ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 4 نخست 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 35
 1. #11
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش دوم : زبان xaml ( قسمت چهارم)

  ساختار فایل های XAML :
  همانطور که قبلا نیز بدان اشاره شد، زبان XAML یک زبان XML base می باشد. پس طبیعتا شباهت بسیار زیاد و نزدیکی به قایل های XML دارد که تاکنون زیاد با آن ها سرو کار داشته اید. اما توجه به چهار نکته زیر که به نحوی قوانین فایل های XAML را بیان می کنند، می تواند در درک ساختار XAML ههآ بسیار مفید باشد.

  همواره چهار نکته زیر را به خاط ر داشته باشید :

  الف: هر تگ آغاز شونده XAML نشان دهنده به نمونه ای از کلاس خاص در WPF نگاشت خواهد شد به عنوان مثال تگ <TextBlock> نشان دهنده آبجکتی از کلاس TextBlock می باشد. منظور از کلاس، هر کلاسی می تواند باشد. بهعنوان مثال فرض کنید، کلاسی با نام MyCustomTextBox ایجاد کرده اید. حال می توانید با دستوری مشابه <cl:MyCustomTextBox> نمونه ای از آبجکت MyCustomTextBox را مشخص نمایید.

  نکته:
  کلمه cl به کار رفته در دستور فوق، جزء کلمات کلیدی نیست. در واقع نباید این تصور را بکنید، برای ایجاد نگاشت به کلاس های ساخته شده توسط خودمان، حتما کلمه cl را قبل از به کار ببریم. در واقع در این مثال من فرض کرده ام، که cl ، اشاره به فضای نامی دارد که کلاس MyCustomTextBox درون آن قرار گرفته است. نحوه مشخص کردن و اضافه کردن اسمبلی ها را در اسناد XAML را به زودی فرا خواهید گرفت.

  ب: به دو صورت می توانید پایان تگ های XAML را مشخص نمایید.
  حالت اول : در این حالت از علامت (/>) در پایان تگ استفاده می کنید. که بیانگر پایان تگ می باشد.

  قاعده نحوی :
  کد HTML:
  <[Object Name] [ Object Attributes ] />
  نمونه :
  کد HTML:
  <TextBlock Text="this is a sample textBlock"/>
  حالت دوم : از تگ (</[ObjectName]>) در پایان کد استفاده نمایید.

  قاعده نحوی :
  کد HTML:
  <[Object Name] [ Object Attributes ] ></[ObjectName]>
  نمونه :
  کد HTML:
  <TextBlock Text="this is a sample textBlock"></TextBlock>
  ج: پس از نام آبجکت در تگ شروع کد، می توانید صفات آن آبجکت را مشخص نمایید. به عنوان مثال تکه کد زیر، یک Button را مشخص می کند که خواصی برای آن تنظیم شده است. همچنین رویداد کلیک برای آن تعریف شده است.
  کد HTML:
  <Button Name="btnSum" Content="Calculate" Click="btnSum_Click"></Button>
  د: می توانید خواص هر آبجکت را بین تگ های آغازین و پایانی آبجکت مورد نظر قرار دهید. به عنوان مثال کد فوق، با کد زیر برابر است:
  کد HTML:
  <Button Click="btnSum_Click">
    <Button.Name>btnSum</Button.Name>
    <Button.Content>Calculate</Button.Content>
  </Button>
  عادت خوب :
  سعی کنید، عادت به استفاده از روش دوم ( روش د ) در تنظیم خواص آبجکت ها کنید. البته این موضوع بیشتر برای زمانی استفاده می شود که بخواهید از خواص پیچیده و ترکیبی برای یک آبجکت استفاده کنید.( این موضوع را کمی جلوتر خواهید دید). ولی به عنوان نمونه برای مثال فوق، بهتر است که از روش ( ج ) به جای روش ( د) استفاده گردد.
 2. 1
 3. #12
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش دوم : زبان xaml ( قسمت پنجم)

  در قطعه کد زیر، ساده ترین شکل یک فایل XAML را می بینید. این کدها هنگام ایجاد Window های جدید به برنامه، برای هر Window توسط خود ویوژوال استودیو ایجاد می گردد.
  کد HTML:
  <Window x:Class="WpfApplication1.Window1"
    xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
    xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
    Title="Window1" Height="300" Width="300">
    <Grid>
      
    </Grid>
  </Window>
  حال در ادامه اجزای قطعه کد فوق را با هم خواهیم دید:

  اگر خوب دقت کنید، کد فوق دارای دو تگ کلی می باشد. یکی تگ Window و دیگری تگ Grid می باشد.
  تگ Window بیانگر این است، که این فایل اشاره به یک آبجکت Window دارد. همانطور که قبلا گفتم Window ها در WPF به مانند Form ها در WinApp می باشند.
  تگ Grid اشاره به آبجکتی به نام Grid دارد که یکی از پر کاربردترین آبجکت های WPF می باشد که جزء کنترل های Container است. این کنترل به همراه کنترل های دیگر که همه از کلاسی به نام panel ارث بری می کنند، وظیفه طرح بندی (Layout) پنجره های شما را دارند در مورد این کنترل به همراه کنترل های مربوطه، در بخش Layout مفصل صحبت خواهم کرد.

  در خط اول قطعه کد فوق، دستور زیر را مشاهده می کنید:
  کد HTML:
  x:Class="WpfApplication1.Window1
  این دستور، بیانگر این است که فایل XAML جاری، مربوط به کلاس Window1 که در فضای نام WpfAplication1 قرار گرفته است می باشد. به عنوان مثال چناچه یک Button به فایل XAML فوق اضافه کنید، و برای آن رویدادی (مثلا Click) تعریف کنید، کد های این رویداد درون کلاس Window1 در درون فضای نام WpfApplication1 خواهد بود. این نوع تعریف کلاس و ربط دادن آن به کد های مروبوط به طراحی فرم، برای برنامه نویسان ASP.NET 2.0 آشنا می باشند. ( اصطلاحا به آن Code-Behind Class گفته می شود) در آن جا هم از تکنیکی مشابه این استفاده می گردد.

  این موضوع باعث جدایی واسط کاربری ما از منطق برنامه می شود. علاوه بر این شما می توانید، فایل های XAML را به صورت پویا و در هنگام زمان اجرای برنامه، فراخوانی کرده و توسط ان ها، واسط کاربری پنجره مربوطه را ایجاد نمایید.

