ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  adminmsp
  مدیر کل و موسس سایت
  تاریخ عضویت
  1970 Jan
  محل سکونت
  M.S.P Soft
  نوشته ها
  1,590
  759
  476

  تحقيق در مورده سنگ و گچ در مهندسي عمران

  [B]تاريخچه سنگ گچ[/B]
  حدود 160 تا 200 ميليون سال پيش دايناسورها به سرزمين هاي مردابي و باتلاق هاي دنيا مهاجرت كردند . گياهان دم اسبي آنقدر رشد كردند كه طول آنها به 12 متر رسيد و همين طور سرخس ها تا 4 متر بلند شدند . در طول اين دوران برخي از درياهاي بزرگ و كوچك خشك شدند و لايه هاي سنگ گچ كه در زير آنها بوجود آمده بود پديدار گشت .
  مطابق تحقيقات زمين شناسان دوران ناپديدشدن دايناسورها و پديدارشدن لايه هاي سنگ گچ خيلي قديمي تر از ايجاد تمدن ها بر روي زمين است . آثار بكارگيري گچ طبق تحقيقات باستان شناسان در ايران مربوط به دوران قبل از اسلام حدود 1500 سال پيش مي باشد .
  گچ يكي از قديمي ترين مصالح ساختماني در دنيا است . ممكن است گچ در قرون گذشته با روش هايي ديگر توليد و به صورت هاي ديگر استفاده مي شده است . مصري هادر 600 سال قبل هاون گچي داشته اند .
  مصري ها 1500 سال قبل نيز از گچ براي پوشاندن سطوح داخلي ديوارهاي اهرام ثلاثه استفاده كرده اند . درون اهرام مصر بر روي سطوح صاف و سفيد گچي ديوار نگاري هاي شكوهمندي با نقش سربازان

  مصري ارابه هاي جنگي ، خدايان ، حيوانات و پرندگان موجود است
  در تمدن هاي كهن نيز نوعي گچ استفاده مي شده است كه امروزه ما آن را آلاباستر مي ناميم . تنديس هاي بزرگ گاوهاي بالدار متعلق به تمدن آشور كه امروزه در موزه شهر لندن موجود است از همين سنگ ساخته شده اند . يوناني ها نيز سكه هايي با نقش كلمه ي آلاباستر كه از نام شهري بنام آلاباستر در مصر گرفته بودندضرب مي كرده اند . همين طور آنها ظروف و قوري هاي كوچك از گچ ساخته اند .
  يوناني ها همچنين نامي به سنگ گچ داده اند كه از دو كلمه با معاني زمين و پختن تشكيل شده است . آنها فرم خاصي از سنگ گچ را كه حالت شيشه اي دارد براي پنجره ها استفاده و به ويژه اين سنگ ها را وقف معبدهاي الهه ي ماه مي نموده اند . سنگ گچ شيشه اي را كه به اين شيوه ي سنتي مورد استفاده قرار مي گرفته ، يوناني ها سلنيت (Selenite) يا سنگ ماه مي ناميده اند .
  رمي ها نيز راجع به سنگ گچ مي دانستند كه چه كاربردهايي در حرفه و پيشه ي آنها مي تواند داشته باشد. نشانه ي اين اطلاعات مجسمه هاي بدون انسان است كه در اروپاي غربي با ملات گچ درست شده و امروزه در دسترس است . آنگلوساكسون ها و نرمنها سنگ گچ را فراموش كرده بودند تا اينكه دوباره در قرن سيزدهم براي اولين بار با گچ پاريس آشنا شدند .
  امروزه آلاباسترهاي خوب در نواحي مياني انگلستان خصوصاً در ناتنگهام به شكل
  مجسمه هايي با فرم هاي مختلف كه توسط استادكاران قرون 14 و 15 ميلادي حكاكي شده اند پيدا مي شود . بعدها اين دست ساخته هاي گچي مشهور گرديد و با توليد انبوه به سراسر اروپا فرستاده شد . اين آلاباسترها را ما در موزه هاي عمومي مي توانيم ببينيم . آلاباستر همچنين در برخي از آرامگاه ها ، نقوش كليساها و ساير ساختمان هاي تاريخي به كار رفته است .
