نویسی بود . طراحی و توسعه برنامه های کاربردی، ایجاد DLL ها، پایگاههای داده و ... که یک محیط ویژوال وسیع را تشکیل می داد. Delphi1 اولین ابزار برنامه نویسی ویندوز بود که محیط طراحی ویژوال، کامپایلر بهینه کد برنامه و دسترسی قوی به پایگاههای داده را در یک جا جمع کرد که آن را به یکی از بهترین ابزارهای روش نوین توسعه سریع نرم افزار (Rapid Application Development) تبدیل کرد. این مجموعه قدرتمند باعث شد که در همان زمان بسیاری از برنامه نویسان زبانهای دیگر به Delphi روی بیاورند و این موفقیت بزرگی برای Borland به حساب می آمد. همچنین بسیاری از برنامه نویسان پاسکال دلفی را ابزاری یافتند که توسط آن هم از توانایی و تجربه خود در برنامه نویسی پاسکال استفاده می کردند و هم توانایی کار در ویندوز را به دست آوردند. همچنین زبانی که در آن زمان با نام پاسکال شیئی (ObjectPascal) در دانشگاهها ایجاد شده بود یک زبان بسیار خشک و محدود کننده بود که اصلاٌ حالت کاربردی پیدا نکرد.

  ویژگیهای دلفی مثل طراحی ظاهری حساب شده و کاربر پسند آن باعث شد که زبان پاسکال شیئی عملاٌ از رده خارج شود. تیم طراحی VB در Microsoft قبل از حضور دلفی هیچ رقیب مهمی برای خود نمی دید. VisualBasic در آن زمان زبانی نا کارآ ، کم سرعت و کند ذهن بود. Visual Basic 3 در عمل اصلا توانایی رقابت با Delphi 1 را نداشت. در این سال شرکت Borland گرفتار یک سری مشکلات قضائی با شرکت Lotus بود که در نهایت هم متخلف شناخته شد. همچنین درگیری مشابهی هم با Microsoft بر سر تلاش در تغییر دادن فضای نرم افزار های Microsoft پیدا کرد. همچنین Borland مشغول طراحی و فروش طرح Quatro به شرکت Novell و طراحی پایگاه های داده dBase و Paradox بود که با استقبال قابل توجهی مواجه نشد.

  در این زمان که Borland مشغول فعالیتهای قضایی و تجاری بود Microsft توانست گوی سبقت را از Borland برباید و قسمت اعظم بازار ابزار های برنامه نویسی تحت Windows را در اختیار بگیرد و سعی می کرد تا این طرز فکر را اشاعه دهد که چون Windows را طراحی کرده صلاحیت و توانایی تهیه بهترین ابزار های برنامه نویسی تحت آن را نیز در دست دارد. در این شرایط Borland با عرضه Delphi و نسخه جدید ++Borland C سعی کرد خدشه ای در فرمانروایی Microsoft وارد کند و سهمی در بازار بزرگ این محصولات داشته باشد.

  سال 1996 - Delphi2
  یک سال بعد Delphi2 تمام مزایای نسخه قبلی را تحت سیستم های جدید 32 بیتی (Windows 95,Windows NT) ارائه داد. همچنین Delphi2 با ارائه خصوصیات اضافه و کارکرد های قویتری نسبت به Delphi1 توانایی های خود را افزایش داد. (ازجمله ارائه کامپایلر 32 بیتی که سرعت بالایی به نرم افزار ها می بخشید، کتابخانه بزرگ و کاملی از اشیای مختلف، شیوه جدید و تکامل یافته ای برای اتصال به پایگاه های داده مختلف، ادیتور پیشرفته، پشتیبانی از OLE ، توانایی وراثت در فرمهای ویژوال و سازگاری با پروژه های 16 بیتی Delphi1 ). Delphi2 به معیاری برای سنجش و مقایسه همه ابزارهای توسعه نرم افزار در آن زمان تبدیل شد.

  در آن زمان با ارائه سیستم 32 بیتی Windows95جهش بزرگی در سیستم عامل Windows رخ داد و Borland بسیار مشتاق بود که Delphi را به بهترین ابزار برنامه نویسی سیستم جدید تبدیل کند. نکته این که در آن زمان به منظور تاثیر در افکار عمومی و تاکید بر قدرت Delphi در سیستم عامل 32 بیتی قرار بود که نرم افزار با نام جدید Delphi32 به بازار عرضه شود ولی در آخرین مراحل به خاطر اینکه نشان دهند این زبان زبانی رشد یافته و تکامل یافته نسخه قبلی یعنی Delphi1 است نام Delphi2 را برای آن انتخاب کردند.

  Microsoft تلاش کرد که با Visual Basic 4 با Delphi مقابله کند ولی از ابتدا کیفیت پایین آن و ضعف آن در انتقال برنامه های 16 بیتی به سیستم 32 بیتی و بروز اشکالات ساختاری در طراحی آن موجب شکست زودهنگام Visual Basic 4 شد. در این زمان هنوز تعداد زیادی از برنامه نویسان به Visual Basic وفادار بودند. Borland هنچنین روشها و ابزارهای قدرتمندی همچون PowerBuilder برای طراحی نرم افزار های Client/Server ارائه داد ولی Delphi هنوز آن قدر قدرتمند نشده بود که بتواند نرم افزارهایی که جایی در بین توسعه گران پیدا کرده اند را براندازد.