  حال به دوخط کد زیر که در قطعه کد فوق قرار گرفته اند توجه کنید :
  کد HTML:
  xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
  xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
  این دوخط، دو فضای نام کلی را در برنامه های WPF مشص می کند. در واقع هر سند XAML مربوط به WPF شامل این دو فضای نام خواهد بود. توضیحات بیشتر در مورد فضای نام ها در XAML را در بخش بعدی توضیح خواهد داد. همچنین در آن بخش خواهید دید که دو فضای نام فوق شامل چه عناصری در WPF می باشند.

  در نهایت، سه خاصیت برای Window تعریف شده است. خاصیت اول مربوط Tilte پنجره می باشد. این خاصیت مانند خاصیت Text در فرم های ویندوزی می باشد. در واقع متنی که به عنوان مقدار در این خاصیت قرار بگیرد، به نوار عنوان پنجره و همچنین در زمانی که پنجره در حالت minimize قرار دارد، در Taskbar ویندوز، نشان داده خواهد شد.
  دوخاصیت بعدی هم به ترتیب ارتفاع و عرض Window را مشخص می کند.
 4. 1
 5. #13
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش دوم : زبان xaml ( قسمت ششم)

  فضای نام ها در XAML

  در بخش قبل با دو دستور زیر آشنا شدید.
  کد HTML:
  xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
  xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
  دانستید که آن ها فضای نام های اساسی WPF می باشند و بنابراین، هر سند XAML مربوط به WPF بایستی این دو فضای نام را در خود تعریف کند. حال ببینیم تعریف یک فضای نام در XAML به چه نحوی می باشد.

  اعلان فضای نام در XAML :

  با به کار بردن کلمه xmlns می توانید فضای نام های مورد نظر را در اسناد XAML خود، تعریف کنید. قاعده نحوی تعریف فضای نام ها به صورت زیر می باشد:
  کد HTML:
  xmlns="clr-namespace:[NameSpace Name];assembly=[Assembly Name]"
  در تعریف فوق، به جای [NameSpace Name] بایستی نام فضای نام مروبطه را قرار دهید. و به جای [Assembly Name] بایستی نام فایل اسمبلی را که آن فضای نام در آن قرار گرفته است را قرار دهید. برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید :

  فرض کنید که یک کلاس اختصاصی با عنوان AdvanceMathClass ایجاد کرده اید که این کلاس در فضای نام MathClasses و در اسمبلیMyCustomClasses قرار دارند. حال برای دسترسی به کلاس AdvanceMathClass بایستی فضای نام آن را و نیز اسمبلی که آن کلاس در آن قرار گرفته است را مشخص نمایید.
  با توجه به توضیحات پیشین، بایستی دستور زیر را در ابتدای فایل XAML خود اضافه نمایید:
  کد HTML:
  xmlns="clr-namespace:MathClasses;assembly=MyCustomClasses"
  حال می توانید به راحتی از کلاس AdvanceMathClass در سند XAML خود استفاده کنید.

  نکته:
  اگر به خاطر داشته باشید، می توانستید برای فضای نام های موجود، یک اسم مستعار معرفی کنید و از از آن اسم در برنامه خود استفاده نمایید. به عنوان مثال می توانید کدی به صورت زیر داشته باشید:
  کد HTML:
  using sys=System;
  توسط این کد، شما نام مستعار sys را برای System انتخاب کرده اید. حال به راحتی می توانید از کلمه sys به جای کلمه Systsem در برنامه خود استفاده کنید و به فضای نام ها و کلاس های داخلی آن دسترسی داشته باشید.
  در فایل های XAML نیز می توانید، عملی مشابه به این را انجام دهید. به قطعه کد زیر توجه کنید:
  کد HTML:
  xmlns:cc="clr-namespace:MathClasses"
  همانطور که مشاهده می کنید، از کلمه cc به عنوان نام مستعار برای فضای نام مذکور، استفاده شده است. حال می توانید توسط این کلمه به کلاس های درون فضای نام خود دسترسی داشته باشید.

  فضای نام های اساسی :
  همانطور که در بخش قبل نیز یاد آور شدم، دو فضای نامی که به طور پیش فرض در اسناد XAML در برنامه های WPF وجد دارند، عبارتند از
  کد HTML:
  xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
  xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
  که در زیر به توضیح هر یک خواهم پرداخت :
  فضای نام xmlns=http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation :
  این فضای نام، در برگیرنده تمامی کلاس های WPF و کنترل های و ... که جهت ایجاد واسط های کاربری، به کار گرفته می شوند، می باشد.

  فضای نام xmlns:x=http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml:

  این فضای نام در واقع شامل انواع کاربردهای XAML می باشد که به شما اجازه نظارت بر تولید و شبیه سازی اسناد XAML را می دهد. همانطور که مشاهده می کنید، این فضای نام دارای پیشوند x می باشد. این بدان معنی است که در هر جایی از سند XAML که بخواهید از عناصر درون این فضای نام استفاده نمایید، بایستی کدی مشابه کد زیر بنویسید:
  کد HTML:
  <x:[ElementName]>
  عناصری که از این فضای نام قابل دسترسی خواهند بود، بسته به عنصری که از این فضای نام استفاده می کند، متفاوت می باشد. به عنوان مثال یکی از کاربرد های آن قرار دادن شناسه هایی برای کنترل ها می باشد که در localizable کردن، برنامه ها، نقش اساسی را بازی خواهند کرد
 6. 1
 7. #14
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش دوم : زبان xaml ( قسمت هفتم)

  خواص و رویداد ها در XAML :

  اگر به خاطر داشته باشید، در زمانی که ساختار ساده یک سند XAML را توضیح می دادم، اشاره ای به سه خاصیت Title، Width و Height از کلاس Window کردم و اشاره شد که این مقادیر، خواصی را برای پنجره شما مشخص می کنند که به ترتیب عبارت بودند از عنوان فرم، عرض و ارتفاع فرم.