  آن زمانيكه سقف و ديوارهاي خانه ها با ني و تركه درست مي شده مردم براي پركردن شكاف بين آنها نياز به يك اندود پركننده داشتند .
  در بيشتر مناطق اروپاي غربي خانه ها به اين شكل ساخته مي شده است . اين كار ابتدا با گل و رس انجام مي شد . سپس بناها نوعي ملات آهكي يافتند كه سطوح سخت و سفيد ايجاد مي نمود . بعدها با دست يابي به سنگ گچ ، اين عمل با بكارگيري ملات گچ انجام شد . بناها ملات گچ را به علت سرعت زياد خشك شدن و عدم وجود ترك بعد از آن نسبت به ملات آهك ترجيح مي دادند . امروز ملات آهك به ميزان جزئي مورد استفاده قرار مي گيرد .
  به هر حال بيشترين مصرف گچ براي سطوح داخلي ساختمان بود ولي از قرن 16 ميلادي به بعد گچ كارها
  مهارت هاي خود را توسعه دادند و در زمينه ي دكورسازي و كارهاي هنري با
  گچ توانايي هاي ارزشمندي پيدا نمودند . در يان كارها بر روي سطوح گچي ديوارها و سقف ها نقش گل ها ، شاخه هاي درختان ، ميوه ها و حتي طرح آلات موسيقي را ايجاد مي كردند . برخي از بهترين نمونه هاي اين طرح ها توسط گچ استاكو (Stucco ) در خانه هاي جورجيانnv nhfgdk(Dublin) (Georgian) در جمهوري ايرلند كار شده است .
  طرح هاي گچي بر روي سقف خيلي قديمي نيستند اگر چه هنوز در برخي خانه هاي قديمي نوارهاي گچي برجسته در دورتادور سقف و يا طرح هايي به دور چراغ مركزي سقف ديده مي شود ولي اين آثار عمر خيلي بلندي ندارند . امروزه هنوز برخي شركت ها در زمينه ايجاد طرح هاي سنتي و قديمي بر روي سطوح گچي فعال هستند . اين فعاليت توسط استادكاران ماهر بر روي سقف منازل افراد مهم و يا كليساها انجام مي شود .
  گچ
  گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت مخصوصی برخوردار است وبعلت ویژگی های که دارد اززمانهای قدیم در امر ساختن مسکن محل مصرف داشته است. دربسیاری از ساختمانهای قدیمی مخصوصا ًدوران صوفیه ک اغلب آنها در اصفهان موجود می باشند گچ نقش موثری داشته و گچ بریهای بسیار
  زیبائی از آن دوران باقی مانده است. گچ بعلت خواص خود ازاولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین باشد و با صطلاح برای ریختن رنگ اطراف زمین مورد نیاز بوده و همچنین تا آخرین مراحل کاری که سفید کاری و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نیاز است و حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می نمایند.