  سال 1997 - Delphi3
  از زمان تهیه و توسعه Delphi1 تیم توسعه Delphi در فکر گسترش و ایجاد یک زبان قدرتمند جهانی بود. برای Delphi2 این تیم تمام نیروی خود را صرف اعمال مربوط به انتقال تواناییها و کارکرد ها به سیستم 32 بیتی و همچنین اضافه کردن خصوصیات Client/Server و پایگاه داده کرد. در زمان تهیه Delphi3 تیم توسعه فرصت لازم برای گسترش مجموعه ابزار موجود را یافت و در این راستا کیفیت و کمیت ابزارهای Delphi بهبود یافت. به علاوه راه حل هایی برای مشکلات عمده و قدیمی برنامه نویسان تحت ویندوز ارائه شد. به ویژه استفاده از برخی فناوری های پیچیده و نا مفهوم (مثل COM و ActiveX وتوسعه نرم افزار های تحت Web وکنترل پایگاههای داده چند کاربره). روش نمایش کد برنامه همچنین توانایی کامل کردن خودکار کد (Code Completion) عملیات کد نویسی را راحت تر کرد. ضمن این که همچنان در بیشتر موارد اساس و متدولوژی برنامه نویسی مانند Delphi1 بود و بر پایبندی به قوانین اصولی Pascal تاکید می شد.

  در این زمان رقابت شرکت های تولید کننده ابزار های برنامه نویسی بسیار تنگاتنگ شده بود. Microsoft با ارائه Visual Basic 5 به پیشرفت های خوبی دست یافت ازجمله پشتیبانی قوی از COM و ActiveX و ایجاد برخی خصوصیات و تغییرات کلیدی و اساسی در کامپایلر VB. ضمن این در همین سال Borland با پشتوانه قوی Delphi و با استفاده از ساختار موفق آن ابزارهای دیگری همچون Forte و BC++ Builder به بازار عرضه کرد.

  تیم Delphi در زمان طراحی Delphi3 چند تن از اعضای کلیدی خود را از دست داد. Andres Hejlsberg معمار اصلی Delphi در اقدام غیر منتظره ای Borland را ترک کرد و تصمیم گرفت به رقیب دیرینه یعنی Microsoft بپیوندد. اما حرکت تیم Delphi متوقف نشد و معاون Hejlsberg که سالها تجربه همکاری با او را داشت توانست رهبری این تیم را به خوبی در دست بگیرد. همچنین مسئول فنی تیم (Paul Gross) هم در اقدام مشابهی به گروه Microsoft ملحق شد. این تغییرات بیشتر به خاطر اختلافات شخصی بین افراد تیم بود و نه به خاطر مسائل حرفه ای.

  سال 1998 - Delphi4
  Delphi4 بیشتر بر روی راحتتر کردن کار با دلفی متمرکز شد. مرورگر روال ها (Module Explorer) بهبود یافت و مرور و ویرایش Unit ها را راحت تر کرد. کنترل کد و کامل کردن خودکار کلاسها این فرصت را به کاربر داد که فکر و زمان خود را روی ساختار اصلی برنامه بگذارد و در وقت صرفه جویی کند. طراحی رابط کاربر هم کاملاٌ عوض شد و بهبود یافت و اشکال زدا (Debugger) نیز پیشرفت قابل توجهی داشت. Delphi4 قابلیتهای برنامه نویسان را در استفاده از تکنولوژیهای چند منظوره خارجی مثل MIDAS ، DCOM ، MIS و Corba افزایش داد.

  در این سال Delphi جایگاه خود را در رقابت با دیگران مستحکم کرده بود و کم کم به سمت دست یابی به سودآوری مالی مورد نظر خود پیش می رفت. در واقع در این زمان بود که حاصل کار سنگین چند ساله تیم نمایان می شد. بعد از سالها آزمایش Delphi شهرت و محبوبیت خاصی پیدا کرد و دیگر برنامه نویسان Delphi توانایی جدا شدن از آن را نداشتند. در این زمان Borland به کار سوٌال برانگیزی دست زد و به منظور تبلیغ بیشتر و برتری در جنگ روانی با دیگر شرکتها نام Inprise را برای فعالیتهای تجاری خود برگزید.

  ابزار های مربوط به فن آوری Corba را گسترش داد تا راه جدیدی برای سودآوری ایجاد کند. برای موفقیت در این زمینه Corba نیاز به رابط کاربر قدرتمندی داشت که در کنار توانایی های آن کار کردن با آن نیز راحت باشد. دقیقاٌ همان کاری که در سالهای قبل در مورد COM و برنامه نویسی تحت Web انجام شده بود و به موفقیت دست یافته بود. با این وجود بنا به دلایل مختلفی این گسترش و توسعه Corba هیچ وقت تکامل و موفقیتی که مورد نظر بود را به دست نیاورد و بر خلاف تبلیغات و سرمایه گذاری های انجام شده فن آوری Corba تنها توانست نقش کوچکی در روند رو به جلوی Delphi ایفا کند.

  سال 1999 - Delphi5
  Delphi5 در برخی زمینه ها پیشرفت های قبلی را ادامه داده است. اولاٌ مسیری را که Delphi4 با اضافه کردن ویژگیهای زیادی شروع کرده بود ادامه داد. Delphi4 باعث شد کارهایی که قبلاٌ به صرف وقت زیادی احتیاج داشت بسیار سریعتر انجام شود. Delphi به شکل امیدوار کننده ای به برنامه نویس این امکان را می دهد که بیشتر به برنامه ای که میخواهد بنویسد توجه کند و نه به قواعد برنامه نویسی و نوشتن کد های تکراری و خسته کننده. این ویژگیهای سودمند شامل رابط کاربر بهبودیافته و سیستم اشکال زدایی(Debugger) توانمند ، امکانات برنامه نویسی تیمی و ابزار های ترجمه می شود.