  به طور کلی در اسناد XAML ، به دو صورت می توانید خواص یک عنصرا را مشخص کنید:

  روش اول : اضافه کردن خواص عناصر در تگ آغازین کنترل مربوطه می باشد. معمولا زمانی از این روش استفاده می کنیم که بتوان مقادیر خو.اص را به راحتی تنظیم کرد. به عنوان مثال به کد زیر توجه کنید:
  کد HTML:
  <TextBox Name="txtNum1" HorizontalAlignment="Center" VerticalAlignment= "Center" Background="Green" Foreground="White">this is sample TextBox</TextBox>
  کد فوق، یک نمونه از آبجکت TextBox تعریف می کند و تعدای خواص آن را از جمله رنگی به عنوان پس زمینه و رنگ پیش زمینه و .. را مشخص می کند.( نگران کد های نوشته شده نباشید، به زودی معنای تمامی آن ها را متوجه خواهید شد.)
  پنجره ای که فقط شامل کنترل فوق باشد، ظاهری شبیه با ظاهر شکل زیر خواهد داشت  روش دوم: اضافه کردن خواص کنترل به صورت تگ های داخلی، و بین تگ آغازین و پایانی کنترل مورد نظر می باشد. به عنوام مثال می توان قطعه کد فوق را به صورت زیر نوشت:
  کد HTML:
  <TextBox>
    <TextBox.Name>txtNum1</TextBox.Name>
    <TextBox.HorizontalAlignment>Center</TextBox.HorizontalAlignmen
    <TextBox.VerticalAlignment>Center</TextBox.VerticalAlignment>
    <TextBox.Background>Green</TextBox.Background>
    <TextBox.Foreground>White</TextBox.Foreground>
    <TextBox.Text>this is sample TextBox
    </TextBox.Text>
  </TextBox>
  اجرای کد فوق، با کد قبل از آن یکسان می باشد. حال ممکن است که این سوال برایتان پیش آید که حالت دوم نیاز به کدنویسی بیشتری دارد. پس چه نیاز است که کد اول را به این شکل بنویسیم؟
  در جواب این سوال باید بگویم که، بسیاری از مواقع، تنظیم مقادیر پیچیده و پیشترفته برای یک خاصیت، در تگ آغازین سخت و گاها غیر ممکن است. به عنوان مثال فرض کنید که بخواهید ظاهر TextBox فوق را با تغییر خاصیت BackGround و ForeGround آن کمی تغییر بدهید. به قطعه کد زیر دقت کنید :
  کد HTML:
  <TextBox ... >
  ...
    <TextBox.Background>
      <RadialGradientBrush >
        <RadialGradientBrush.GradientStops>
          <GradientStop Color="#b1a4fb" Offset="0"/>
          <GradientStop Color="Lime" Offset=".5"/>
          <GradientStop Color="#a30c85" Offset="1"/>
        </RadialGradientBrush.GradientStops>
      </RadialGradientBrush>
    </TextBox.Background> 
  ... 
  </TextBox>
  در این کد، خاصیت BackGround تغییر پیدا کرده، و نیز افکتی به آن اضافه شده است. همانطور که مشاده می کنید، خاصیت BackGround در این کد، مانند کد قبل تنها شامل یک رنگ نمی باشد، بلکه یک شی گرادیان می باشد که خود نیز شامل خواص بسیار زیادی می باشد. پس در این حالت نمی توان این خاصیت را در تگ آغازین قرار داد.
  (در بخش های آتی با کد های فوق و نحوه عملکرد آن ها بیشتر آشنا خواهیدشد)
  شکل حاصل از اجرای این کد، مشابه زیر خواهد بود.


  خواص پیوست شده (Attached Properties

  هر کنترلی علاوه بر خواصی که خودش دارا می باشد، بر اساس نحوه قرار گیری آن بر روی کنترل نگهدارنده خودش (کنترلی که این کنترل را در بر گرفته است که اصلاحا به آن کنترل Container گفته می شود.) خواص جدیدی به آن اضافه می گردد که به این خواص، خواص پیوست شده می گویند. به این دلیل این نام برای آن انتخاب شده است که این خواص در حالت عادی برای کنترل مجود نیستند و بسته به کنترل نگهدارنده آن، این خواص اضافه می شوند. به عنوان مثال، اگر TextBox فوق که کد ان را با هم دیدیم، بر روی کنترل Grid که یکی از کنترل های Container (و در واقع مهمترین و پر کاربرد ترین) می باشد، خواصی جهت تنظیم TextBox بر روی Grid به کنترل TextBox اضافه می گردد. نحوه استفاده از این خواص به صورت زیر می باشد :
  کد HTML:
  DefiningName.PropertyName ="Value";
  به عنوان مثال با اضافه کردن کد زیر به کد های TextBox قبل، TextBox در سطر و ستون دوم کنترل گرید، قرار خواهد گرفت.
  کد HTML:
  <TextBox ... Grid.Row="1" Grid.Column="1">
   
  ...
  ...
  </TextBox>
 8. 1
 9. #15
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش دوم : زبان xaml ( قسمت آخر)

  رویداد ها در XAML :
  خوشبختانه، XAML تمهیدات خوبی برای تعریف و استفاده از رویداد های مختلف کنترل ها فراهم کرده است. نحوه تعریف یک رویداد در اسناد XAML به صورت زیر می باشد:
  کد HTML:
  EeventName="MethodName"
  به عنوان مثال در قطعه کد زیر رویداد کلیک برای یک دکمه تعریف شده است:
  کد HTML:
  <Button Name="testButton" Content="Click To Perform" Click="testButton_Click"></Button>
  همانطور که قبلا نیز اشاره شد، یکی از بزرگترین قابلیت های XAML، هوشمند بودن آن می باشد. به عنوان مثال در هنگام تعریف رویداد، XAML به صورت اتوماتیک، لیست تمامی رویداد های تعریف شده برای کنترل های قبلی را که قابل بایند شدن، برای کنترل جدید، باشند را به صورت لیست شده در اختیار شما قرار می دهد. در نتیجه به راحتی می توانید، چندین کنترل را به یک رویداد، بایند کنید.

  علاوه بر لیست رویداد های از قبل تعریف شده، گزینه دیگری نیز با عنوان <New Event Handler> موجود است، که با انتخاب آن می توانید، یک رویداد جدید برای کنترل مورد نظر ایجاد کنید.
  برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر دقت کنید :  همانطور که مشاهده می کنید، لیست کشویی در هنگام تعریف رویداد، برای دکمه قبل باز شده است. اما به دلیل اینکه قبلا هیچ رویدادی تعریف نشده است، که قابل بایند شدن به کنترل Button باشد، تنها گزینه موجود، تعریف یک رویداد جدید می باشد که با انتخاب گزینه <New Event handler> امکان پذیر می باشد. به محض فشردن کلید Enter بر روی این گزینه، یک رویداد در کلاس مربوطه ساخته می شود.

  حال اگر بخواهید، برای یک Button ، یک رویداد کلیک تعریف کنید، با لیستی که در شکل زیر نشان داده شده است، مواجه خواهید شد.

  همانطور که می بینید، به لیست قبلی یک گزینه دیگر اضافه شده است، که در واقع رویداد تعزیف شده برای button فبل می باشد. در این حالت، شما دو انتخاب می توانید انجام دهید:

  انتخاب اول : گزینه اول، یعنی <New Event handler> را انتخاب کنید، که در این صورت، رویداد جدیدی، صرف نظر از کلیه رویداد های قبلی برای دکمه دوم ایجاد می شود.

  انتخاب دوم : با انتخاب گزینه دوم، یعنی textButton_Click ، دکمه دوم را نیز به رویداد کلیک دکمه اول بایند کنید. که در این صورت رویداد جدیدی برای دکمه دوم ایجاد نخواهد شد.

  نکته :
  برای رفتن به رویداد تعریف شده موجود، دو راه وجود دارد. یا اینکه به کلاس مربوطه که رویداد، در آن تعریف شده است بروید، و رویداد مورد نظر را جهت کد نویسی پیدا کنید. راه دوم، راست کلیک کردن بر روی نام متد مشخص شده برای رویداد، و انتخاب گزینه Navigate To Event handler می باشد. این موضوع در شکل زیر نمایش داده شده است

  *******************
  با اتمام شدن این پست، مقدمات لازم برای شروع کار و برنامه نویسی با WPF را فرا، گرفتید. از پست بعدی انشاءالله، با شروع از مبحث طرح بندی (Layout) که از اولین و اصولی ترین و همچنین مهمترین مفاهیم WPF می باشد، برنامه نویسی با WPF را آغاز خواهیم کرد.
  ***********
  چنانچه می خواهید نمونه کد هایی را که از قسمت های بعدی ارائه میشوند را بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید و نتیجه را مشاهده کنید، ویژوال استودیو 2008 را چنانچه هنوز بر روی PC خودتان نصب نکرده اید، نصب کنید.
  تا فرصت بعدی حق نگهدار همگی
  مهدی کیانی
 10. 1
 11. #16
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش سوم: چیدمان و طراحی کنترل ها ( قسمت اول )

  در بخش های قبلی، مقدماتی در مورد تکنولوژی WPF و زبان XAML که در این تکنولوژی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، صحبت کردم. در این بخش و بخش های بعدی، نحوه استفاده از کنترل های Container را جهت چیدمان سایر کنترل ها بر روی پنجره ها مورد بررسی قرار خواهم داد.
  اما قبل از آن نگاهی گذرا به نحوه ایجاد یک برنامه WPF در محیط ویژوال استودیو 2008 خواهیم داشت.
  ایجاد برنامه های WPF :

  نحوه ایجاد یک پروژه WPF دقیقا مانند نحوه ایجاد پروژه های WinApp می باشد که قبلا نیز بسیار از آن استفاده کرده اید. تنها ذکر چند نکته ضروری می باشد که در ادامه خواهیم دید.

  ابتدا برای ایجاد یک پروژه WPF بایستی به پنجره New Project بروید. این پنجره را به روش ها مختلفی می توانید باز کنید ( که حتما با آن ها آشنایی دارید).
  این پنجره را در شکل زیر مشاهده می کنید :


  همانور که در شکل نشان داده شده است، دو قالب کلی برای ایجاد برنامه های WPF موجود می باشد. اولین قالب گزینه WPF Application می باشد. که موضوع اصلی ما نیز همین گزینه است. و دیگری گزینه WPF Browser Application می باشد. در ادامه توضیحات مختصری در مورد هر یک از این دو قالب برنامه نویسی WPF خواهم داد. نکته دیگری که در ویژوال استودیو 2008 قابل توجه است، این است که شما می توانید نسخه دات نت فریم ورک خود را انتخاب کنید، و برنامه خود را بر طبق آن نسخه پیاده سازی کنید. ( به این قابلیت اصطلاحا Multi targeting ) می گویند.

  قالب WPF Application :
  این مدل از برنامه نویسی WPF ، شباهت بسیار زیادی با مدل برنامه نویسی WinApp دارد. در عین حال نیز تفاوت های بسیاری با آن نیز دارد که مهمترین تفاوت بین آن ها، کنترلی است که به عنوان پدر تمامی کنترل های دیگر شناخته می شود. در برنامه نویسی WinApp تمامی کنترل های بایستی، بر روی آبجکتی از کلاسی به نام Form قرار بگیرند. در حالی که در WPF این کنترل، آبجکتی از کلاس Window می باشد. زمانی که یک پروژه WPF Application ایجاد می کنید، یک آبجکت از کلاس Window ساخته می شود که به صورت پیش فرض نام آن Window1 می باشد. هر کلاس Window دارای دو حالت قسمت مجزا می باشد. قسمتی مربوط به کد نویسی و ایجاد منطق های برنامه شما، و قسمت دیگر مربوط به Design برنامه می باشد، که در این قسمت دستورات XAML را می توانید مشاهده کنید و اقدام به طراحی برنامه خود نمایید. شکل زیر نتیجه حاصل از ایجاد یک پروژه WPF Application را نشان می دهد.
  همانطور که مشاهده می شود، یک Window به وجود امده است. بخش های مختلف روی عکس مشخص شده است. تغییراتی در دو پنجره Toolbox و Properties به وجود امده است که با مشاهده آن، خودتان متوجه تغییرا تخواهید شد.
  نکته ای که مهم است این است که در بیش از 90 درصد زمان کار با پروژه خودتان، به سراغ پنجره های Toolbox و Properties نخواهید رفت. ( در دات نت 2.0 تقریبا عکس این موضوع بود) این موضوع به این دلیل است که تقریبا تمامی کارها در پروژه شما با نوشتن دستورات و کد ها در قسمت XAML صورت می گیرد. از ایجاد آبجکت ها، تنظیم خواص، رویداد ها و .... ( البته در بعضی موراد هم استفاده از پنجره Properties باعث صرفه جویی در وقت خواهد شد).

  قالب WPF Browser Application :
  این قالب که یک جنبه جدیدی از برنامه نویسی را پیش روی شما قرار می دهد، شباهت زیادی به برنامه های تحت وب دارد. بزرگترین تفاوت آن با مدل WPF Application این است، که در این حالت کنترل مادر، به جای Window ، آبجکتی است که از کلاس Page ارث بری می کند. این نوع برنامه ها، مستقیما توسط مرورگرهای وب از جمله IE و Fire Fox قابل اجرا شدن هستند. البته محدودیت هایی در به کار گیری جنبه هایی از WPF در این مدل، وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از افکت های گرافیکی را نمی توان در این روش به کار برد.

  ------------------------------

  توصیه :
  همیشه در هنگام ایجاد پروژه ها، نسخه 3.5 از دات نت فریم ورک را انتخاب کنید. به دلیل اینکه WPF 3.5 از لحاظ کارایی نسبت به WPF 3.0 بهتر شده است.