  ثانیا Delphi5 خصوصیات جدیدی را در بر می گیرد که توسعه برنامه های تحت وب را واقعاٌ راحت کرده است. این ویژگیها شامل طراح اشیای مربوط به ASP برای ساختن صفحات (Active Server Page)، اشیایی موسوم به Internet Express برای پشتیبانی از XML و خصوصیات جدید MIDAS که آن را به یک ابزار همه کاره در پایگاه های داده تحت Web تبدیل کرد. در نهایت با صرف وقت ، هزینه و صبر زیاد توانست Delphi5 قدرتمند را عرضه کند. این فعالیت مدتها به طول انجامید و قبل از عرضه عمومی، Delphi5 بارها در بازبینی ها و آزمایشهای داخلی قسمتهای مختلف آن تغییر کرد و بهبود یافت.

  Delphi5 در نیمه دوم سال 1999 به بازار عرضه شد و به نفوذ و تسلط بر بازار ادامه داد. در این زمان Visual Basic که کم کم به عضوی تحقیر آمیز برای Microsoft تبدیل می شد هم با پیشرفتهایی توانست در رقابت دوام بیاورد و از صحنه خارج نشود. در اقدام درست و به جایی نام Inprise دوباره به Borland بازگشت. این اقدام از سوی طرفداران و مشتریان قدیمی Borland با استقبال خوبی مواجه شد.

  سال 2001 – Delphi6
  در هنگام تهیه Delphi6 ساختار Delphi در زمینه های مختلف شکل گرفته بود و به یک تکامل نسبی رسیده بود. این مسئله باعث شد که تیم طراحی بتواند وقت خود را بر روی طرحی که مدتها تنها در حد یک نظریه بود بگذارد و آن را بسیار زودتر از آن که انتظار می رفت عملی کند: گام نهادن به محیط های فراتر از Windows . بیشتر نیروی توسعه گران Delphi در این مدت صرف رهانیدن Delphi از بند Windows شد که این خود در درجه اول مبارزه ای آشکار با سلطه Microsoft بود و ثانیاٌ راه برنامه نویسان را به سوی فضا های دیگر برنامه نویسی باز کرد. در ابتدا این عمل ریسک بزرگی بود و بیم آن می رفت که جایگاه Delphi در Windows هم به خطر بیفتد ولی در نهایت به نقطه رشد و قوتی بدل شد که Delphi را به یکی از بهترین ابزار برنامه نویسی Multi Platform تبدیل کرد.تکنولوژی CLX روالهای مختلف Delphi را با Kylix (عضو جدید خانواده Borland که در فضای Linux کار می کند) به اشتراک گذاشت و استفاده از سیستم بایت Java باعث شد که Delphi حتی از قید سخت افزار هم رها شود.

  به نظر می رسد که این فعالیتها باعث ثبات Delphi در دنیای برنامه نویسان شود و نگرانی های Borland و برنامه نویسان که همیشه می ترسیدند که مبادا با ضعیف شدن Windows جایگاه خود را از دست بدهند حال به افتخار و آرامش برای آنان و نگرانی برای طرفداران Microsoft تبدیل شده است.

  سالهاي ديگر.....
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 2. #2
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  مدیریت حافظه در دلفی
  تخصیص خودکار حافظه
  وقتی شما از نوع*های پایه (Integer ،real ،word و…) برای ایجاد متغییرهای خود استفاده می کنید، هیچ نگرانی درباره تخصیص حافظه آن وجود ندارد چون دلفی خودش آنرا تخصیص حافظه می کند و سپس آزاد میکند.


  کد:

  کد PHP:
   type  TDay = (SundayMondayTuesdayWednesday,  ThursdayFridaySaturday)  var  Name String; {256 Bytes}  X:  Integer; {8 Bytes}  List : array [0..10of Double; {11 88  Bytes}  Today TDay; {1 Byte
  دراین نمونه پس از پایان برنامه، تمام حافظه تخصیص داده شده فراخوانی و آزاد می شود.


  تخصیص حافظه دینامیکی
  در این حالت برنامه نویس احتیاج دارد تا انباره حافظه را شخصا" تخصیص و آزاد کند.

  نوع Pointer
  اشاره*گرها در دلفی می*توانند شکل*های مختلفی را در برگیرد. نخست، نوع اشاره*گری که یک آدرس حافظه را برای نوع ویژه*ای از داده، همانند صحیح، رشته و غیره نگه میدارد (Typed Pointer).

  کد:

  کد PHP:
   var  ;Number : ^Integer  ;Name : ^String 
  دوم، اشاره*گرهای بدون نوع. اشاره*گرهای بدون نوع (Untyped Pointers) خیلی به نوع معمولی خود شبیه هستند. اما محدودیت*هایی مثل اینکه باید به نوع خاصی اشاره (Point) کند را ندارد.

  کد:

  کد PHP:
   var  ;Something Pointer 
  حال اشاره*گر بدون نوع ما می تواند به هر نوعی از داده اشاره کند. برای تخصیص حافظه آن، از کمپلکس بیش از یک بیت استفاده میکنیم. برای مثال برنامه زیر کامپایل می شود ولی در زمان اجرا حافظه*ای تخصیص نمیشود.

  کد:

  کد PHP:
   begin  New(Something);  Dispose(Something);  end
  برای تخصیص حافظه کامپایلر باید بداند که نوع داده ما برای تخصیص حافظه چیست:

  کد:

  کد PHP:
   type  IntPtr = ^Integer;   var  Something :  Pointer;  begin  Something := New(IntPtr);  Integer(Something^) := 10;   Dispose(Something);  end

  تخصیص بلاکی از حافظه
  ما می*توانیم از اشاره به بلاک*هایی از تخصیص حافظه در سیستم استفاده کنیم. این کار را با رویه*های GetMem و FreeMem برای تخصیص و آزاد سازی حافظه استفاده میکنیم.