  ---------------------------

  نکته :
  همچنان می توانید در برنامه های WPF از فرم های ویندوزی سابق نیز استفاده کنید.
  -----------------------

  کلاس APP :

  کلاس دیگری که هر پروژه WPF حتما یک نمونه از آن را دارا می باشد، کلاس APP می باشد که از کلاس Application ارث بری می کند. این کلاس نیز دارای بخشی کد به صورت XAML می باشد که در زیر مشاهده می کنید :
  کد HTML:
  <Application x:Class="WpfApplication1.App"
    xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
    xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
    StartupUri="Window1.xaml">
    <Application.Resources>
       
    </Application.Resources>
  </Application>
  همانطور که می بینید، آبجکتی از کلاس Application ایجاد شده است که کلاس App را به عنوان کلاسی که کد های آن در آن جا قرار دارد، معرفی کرده است. دو آیتمی که در کد فوق جدید هستند عبارتند از خاصیت StartupUri و تگ Resources .
  خاصیت StartupUri ، نام کلاسی را مشخص می کند که به عنوان اولین پنجره برنامه یا همان پنجره اصلی برنامه نمایش داده خواهد شد.
  تگ Resources که می تواند با خیلی از کنترل های به کار رود، منابع برنامه شما را مشخص می کند. چنانچه این تگ در کلاس Application و به صورتی که در کد فوق مشاهده می کنید، تعریف شود، منابعی که در آن تعریف می شوند به عنوان منابع کل پروژه می باشند که در همه جای پروژه قابل استفاده می باشند.

  اگر بخواهیم، تناسبی بین این کلاس و کلاسی در دات نت فریم ورک 2.0 ایجاد کنیم، می توان گفت که کلاس Application در WPF عملکردی مانند کلاس Program در برنامه های WinApp دارد. همچنین دستور StartupUri چیزی شبیه به دستور Application.Run در کلاس Program می باشد.
 12. 1
 13. #17
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش سوم: چیدمان و طراحی کنترل ها ( قسمت دوم )

  چیدمان عناصر در WPF :

  در بخش قبلی، با مقدمات محیط طراحی و کد نویسی ویژوال استودیو 2008 آشنا شدید. در این بخش به کنترل های کانتینر ( کنترل هایی که می توانند کنترل های دیگر، شامل همه کنترل های ویژوال و نیز کنترل های کانتینر دیگر را در برگیرند) می پردازیم.

  کنترل های کانتیر اساس برنامه نویسی در WPF محسوب می شوند. این کنترل ها، امکانت متعددی را در اختیار شما قرار می دهند که بتوانید کنترل های خود را به صورت صحیح بر روی فرم خود قراردهید.
  در WPF کنترل های کانتینر متعددی وجود دارد که هر یک به نوعی امکانات خاصی را برای چیدمان کنترل های شما ایجاد می کنند. به عنوان مثال توسط کنترل کانتینری به نام StackPanel می توانید، کنترل های خود را به صورت پشته ای قراردهید. همچنین کنترلی به نام Grid به شما اجازه قرار دادن و تنظیم کنترل ها را در سلول هایی در سطر ها و ستون هایی که شما تعیین می کنید، را می دهد. اما قبل از وارد شدن به بحث کنترل های کانتینر و معرفی ان ها و خواص و امکاناتی که برای شما فراهم می کنند، بهتر است نگاهی به پایه و اساس قالب بندی یا طرح بندی (Layout) در WPF و تفاوت آن با نسخه های قبلی دات نت فریم ورک بیاندازیم.

  فلسفه چیدمان و قالب بندی در WPF :
  در دات نت فریم ورک 1.x (1.0 و 1.1) ، دو خاصیتی که در چیدمان عناصر بر روی فرم ها، موثر بودند، خواص Anchor و Dock بودند. توسط این دو خاصیت می توانستید، کنترل ها را بر روی فرم خود، چنان تنظیم کنید، که در صورت تغییر سایز فرم، کنترل ها نیز به تناسب ان تغییر سایز بدهند و یا محل قرار گیری آ نها به صورت پویا تغییر کنید. اما باز هم این خواص جواب گوی نیاز های شما به صورت کامل نبودند. به ویژوه زمانی که کنترل های خود را به صورت پویا و در زمان اجرای برنامه ایجاد می کردید، این مسئله بیشتر باعث عذاب و رنجش بود. به صورتی که گاها نیاز به کد نویسی های بسیاری برای چیدمان کنترل ها بر روی فرم بود.

  دردات نت فریم ورک 2.0 عناصر دیگری اضافه شدند که می توانستند، چیدمان عناصر را تا حدی، کنترل نمایند. یکی از این کنترل ها، کنترل FlowLayoutPanel بود (است). امااین کنترل ها نیز قابلیت ها و کارایی بسیار خوبی را مهیا نمی کردند. ودلیل دیگر آن این بود که این کنترل ها به صورت یک افزونه وارد دات نت 2.0 شده بودن و در واقع جزء هسته اصلی فرم های ویندوزی نیستند و به واقع یک افزونه برای آن ها به شمار می آیند. مانند کنترل های بسیاری که شرکت های ثالث نوشته اند و می نویسند. علاوه بر این، اساس این کنترل ها نیز بر پایه مکان قرار گرفتن کنترل ها می باشد که این خود نیز به نوعی محدودیت محسوب می شود.

  تکنولوژی WPF سیستم جدیدی را از پایه برای شما فراهم می کند که به شما اجازه ایجاد برنامه هایی را می دهد که وابسته به سایز و یا رزولوشن صفحه نمایش نباشد. همانطور که قبلا نیز گفته شد، تعیین سایز و محل قرار گیری کنترل ها به صورت مشخص و ثابت، کارایی برنامه را به شدت کاهش می دهد.( البته در مواردی اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال زمانی که از Canvas استفاده می کنید، ناچار هستید که محل قرار گیری کنترل های روی آن را صراحتا تعیین کنید) .
  راه حل WPF برای اینکه بتوان بر محل قرارگیری و اندازه کنترل ها نظارت کامل داست، استفاده کردن از کنترل هایی است که بدین منظر ایجاد شده اند.


  چند نکته اصلی و مهم در پشت مفهوم فلسفه چیدمان و قالب بندی در WPF وجود دارد که تیتر وار بیان می شوند:

  الف ) سایز عناصر نبایستی صراحتا تعیین گردد ( تا جای که امکان پذیر باشد)

  ب) محل قرار گیری عناصر نباید به صورت دستی نسبت به گوشه صفحه نمایش تعیین گردد( تا جایی که ممکن باشد)

  ج) کنترل های کانتینر، می توانند به صورت داخلی قرار بگیرند.( هر کنترل کانتینر می تواند شامل 0، 1 و یا بیش از یک کنترل کانتینر دیگر باشد)

  د)کل فضای موجود یک کنترل کانتینر بین تمامی کنترل های درونی آن (Children Elements ) تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی بر اساس نیاز هر کنترل به فضایی که نیاز دارد تعیین می گردد و می تواند به صورت پویا تغییر کند.

  کنترل های کانتینر (Container Controls )
  همانطور که قبلا نیز اشاره شد، تمامی کنترل های قالب بندی WPF از کنترل پایه ای به نام Panel ارث بری می کنند. این کنترل نیز طی ارث بری هایی به آبجکت Dispatcher Object ختم می شود.
  کنترل های اساسی کانتینر در WPF عبارتند از:
  الف) Stack Panel
  ب) Canvas
  ج) Dockpanel
  د) WrapPanel
  ه) UniformGrid
  ی) Grid

  که در زیر توضیح مختصری در مورد هر یک داده شده است. و در ادامه به صورت مفصل به بررسی هریک از این عناصر با ذکر مثتال هایی خواهم پرداخت .

  کنترل StackPanel :
  همانطور که از نام آن مشخص است، این کنترل, عناصر را به صورت پشته ای مرتب می کند. به دو صورت افقی و عمودی می توانید کنترل ها را قرارد هید.

  کنترل Canvas : ا
  ین کنترل اجازه قرار گرفتن کنترل ها را در مکان مشخص و ثابتی می دهد. پس از قرار گرفتن عناصر بر وری این کنترل، مکان ان ها برای همیشه ثبت می ماند.

  کنترل DockPanel :
  این کنترل عملکردی شبیه به خاصیت Dock در کنترل های دات نت فریم ورک2.0 را دارد. با این کنترل می توانید، عناصر خود را نسبت به لبه های مختلف آن تنظیم نمایید.

  کنترل WrapPanel :
  این کنترل، عناصر را به صورت سطری و ستونی تا جایی که امکان داشته باشد، قرار می دهید. در حالت سطری، کنترل ها تا جایی که بتوانند در یک سطر قرار می گیرند. اگر فضای مورد نیاز کنترل ها از فضای موجود در یک سطر بیشتر باشد، بقیه کنترل ها به سطر بعدی منتقل می شوند. در حالت ستونی نیز عملی مشابه، ولی در مورد ستون ها انجام میگیرد.

  کنترل UniformGrid :
  این کنترل شبیه به کنترل Grid میباشد. با این تفاوت که در این کنترل، سایز تمامی سلول ها یکسان می باشد.

  کنترل Grid :
  این کنترل، از پرکاربرد ترین کنترل های کانتینر می باشد. این کنترل با ایجاد سطر ها و ستون هایی به شما امکان قرار دادن عناصر خود را در سلول مشخصی از ان می دهد. این کنترل
  شبیه به کنترل TableLayoutPanel در دات نت فریم ورک 2.0 می باشد.
 14. 1
 15. #18
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش سوم: چیدمان و طراحی کنترل ها ( قسمت سوم )

  کنترل StackPanel :

  این کنترل، عناصر داخل خودش را که در خاصیت Children این کنترل قرار گرفته اند را بر اساس جهتی که شما مشخص می کنید ( افقی یا عمودی) به صورت پشته ای مرتب می کند.

  نحوه تعریف StackPanel به صورت زیر می باشد:
  کد HTML:
  <StackPanel>
    <!-- Some Controls Goes Here-->
  </StackPanel>
  به عنوان مثال کد زیر، سه کنترل TextBox و یک کنترل Button بر روی StackPanel قرار می دهد.
  کد HTML:
  <StackPanel>    
      <TextBox Margin="3" Name="txtNum1"></TextBox>
      <TextBox Margin="3" Name="txtNum2"></TextBox>
      <Button Margin="3" Name="btnSum" Click="btnSum_Click">Get Sum</Button>
      <TextBox Margin="3" Name="txtResult"></TextBox>
       
    </StackPanel>
  شکل حاصل از دستورات فوق، مشابه زیر خواهد بود:


  همانطور که اشاره شد، کنترل StackPanel قابلیت چیدن عناصر را به صورتی افقی نیز دارا می باشد. با به کار گیری خاصیت Orientation از این کنترل می توانید، نحوه قرار گیری عناصر را مشخص سازید.
  این حاصیت دارای دو مقدار Horizontal و Vertical می باشد. که به ترتیب برای تراز کردن عناصر به صورت افقی و عمودی بر روی StackPanel به کار می رود.
  به عنوان مثال در کدزیر، چهار دکمه به صورت افقی قرار گرفته اند :
  کد HTML:
  <StackPanel Margin="5" Orientation="Horizontal" Button.Click="ButtonClick" >
    <Button>First Button</Button>
    <Button>Second Button</Button>
    <Button>Third Button</Button>
    <Button>fourth Button</Button>
  </StackPanel>
  در این کد، خاصیت Orientation در تگ آغازین کنرل StackPanel بر روی Horizontal قرار گرفته است


  نکته :
  مقدار پیش فرض خاصیت Orientation برابر با Vertical می باشد. در واقع اگر خاسیت Orientation را برای StackPanel تنظیم نکنید، عناصر به صورت پشته عمودی قرار خواهد گرفت

  هر کنترلی علاوه بر خواص مخصوصی به خودش دارای خواصی می باشد که تقریبا بین همه کنترل ها مشترک هستند. در واقع خواصی در WPF وجود دارد که اکثر کنترل های WPF ، ان خواص را شامل می شوند. این خواص در هر کنترلی عملکردی مشابه خواهد داشت. در بخش بعدی به تعدادی از این خواص اشاره خواهیم کرد.
 16. 1
 17. #19
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش سوم: چیدمان و طراحی کنترل ها ( قسمت چهارم )

  ادامه کنترل StackPanel ( نمونه کد های نوشته شده در این پست و پست قبلی در قالب یک پروژه در آخر همین تاپیک پیوست شده است. )
  --------------------------------

  خواص تراز بندی :
  دو خاصیت HorizontalAlignment و VerticalAlignment که در موارد متعددی استفاده می گردند، محل قرار گیری افقی و عمودی کنترل را نسبت به کنترل کانتینر خودش مشخص می کند.