  کد:

  کد PHP:
   var  Something Pointer  begin  GetMem(Something,  100);  FreeMem(Something100);  end
  اشاره به حافظه از قبل تخصیص داده شده
  هر دو نوع اشاره*گرها می توانند به هر جایی از حافظه اشاره بکنند. این بدان معناست که آنها می*توانند اشاره به فضای اشغال شده با داده*هایی که در حال حاضر موجودند داشته باشند. این نمونه اشاره*گر احتیاجی به تخصیص حافظه ندارد.

  کد:

  کد PHP:
   var  Something Pointer;  MyString PChar// type  PChar = ^Char;   begin  GetMem(Something, 100);  MyString :=  Something;  StrCopy(Something, 'Hello World');  FreeMem(Something, 100);   end; 

  حافظه Heap
  Heap شامل قسمتی از حافظه موجود در یک برنامه است که آنرا حافظه پویا می نامیم. Heap بخشی است که در آن تخصیص و تعریف حافظه به صورت تصادفی (Random) اتفاق می*افتد. این به آن معناست که اگر شما سه بلاک از حافظه را به طور متوالی تخصیص دهید، می توانید بعد از هر دستور آنرا از بین ببرید. مدیر Heap جزئیات را برای شما نگهداری می کند. بنابراین شما به سادگی می توانید یک حافظه جدید را با GetMem و یا بوسیله صدا زدن constructor هنگام ساختن یک شی درخواست کنید و دلفی به شما یک بلاک جدید را برخواهد گرداند. Heap یکی از سه فضای موجود در برنامه کاربردی را استفاده کرده و دوتای دیگر به صورت فضای یکپارچه (Global) و پشته قرار می گیرند.


  حافظه Stack
  Stack شامل قسمتی از یک بخش از حافظه موجود یک برنامه است که دینامیکی است اما برای تخصیص و آزادسازی فرامین مخصوص دارد. تخصیص Stack به صورت LIFO می باشد. این بدان معناست که آخرین حافظه شیء شما تخصیص داه خواهد شد و سپس حذف می شود. حافظه پشته در روتین*های نوعی استفاده می*شود. وقتی شما یک روتین را صدا میزنید، پارامترهایش و روتین نوع آن در پشته ریخته می شود. همچنین پارامترهایی که در یک روتین تعریف میشوند، در پشته ذخیره میشوند و وقتی روتین خاتمه پیدا می کند تمام آنها به طور خودکار از بین می رود.
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 3. #3
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  نكات مفید كار در محیط دلفی
  محیط دلفی برای برنامه نویسی یکی از بهترین محیطهای برنامه نویسی است گذشته از کارکرد داخلی و کمپایلر آن که بسیار قوی و سریع است، محیط آن یعنی IDE آنهم قدرت بسیار زیادی دارد که باعث شده یکی از بهترین ادیتورها باشد. در این مقاله من سعی بر این داشته ام تا با ارائه یک سری از نکات و کلیدهای میانبر که می توانند برای کار در دلفی بسیار مفید و کارا باشند، کمک کنم تا شما بتوانید با قدرت بیشتر به برنامه نویسی و کار در این محیط قدرتمند ادامه دهید.

  در قسمت اول مقاله که در حال حاضر در مقابل شماست من یک سری از کلیدهای میانبر و ترکیبی مورد استفاده در IDE دلفی را بصورت لیست وار و همراه یک توضیح کوچک آورده ام. دوستان عزیز برنامه نویس ممکنه که شما مدتها با دلفی مشغول برنامه نویسی بوده باشید اما من یقین دارم که در این لیست نکات و روشهای جدیدی را خواهید آموخت.

  جستجو در متن بصورت مستقیم:
  برای اینکار کلیدهای Ctrl+E را بفشارید و بدنبال آن شروع به تایپ کلمه مورد نظر کنید نتیجه آن را خود ببینید. برای اینکه به کلمه بعدی بروید کافیست کلید F3 را بزنید.

  ایجاد فرورفتگی در کد:
  بعضی اوقات - که خیلی هم پیش می*آید - لازم است که یک مقداری از متن را بصورت بلوک شده به جلو و یا عقب ببریم. منظور دندانه دار کردن متن است که به خوانایی برنامه کمک می کند. برای اینکار می تونید از کلید Ctrl +Shift+I برای جلو بردن و Ctrl+Shift+U برای عقب برگرداندن متن بلوک شده استفاده کنید.

  پرش به قسمت تعریف یک شی (Object):
  ببنید شی مورد نظرتون (از قبیل VCL, Procedure, Function,...) در کجا و چطور تعریف شده می توانید کلید Crtl رو پایین نگه داشته و روی شی مورد نظر Click کنید.

  برای تغییر حالت کاراکترها:
  شما می توانید یک قسمت از متن (که ممکن است با حروف بزرگ و یا کوچک تایپ شده باشد) را انتخاب کنید و با زدن کلیدهای Ctrl+O+U به ترتیب تمامی حروف کوچک آن قسمت از متن را به حروف بزرگ و تمامی حروف بزرگ آنرا به حروف کوچک تبدیل کنید. برای تعییر حالت یک کلمه نیز میتوانید روی کلمه مورد نظر رفته و کلیدهای Ctrl+K+F برای بزرگ کردن و کلیدهای Ctrl+K+E را برای کوچک کردن حروف آن کلمه بکار برد.