  خاصیت HorizontalAlignment :
  مقادریر خاصیت HorizontalAlignment عبارتند از :

  Left : این مقدار، باعث می شود که کنترل مورد نظر از سمت چپ کنترل پدرش تراز شود.
  Right : این مقدار، باعث می شود که کنترل مورد نظر از سمت زاست کنترل پدرش تراز شود.
  Center : این مقدار، باعث می شود که کنترل مورد نظر در قسمت وسط کنترل پدرش تراز شود.
  Stretch : این مقدار باعث می شود که کنترل تمامی عرض کنترل پدرش را پوشش دهد.

  عکس زیر، موارد گفته شده را نشان می دهد:


  کدی که برای برنامه فوق نوشته شده است::

  کد HTML:
  <Window x:Class="StackPanel.HAlignment"
    xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
    xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
    Title="HAlignment" Height="300" Width="300">
    <StackPanel>
      <TextBox HorizontalAlignment="Left" Name="txtNum1">HorizontalAlignment="Left"</TextBox>
      <TextBox HorizontalAlignment="Right" Name="txtNum2">HorizontalAlignment="Right"</TextBox>
      <Button HorizontalAlignment="Center" Name="btnSum" Click="btnSum_Click">Get Sum(HorizontalAlignment="Center")</Button>
      <TextBox  Name="txtResult">HorizontalAlignment="Stretch"</TextBox>
    </StackPanel>
  </Window>
  خاصیت VerticalAlignment :

  این خاصیت دارای چهار مقدار زیر می باشد :
  Top: که باعث می شود کنترل از سمت بالای کنترل پدر خویش تراز شود.
  Bottom : که باعث می شود کنترل از سمت پایین کنترل پدر خویش تراز شود
  Center: که باعث می شود کنترل دروسط کنترل پدر خویش تراز شود.
  Stretch: که باعث می شود، کنترل از تمامی فضای موجود، استفاده کند.

  نکته :
  کنترل StackPanel ، به کنترل های فرزند خود به همان مقدار فضا که نیاز دارند، فضا اختصاص می دهد. به همین دلیل اگر دستورات مروبط خاصیت VerticalAlignment را با شکل فوق به کار ببرید، تاثیری در چیدمان کنترل ها نخواهد داشت.

  -----------------------------

  خاصیت Margin:
  این خاصیت، فاصله کنترل را از کنترل های اطراف خودش مشخص می کند . این خاصیت دارای چهار مقدار Left،Top،Bottom و Right می باشد.
  نحوه مقدار دهی این خاصیت در اسناد XAML به صورت زیر می باشد :
  کد HTML:
  <ElementName ... Margin="5,5,5,5"></ElementName>
  با کد فوق، عنصری که برای آن خاصیت Margin مشخص شده است، از هر طرف به مقدار 5 واحد با کنترل های اطرافش فاصله خواهد دشت.

  نکته :
  اگر مقادیر فاصله ای که می خواهید قرار دهید برای هر چهار طرف یکسان باشد، کافی است به جای کد فوق از کد زیر استفاده کنید:
  کد HTML:
  <ElementName ... Margin="5 "></ElementName>
  دو قطعه کد فوق یکسان می باشند. در واقع می توانید تنها با قرار دادن یک، هر چهار مقدار این خاصیت را مقدار دهی کنید.

  شکل زیر، نمونه ای از نحوه استفاده از این خاصیت را مشخص می کند :

  کد مربوط به شکل فوق :

  کد HTML:
  <StackPanel>
      <TextBox HorizontalAlignment="Left" Margin="5" Name="txtNum1">Margin="5,5,5,5"</TextBox>
      <TextBox HorizontalAlignment="Right" Margin="5,10,0,25" Name="txtNum2">Margin="5,10,0,25"</TextBox>
      <Button  HorizontalAlignment="Center" Margin="10,0,0,30" Name="btnSum" Click="btnSum_Click">Margin="10,0,0,30"</Button>
      <TextBox Name="txtResult" Margin="0,50,0,0" >Margin="0,50,0,0"</TextBox>
    </StackPanel>
  ------------------------------
  خواص سایز :
  شش خاصیت زیر برای تنظیم سایز کنترل ها به کار می روند :
  خاصیت Width : این خاصیت، عرض کنترل را به صورت صریح مشخص می کند.

  خاصیت Height : این خاصیت به صورت صریح، مقدار ارتفاع کنترل را مشخص می کند.

  خاصیت MinHeight: این خاصیت مینیمم ارتفاعی را که یک کنترل می تواند اختیار کند را مشخص می کند.

  خاصیت MinWidth: این خاصیت مینیمم عرضی را که یک کنترل باید داشته باشد را مشخص می کند.

  خاصیت MaxHeight: این خاصیت ماکزیمم ارتفاعی را که یک کنترل می تواند اختیار کند را مشخص می کند.

  خاصیت MaxWidth: این خاصیت ماکزیمم عرضی را که یک کنترل باید داشته باشد را مشخص می کند.

  نکته :
  همانور که گفته شد، تا جایی که امکان پذیر است، نبایستی از خواص Width و Height برای مقدار دهی عرض و ارتفاع کنترل ها استفاده کرد. یکی از مواردی که این موضوع می تواند کارایی برنامه را پایین آورد، زمانی است که بخواهید برنامه خود را Localizable کنید.
  فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه
  • نوع فایل: rar StackPanel.rar (55.4 کیلو بایت, این فایل 4 مرتبه دانلود شده است )
 18. 1
 19. #20
  javanr0d
  پاسخگو و راهنما
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  VisualStudio
  نوشته ها
  192
  45
  161

  بخش سوم: چیدمان و طراحی کنترل ها ( قسمت پنجم )

  کنترل Canvas : ( نمونه برنامه را از پایان همین پست دانلود کنید)

  این کنترل نیز یکی دیگر از کنترل های کانتینری می باشد که عناصر مختلف می توانند بر روی آن قرار بگیرند. از این کنترل به ندرت در برنامه ها استفاده می شود. به این دلیل که این کنترل، عناصر داخلی خود را بر مبنای مکان آن عنصر که به صورت صریح در خواص آن عنصر ذکر گردیده است، تراز بندی می کند. به همین دلیل در مواقعی که امکان تغییر سایز پنجرها و مقادیر عناصر در زمان اجرای برنامه باشد، استفاده از این کنترل، انتخاب مناسبی نمی تواند باشد.