  درست کردن ماکرو متنی:
  این امکان بسیار مفید است و می تواند بسیاری از کارهای نوشتاری را کاهش دهد با اینکار شما میتوانید یک سری از کارهای تکراری که روی متون انجام می دهید را بصورت ماکرو در آورده و از آنها به راحتی استفاده کنید. برای شروع به ضبط ماکرو کلیدهای Ctrl+Shift+R را بفشارید و آن سری کارهایی را که می خواهید را انجام دهید و سپس برای اینکه به کار ضبط ماکرو پایان دهید کلیدهای Ctrl+Shift+R را دوباره بزنید. حال برای استفاده از ماکرو کافیست در هر جا که لازم بود کلیدهای Ctrl+Shift+P را بفشارید.

  انتخاب متن بصورت مربعی:
  اگر شما از کهنه کارهای کامپیوتر باشید حتما از زمان داس یادتون هست که برنامه ای بود به نام PE2 که یکی از امکانات بسیار جالبش این بود که یک مربع از متن رو میتوانستین انتخاب کنید و آنرا کپی یا حذف کنید. بله درست متوجه شدید در محیط دلفی هم شما اینکار را میتوانید انجام دهید اما نه به مشکلی PE2 بلکه اینکار را میتوانید فقط با گرفتن کلید Alt و کشیدن موس روی متن انجام دهید. هر چند ممکن است در نگاه اول زیاد این امکان مفید به نظر نیاید ولی بعضی وقتهای خیلی کار را راحت میکنه، که حتماً تجربه خواهید کرد.

  گذاشتن علامت روی متن:
  این کار که به BookMark معروف است بسیار مفید و کارا می باشد. در هنگامی که شما روی قسمتی از متن برنامه کار میکنید و می خواهید به یک قسمت دیگر بروید ممکن است برای برگشتن به مکان اول خود کمی مشکل پیدا کنید. ولی شما میتوانید با زدن چند دکمه به محل مورد نظرتون باز گردید. برای اینکار در خطی که قصد دارید علامت بگذارید کلیدهای Ctrl+Shift+0..9 را بفشارید. منظور اینست که کلیدهای Ctrl+Shift را نگه دارید و یکی از اعداد 0 تا 9 را وارد کنید تا آن خط به همان شماره علامت گذاری شود و سپس هر جا که خواستید بروید و سپس هر بار که کلید Ctrl را نگه دارید و شماره مورد نظر را وارد کنید به همان خط باز خواهید گشت. البته توجه داشته باشید که فقط می توانید 10 خط را با این روش علامت گذاری بکنید و برای برداشتن علامت ها کافیست روی همان خط دوباره کلید Ctrl+shift و شماره*ای که برای آن خط وارد کرده اید را بفشارید با اینکار علامت آن خط برداشته می شود.

  ایجاد کلاس مورد نظر:
  شما هنگامی که در قسمت Private و یا Public یک type، روال یا تابع درست کردید لازم دارید که قسمتی را برای قرار دادن کدهای مربوط به آن روال یا تابع را ایجاد کنید. برای اینکار شما پس از اینکه نام تابع را تایپ کردید می توانید کلیدهای Ctrl+Shift+C را فشار دهید تا دلفی یک قسمت برای نوشتن کدهای مورد نظرتان ایجاد کند.

  ظاهر کردن پنجره Code insight:
  شما حتما به اهمیت و مفید بودن این قسمت دلفی واقفید که در هنگام کد نویسی تا چه حد می تواند کارها را راحت کند. بله در هنگام وارد کردن کدها بعد از وارد کردن نام یک کلاس و یا Object با زدن یک نقطه (.) پنجره Code Insight ظاهر می شود. حال در بعضی وقتها شما ممکن است که نقطه را قبلا وارد کرده باشید و یا در مواقع دیگر این پنجره ظاهر نشود. در این صورت برای اینکه پنجره را ظاهر کنید باید دوباره نقطه را وارد کنید ولی راه آسانتری هم وجود دارد و آن اینست که کلیدهای Ctrl+Speacebar را فشار دهید.

  ظاهر کردن پنجره Code Parameter:
  همانند بالا در هنگام ظاهر شدن Hint مربوط به راهنمای توابع که معمولاً بعد از گذاشتن پرانتز مربوط ظاهر میشود و در مورد پارامترهای لازم می باشد نیز می توانید از کلیدهای Ctrl+Shift+SpaceBar استفاده کنید.

  رفتن از قسمت تعریف توابع و روالها به قسمت کد آنها:
  همیشه این نیاز وجود خواهد داشت که شما در هنگامی که دارید به دنبال یک روال در قسمت type میگردید بعد از پیدا کردن نام آن می خواهید که خود آن تابع یا روال را نیز ببنید. برای اینکار خوب حتما نام آن را جستجو میکنید ولی یک راه آسانتر اینست که شما روی نام آن تابع قرار گیرید و کلیدهای Ctrl+Shift+Up/Down را بزنید. در اینحالت اگر روی کد تابع باشید به قسمت تعریف آن خواهید رفت.
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 4. #4
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  آرایه*ها در دلفی
  دلفی به ما امکان می دهد آرایه*هایی از هر نوع متغییری را ایجاد کنیم. برای تعریف آرایه به صورت زیر عمل میکنیم:
  کد:

  کد PHP:
  var   array[indexType1, ..., indexTypenof baseType
  در این تعریف برای نامگذاری آرایه، از قانون نامگذاری متغییرها استفاده میکنیم و مقدار اولیه را نیز درون یک جفت کروشه قرار می دهیم.