  قبلا اشاره شد که کنترل هایی که درون کنترل های کانتینر قرار می گیرند، بسته به نوع کنترل کانتینر، خواص جدیدی به مجوع خواص آن ها اضافه می شود. کنترل Canvas نیز از این امر مستثنا نیست.
  چهارخاصیت Left ،Top ، Bottom و Right ، به کنترل های فرزندی که درون کنترل Canvas قرار بگیرند، اضافه خواهد شد که توسط این خواص، محل کنترل فرزند بر روی کنترل Canvas تعیین می شود.


  به نمونه کد زیر دقت کنید :
  کد HTML:
  <Window x:Class="StackPanel.CanvasContainer"
    xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
    xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
    Title="CanvasContainer" Height="300" Width="300">
    <Canvas>
      <TextBox Canvas.Left="10" Canvas.Top="10"  Name="txtNum1">HCanvas.Left="10" Canvas.Top="10"</TextBox>
      <TextBox Canvas.Right="30" Canvas.Top="50" Name="txtNum2">Canvas.Right="30" Canvas.Top="50"</TextBox>
      <Button Canvas.Left="40" Canvas.Top="90" Name="btnSum" Click="btnSum_Click">Canvas.Left="40" Canvas.Top="90"</Button>
      <TextBox Canvas.Right="30" Canvas.Bottom="20" Name="txtResult" >Canvas.Right="30" Canvas.Bottom="20"</TextBox>
    </Canvas>
  </Window>

  همانطور که می بینید، مکان هر کنترلی درون کنترل Canvas با خواص پیوست شده ی Left، Top، Right و Bottom مشخص شده است.

  شکل نهایی حاصل از اجرای این کد به صورت زیر خواهد بود:


  نکته:
  دقت داشته باشید، که در این حالت، چون سایز کنترل ها پیش فرض بر روی Stretch نیست ( بر خلاف زمانی که منترل ها بر روی StackPanel قرار داشتند)، با تغییر محتوای TextBox ها، سایز آن ها نیز تغییر پیدا می کند.
  به عنوام مثال اگر کاربر در دو TextBox بالایی مقادیر 10 و 20000 را وارد کند، TextBox ها تغییر اندازه داده و به شکل زیر در خواهند آمد :  همچنین اگر مقادیر TextBox ها بیش از عرض فعلی آن ها باشد، عرض TextBox ها زیاد شده تا بتواند تمامی مقادیر را در خود جای دهد.
  برای پیشگیری از تغییر سایز textbox ها، می توانید از خواص MaxWidth و MinWidth این عناصر استفاده کنید.
  برای ثابت نگه داشتن طول textbox می توانید خواص MaxWidth و MinWidth را با مقادیر یکسان، مقدار دهی کنید.

  در کد زیر، که با تغیر در کد قبلی به وجود امده است، TextBox بالایی، در اندازه 120 ثابت شده است. این به این معنی است که با تغییر محتویات داخل TextBox طول TextBox ثابت می ماند.

  کد:

  کد HTML:
  <Window x:Class="StackPanel.CanvasContainer"
    xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
    xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
    Title="CanvasContainer" Height="300" Width="300">
    <Canvas>
      <TextBox Canvas.Left="10" Canvas.Top="10"  Name="txtNum1" MaxWidth="120" MinWidth="120">HCanvas.Left="10" Canvas.Top="10"</TextBox>
      <TextBox  Canvas.Right="30" Canvas.Top="50" Name="txtNum2">Canvas.Right="30" Canvas.Top="50"</TextBox>
      <Button Canvas.Left="40" Canvas.Top="90" Name="btnSum" Click="btnSum_Click">Canvas.Left="40" Canvas.Top="90"</Button>
      <TextBox Canvas.Right="30" Canvas.Bottom="20" Name="txtResult" >Canvas.Right="30" Canvas.Bottom="20"</TextBox>
    </Canvas>
  </Window>
  نتیجه اجرای حاصل از کد فوق به صورت زیر خواهد بود:


  همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید، تکست باکس بالایی با تغییر مقدار آن به 10 ، تغییری در شول آن صورت نگرفته است.

  خاصیت ZIndex :

  توسط این خاصیت می توانید نحوه چیدمان عناصری را که بر روی هم قرار گرفته اند را مشخص کنید. هر کنترلی که مقدار ZIndex آن بزگتر باشد، بر روی کنترل هایی که مقدار ZIndex آن ها کوچکتر است قرار خواهد گرفت.
  به نمونه کد زیر دقت کنید :

  کد HTML:
  <Window x:Class="StackPanel.ZIndexProp"
    xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"
    xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"
    Title="ZIndexProp" Height="300" Width="300">
    <Canvas>
      <Button Background="Green" Canvas.Left="60" Canvas.Top="24" MinHeight="50" Canvas.ZIndex="0" >My ZIndex Value IS 0</Button>
      <Button Background="Red" Canvas.Left="147" Canvas.Top="60" MinHeight="50" Canvas.ZIndex="1">My ZIndex Value IS 1</Button>
      <Button Background="Blue" Canvas.Left="129" Canvas.Top="98" MinHeight="50" Canvas.ZIndex="2" >My ZIndex Value IS 2</Button>    
      <Button Background="Yellow" Canvas.Left="30" Canvas.Top="60" MinHeight="50" Canvas.ZIndex="3" >My ZIndex Value IS 3</Button>
       
       
       
    </Canvas>
  </Window>
  در این کد که شامل یک کنترل Canvas و چهار کنترل Button بر روی آن می باشد، دکمه ها دارای خاصیت ZIndex می باشند. نتیجه اجرای کد فوق رادر شکل زیر مشاهده می کنید.


  همانطور که در شکل فوق نیز مشخص است، دکمه ای که با رنگ زرد مشخص شده است، به دلیل اینکه دارای مقدار ZIndex با لاتری نسبت به دکمه های دیگر دارد، بر روی تمامی دکمه ها قرار گرفته است.
  به دلیل مشابهی، دکمه سبز رنگ در زیر تمامی دکمه ها قرار گرفته است.
  دکمه آبی رنگ دارای مقدار ZIndex برابر با 2 می باشد. به عمین دلیل، قسمتی از آن بالاتر از دکمه قرمز رنگ قرار گرفته است ( چون دکمه قرمز رنگ مقدار ZIndex کتری نسبت به دکمه آبی رنگ دارد) و قسمتی از آن زیر دکمه زرد رنگ قرار گرفته است.( به این دلیل که دکمه زرد رنگ دارای خاصیت ZIndex بالاتری نسبت به دکمه آبی رنگ دارد)
  فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه
  • نوع فایل: rar Canvas.rar (41.5 کیلو بایت, این فایل 5 مرتبه دانلود شده است )
 20. 1
صفحه 2 از 4 نخست 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 35

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2