  نکته: شما می توانید به جای استفاده از کروشه [] از ترکیب پرانتز نقطه استفاده کنید:
  کد:

  کد PHP:
  d(.i.):= i// Equivalent  d:= 3 + i; 
  [I]نکته: وقتی که شما یک آرایه را تعریف می کنید احتیاجی ندارید که به آن مقدار کمترین یا بیشترین بدهید[/I] کد:


  کد PHP:
  :  var  : array [Booleanof  integer;  begin  A[True] := 50;  A[False] := 100;  end
  [I]
  نکته: توابع Low و High کران*های پایین وبالای یک متغییر آرایه*ای یا نوعی یا ترتیبی را بر میگردانند:
  [/I] کد:

  کد PHP:
  for := 0 to High(X) do := X
  [I][I]

  آرایه*های ثابت:
  [/I][/I]
  [I][I]آرایه های ثابت می توانند توسط ساختار ثابت نوع دلفی تعریف شود. نوع ثابت که همیشه با عبارت Const تعریف می شود، نه تنها مانع تغییر مقدار پارامتر می شود، بلکه کدهای بهینه بیشتری برای رشته*ها و رکوردهای رد شده به توابع تولید می کند. ما هنگامی از این نوع استفاده می کنیم که نخواهیم مقدار رد شده به یک تابع تغییر کند[/I][/I] کد:

  کد PHP:
   .  type  TDay = (SundayMondayTuesday,  WednesdayThursdayFridaySaturday);   const  DayNames : array  [TDayof String[9] = ('Sunday''Monday''Tuesday',  'Wednesday',  'Thursday',  'Friday''Saturday');  var  Today TDay;   begin   Today := TDay(DayOfWeek(Date) - 1);  ShowMessage('Today is ' +  DayNames[Today] + '!');  end

  [I][I]

  آرایه*های دینامیکی:
  آرایه*های دینامیکی، آرایه*های تحلیلی پویایی هستند که ابعاد آنها موقع کامپایل شدن شناخته شده نیست. برای اعلان آنها کافی است یک آرایه بدون بعد تعریف کنید:
  [/I][/I] کد:

  کد PHP:
  var  MyFlexibleArray: array of Real
  [I][I]
  قبل از به کار گیری آرایه*های دینامیکی، ابتدا باید از رویه SetLength برای تخصیص حافظه آرایه استفاده کرد:
  [/I][/I] کد:

  کد PHP:
  SetLength  (MyFlexibleArray2; ( 
  [I][I]
  نکته: آرایه*های دینامیکی همیشه مبتنی بر صفر می باشند.

  نکته: شما می*توانید آرایه*های دینامیکی را قبل از رسیدن به ترک قلمرو از حافظه خارج کنید:
  [/I][/I] کد:

  [I]MyFlexibleArray := nil; [/I]


  [I][I]
  نکته: مقدار حافظه*ای که در اختیار آرایه قرار میگیرد، به طول آرایه ونوع عناصر آن بستگی دارد. به عنوان مثال اگر آرایه*ای از نوع صحیح به طول 10 داشته باشیم 4*10 بایت حافظه به آن اختصاص می*یابد.


  فشرده*سازی آرایه*ها:
  در دلفی شما هنگامی که ساختار خود را تعیین کردید می*توانید با استفاده از کلمه کلیدی packed اطلاعات ذخیره شده خود را متراکم کنید:
  [/I][/I]
  کد:

  کد PHP:
   type TNumbers packed array[1..100of Real

  [I][I]
  نکته: استفاده از packed سرعت دسترسی به اطلاعات را کند میکند. در مورد آرایه*ای از کاراکترها این مورد سازگارتر می*باشد.


  آرایه*های چند بعدی دینامیکی:
  [/I][/I]
  [I][I]برای تعریف آرایه*های چند بعدی دینامیکی، تنها کافی است ...array of را در ساختار خود تکرار کنید. به طور مثال[/I][/I] کد:

  کد PHP:
   :  type  TMessageGrid = array of  array of string;   var  MsgsTMessageGrid;   این تعریف یک آرایه  دو بعدی از رشته*ها می باشدسپس باید به آرایه خود فضا نسبت داد:   SetLength(MsgsIJ); 

  [I][I]

  شما می*توانید آرایه*های چند بعدی دینامیکی خود را به صورت غیر مستطیلی (Not Rectangular) ایجاد کنید. ابتدا رویه SetLength را صدا زده و پارامتر بعد اول را بدهید:
  [/I][/I]
  کد:

  کد PHP:
   var  Ints: array of array of Integer;    SetLength(Ints10); 

  [I][I]
  ما 10 سطر به آرایه خود اختصاص دادیم. از این پس، شما می توانید ستونهای خود را در هر زمان (با اندازه*های مختلف) تخصیص دهید:
  [/I][/I] کد:

  کد PHP:
  SetLength(Ints[2], 5); 
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 5. #5
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  غییر Hint برای هر ستون از DBGrid در دلفی
  ابتدا باید یک عنصر جدید مبتنی بر TDBGrid ایجاد کنید و رویداد OnMouseMove را فراخوانی کنید:


  کد:

  کد PHP:
  type  TMyDBGrid = class(TDBGrid)  published  property  OnMouseMove;  end
  اگرچه شما در رویداد OnMouseMove مختصات X و Y را بدست خواهید آورد، اما شما باید ستون مورد نظر را پیدا کنید. برای ادامه کار لازم است که سطر زیر را در قسمت protected قرار دهید:


  کد:

  کد PHP:
  procedure WMMouseMove(var Message TWMMouse); message  WM_MOUSEMOVE
  همچنین متغیر های زیر را در قسمت public اضافه نمایید:


  کد:

  کد PHP:
  MouseRow integer;  MouseCol integer
  بنابراین متد WMMouseMove بصورت ریر خواهد بود:

  کد:

  کد PHP:
   procedure TMyDBGrid.WMMouseMove(var Message TWMMouse);   var  TGridCoord;  begin  t := MouseCoord(Message.XPos,  Message.YPos);  MouseCol := t.x;  MouseRow := t.y;  inherited;  end
  ما ابتدا فیلدهای XPost و YPos را از ساختار WMMouseMove تنظیم میکنیم:


  کد:

  کد PHP:
  procedure TForm2.MyDBGrid1MouseMove(SenderTObjectShift:  TShiftStateXY:  Integer);  begin  if (((dgIndicator in  MyDBGrid1.Options) and (MyDBGrid1.MouseCol 0)) or  ((not (dgIndicator in  MyDBGrid1.Options)) and (MyDBGrid1.MouseCol <> -1)))  and  (MyDBGrid1.MouseCol <> OldMouseColthen begin  OldMouseCol :=  MyDBGrid1.MouseCol;  if dgIndicator in MyDBGrid1.Options then   MYDBGrid1.Hint := MyDBGrid1.Columns[MyDBGrid1.MouseCol 1].FieldName   else  MYDBGrid1.Hint := MyDBGrid1.Columns[MyDBGrid1.MouseCol].FieldName;   end;  end
  حالا مجددا" تعریف زیر را در قسمت public قرار دهید:


  کد:

  کد PHP:
  HintMouseMessage(Control TControl; var Message TMessage
  در قسمت OnMouseMove از TDBGrid نیز فرامین زیر را اضافه نمایید:


  کد:

  کد PHP:
  var  TMessage;  begin    Application.HintMouseMessage(selfr);  TWMMouse(r).XPos := X;   TWMMouse(r).YPos := Y;  Application.HintMouseMessage(MyDBGrid1r);   end
  همه کارها انجام شد. حالا شما میتوانید نتیجه را مشاهده کنید
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 6. #6
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  نمایش میزان كپی شدن فایل با ProgressBar در دلفی

  چطور میتوان زمان کپی شدن فایل را با استفاده از ProgressBar نمایش داد؟
  برای انجام این کار ابتدا بر روی یک فرم یک ProgressBar اضافه کنید سپس تابع زیر را تایپ کنید:


  کد:

  کد PHP:
  procedure TForm1.CopyFileWithProgressBar1(SourceDestination:  string);  var  FromFToFfile of byte;  Buffer: array[0..4096of  char;  NumReadinteger;  FileLengthlongint;  begin   AssignFile(FromFSource);  reset(FromF);  AssignFile(ToF,  Destination);  rewrite(ToF);  FileLength := FileSize(FromF);  with  Progressbar1 do  begin  Min := 0;  Max := FileLength;  while  FileLength do  begin  BlockRead(FromFBuffer[0], SizeOf(Buffer),  NumRead);  FileLength := FileLength NumRead;  BlockWrite(ToFBuffer[0],  NumRead);  Position := Position NumRead;  end;  CloseFile(FromF);   CloseFile(ToF);  end;  end
  در این تابع شما در واقع فایل مبدا را خوانده و در مقصد مینویسید. حالا یک دکمه اضافه کرده کد زیر رو اضافه نمایید:

  کد:

  کد PHP:
  procedure TForm1.Button1Click(SenderTObject);  begin   CopyFileWithProgressBar1('c:\Welcome.exe''c:\temp\Welcome.exe');  end
  چطور می توان زمان کپی شدن فایل را محاسبه و نمایش داد؟
  برای این کار نیز میتوانید از تابع زیر استفاده کنید:


  کد:

  کد PHP:
  procedure TForm1.CopyFileWithProgressBar1(SourceDestination:  string);  var  FromFToFfile of byte;  Buffer: array[0..4096of  char;  NumReadinteger;  FileLengthlongint;  t1t2DWORD;   maxiinteger;  begin  AssignFile(FromFSource);  reset(FromF);   AssignFile(ToFDestination);  rewrite(ToF);  FileLength :=  FileSize(FromF);  with Progressbar1 do  begin  Min := 0;  Max :=  FileLength;  t1 := TimeGetTime;  maxi := Max div 4096;  while  FileLength do  begin  BlockRead(FromFBuffer[0], SizeOf(Buffer),  NumRead);  FileLength := FileLength NumRead;  BlockWrite(ToFBuffer[0],  NumRead);  t2 := TimeGetTime;  Min := Min 1;  // Show the time in  Label1  label1.Caption := FormatFloat('0.00', ((t2 - t1) / min * maxi - t2 +  t1) / 100);  Application.ProcessMessages;  Position := Position + NumRead;   end;  CloseFile(FromF);  CloseFile(ToF);  end;   end; 
  در این تابغ ابتدا زمان اولیه در متغیر t1 ذخیره شده و سپس پس از کپی شدن هر قسمت از فایل، زمان در متغیر t2 ذخیره میشود و توسط فرمول زیر مقدار زمان باقی مانده تا کپی کامل فایل بدست می آید.

  کد:

  کد PHP:
  ((t2 t1) / min maxi t2 t1) / 100 
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 7. #7
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  نصب ProgressBar روی StatusBar در دلفی
  StatusBar می باشد. انجام این کار بسیار ساده است. برای این کار کافی است بر روی فرم خود یک StatusBar اضافه نمایید حالا در قسمت تعاریف متغیر های عمومی کد زیر را بنویسید:
  ProgressBar1: TprogressBar;


  در ادامه دستورات زیر را در خاصیت OnCreate فرم خود بنویسید:


  کد:

  کد PHP:
   var  ProgressBarStyleLongInt;  begin  {create a run  progress bar in the status bar}  ProgressBar1 :=  TProgressBar.Create(StatusBar1);  ProgressBar1.Parent := StatusBar1;   {remove progress bar border}  ProgressBarStyle :=  GetWindowLong(ProgressBar1.HandleGWL_EXSTYLE);  ProgressBarStyle :=  ProgressBarStyle WS_EX_STATICEDGE;  SetWindowLong(ProgressBar1.Handle,  GWL_EXSTYLEProgressBarStyle);  {set progress bar position and size put in  Panel[2]}  ProgressBar1.Left := StatusBar1.Panels.Items[0].Width +   StatusBar1.Panels.Items[1].Width 4;  ProgressBar1.Top := 4;   ProgressBar1.Height := StatusBar1.Height 6;  ProgressBar1.Width :=  StatusBar1.Panels.Items[2].Width 6;  {set range and initial state}   ProgressBar1.Min := 0;  ProgressBar1.Max := 100;  ProgressBar1.Step :=  1;  ProgressBar1.Position := 0;  end
  حالا برای آنکه پس از خارج شدن از فرم حافظه اشغال شده آزاد گردد، در قسمت OnDestroy در Event فرمتان دستور زیر را اضافه نمایید:
  کد:

  کد PHP:
   ProgressBar1.free
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 8. #8
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  استفاده از DLLها در دلفی
  ایجاد یک DLL
  با استفاده از منو فایل گزینه New Items را انتخاب کنید و آیتم DLL Wizard را انتخاب نمایید. حال به فایل ایجاد شده، یک فرم با استفاده از روش بالا اضافه نمایید. دقت نمایید که Application را بجای فرم انتخاب ننمایید. حال اگر فرض کنیم که نام فرم شما Demo باشد و بانام UDemo.pas آنرا ذخیره کرده باشید. باید در فایل DLL بصورت زیر کد نویسی نمایید:


  کد:

  کد PHP:
  library demodll;   { Important note about DLL memory  managementShareMem must be the  first unit in your library's USES clause  AND your project'(select  Project-View SourceUSES clause if your DLL  exports any procedures or  functions that pass strings as parameters or  function resultsThis  applies to all strings passed to and from your  DLL--even those that  are nested in records and classesShareMem is the  interface unit to  the BORLNDMM.DLL shared memory managerwhich must be  deployed along  with your DLLTo avoid using BORLNDMM.DLLpass string  information  using PChar or ShortString parameters. }   uses   SysUtils,  Classes,  UDemo in 'UDemo.pas' {Demo};   {$R *.res}   procedure ShowdemoForm;stdcall;  begin  Demo :=Tdemo.Create(nil);   demo.Show;  end;   function ShowdemoFormModal:integer;stdcall;   begin  demo :=Tdemo.Create(nil);  Result := demo.ShowModal;  end;    Exports  ShowDemoForm,  ShowdemoFormModal;  begin  end
  دقت کنید که نام DLL فوق DemoDll می باشد و با نام DemoDll.dpr ذخیره گردیده است.

  حال بر روی فرم موجود تمام دکمه*ها و آبجکت*های مورد نظرتان را اضافه و کد نویسی کنید (اختیاری). در پایان در منو Project
  گذینه Build DemoDll را انتخاب کرده و اجرا نمایید. فایلی با نام DemoDll.dll ایجاد می گردد که برای استفاده آماده است.


  استفاده از یک DLL بصورت دینامیکی
  برای استفاده از یک DLL *بصورت دینامیکی، ابتدا نام توابعی را که در فایل DLL شما موجود است بصورت زیر تعریف نمایید:

  کد:

  کد PHP:
   unit UMain;   interface   uses  Windows,  MessagesSysUtilsVariantsClassesGraphicsControlsForms,  Dialogs,  StdCtrlsExtCtrls;   type  TShowdemoFormModal= Function :integer;   .  .  . 
  دقت کنید که نام برنامه انتخابی پیش فرض Main و با نام UMain.pas ذخیره گشته است. حال برای لود کردن DLL یادشده، یک دکمه بر روی فرم قرارداده آنرا بصورت زیر کد نویسی کنید:
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 9. #9
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  467
  محدودكردن تغییر اندازه فرم در دلفی
  گاهی اوقات نیاز است فرم ما از نظر اندازه پیرو یک الگو باشد و کاربر نتواند خارج از محدوده این فرم را تغییر اندازه دهد، راهی که پیشنهاد می شود، استفاده از Windows Messages، تابع WM_GetMinMaxInfo میباشد.


  کد:

  کد PHP:
  unit MinMax;   interface   uses  SysUtils,  WinTypesWinProcsMessagesClassesGraphicsControls,  FormsDialogs;    type  TForm1 = class(TForm)  private  { Private declarations }   procedure WMGetMinMaxInfo(var MSGTmessage); message WM_GetMinMaxInfo;   public  { Public declarations }  end;   var  Form1TForm1;    implementation   {$R *.DFM}   procedure  TForm1.WMGetMinMaxInfo(var MSGTmessage);  Begin  inherited;  with  PMinMaxInfo(MSG.lparam)^ do  begin  with ptMinTrackSize do  begin  X  := 300;  := 150;  end;  with ptMaxTrackSize do  begin  X :=  350
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آموزش جامع و مرحله به مرحله زبان برنامه نويسي ++c (سي پلاس پلاس)
  توسط MspSoft در انجمن برنامه نویسی با زبان C و ++C
  پاسخ: 34
  آخرين نوشته: 2017-08-19, 07:47 PM
 2. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 2013-12-17, 01:00 AM
 3. دانلود كتاب اموزش راهنماي برنامه نويسي جاوا
  توسط MspSoft در انجمن JavaScript و Framework های مبتنی بر آن
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012-12-06, 11:21 AM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012-01-30, 01:05 AM
 5. تحقيق اشنايي با پيرامون پايگاه داده ها
  توسط MspSoft در انجمن رشته مهندسي كامپيوتر
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2011-12-16, 11:37 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2