  [B]ذخاير سنگ گچ:[/B]
  اگر چه در بيشتر كشورهاي دنيا معادن سنگ زيرزميني هستند ولي در ايران تمام معادن سنگ گچ به شكل سطحي و با روش هاي استخراج روباز استخراج مي شوند . سنگ گچ مانند اغلب سنگ هاي مصرفي ديگر با روش چالزني و انفجار استخراج مي گردد . همچنين چنانكه ذخيره به شكل تپه يا كوه باشد و لايه هاي گچ در امتداد افق پيوسته باشند ، استخراج سنگ گچ توسط ماشين هاي استخراج پيوسته امكان پذير است .  ذخاير سنگ گچ در تمام قاره هاي دنيا وجود دارد . ذخاير بزرگ سنگ گچ در قاره هاي آمريكا ، آسيا و استراليا وجود دارد . همچنين در اروپا نيز معادن سنگ گچ به شكل سطحي استخراج مي شوند . در سال 1964 ميلادي در جاماهيكا تمبري با تصويري از صنعت گچ چاپ شد . در آمريكاي شمالي معادن سنگ گچ سطحي است و در بيابان هاي يوتا ذخاير سنگ گچي به شكل پودر وجود دارد . در ايران در بيشتر مناطق ذخاير سنگ گچ وجود دارد . ذخاير سنگ گچ ايران داراي كيفيت هاي مختلف و با شرايط گوناگون زمين شناسي مي باشند .
  در سال هاي اخير توسط فرآيندهاي بر روي دي اكسيد گوگرد خارج شده از سكوهاي خروج گاز طبيعي گچ مصنوعي با كيفيت بالا توليد شده است . اين نوع گچ مصنوعي كه با نام گچ دو گوگردي نيز ناميده مي شود مي تواند به عنوان مكمل محصولات گچي معدني بكار گرفته شود .
  ذخاير سنگ گچ شناسائي شده در جهان بالغ بر 3/3 ميليارد تن تخمين زده شده اند . ميزان ذخاير سنگ گچ به تفكيك كشورها در جدول ذيل آورده شده است .
  [TABLE="width: 99%, align: right"]
  [TR]
  [TD]
  [B]رديف[/B]
  [/TD]
  [TD][B]نام منطقه[/B]
  [/TD]
  [TD][B]ميزان ذخيره(ميليون[/B] [B]تن)[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]1
  [/TD]
  [TD]ايران
  [/TD]
  [TD]900
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]2
  [/TD]
  [TD]اروپا
  [/TD]
  [TD]800
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]3
  [/TD]
  [TD]آمريكا
  [/TD]
  [TD]730
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]4
  [/TD]
  [TD]كانادا
  [/TD]
  [TD]450
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]5
  [/TD]
  [TD]آسيا (بدون ايران)
  [/TD]
  [TD]100
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]6
  [/TD]
  [TD]مكزيك
  [/TD]
  [TD]70
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]7
  [/TD]
  [TD]آمريكاي جنوبي
  [/TD]
  [TD]70
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]8
  [/TD]
  [TD]آفريقا
  [/TD]
  [TD]70
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]9
  [/TD]
  [TD]اقيانوسيه
  [/TD]
  [TD]70
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]10
  [/TD]
  [TD]سايركشورهاي آمريكاي مركزي
  [/TD]
  [TD]20
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 2"][B]مجموع[/B]:
  [/TD]
  [TD]3300
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  از لحاظ توليد گچ ، ايران 10 درصد توليد جهاني را در اختيار دارد و پس از آمريكا در رتبه دوم قرار گرفته است . توليد گچ در ايران در سال 1381 برابر 13/5 ميليون تن بوده است ( طبق آمار در اين صنايع و معادن ) . ميزان صادرات گچ ايران در اين سال 100 هزار تن سنگ گچ و 120 هزار تن فرآورده هاي گچي بوده است .
  [U]منابع تهیه گچ:[/U]
  گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ گچ بدست می آید. سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار است که بطور وفور در طبیعت یافت می شود. و تقریبا ًدر تمام نقاط روی زمین وجود دارد و از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم می باشد، در ایران هم تقریبا ًدر تمام نقاط کشور مخصوصا ًدرکویر مرکزی و اطراف تهران- جاجرود – آذربیجان – اطراف مشهد و غیره یافت می شود سنگ گچ به فرمول 2 H2O، Caso4 از سنگهای ته نشستی بوده و به علت میل ترکیب شدیدی که دارد بطور خالص یافت نمی شود. بیشتر به صورت ترکیب با کربن یا اکسیدهای آهن یافت می گردد. سنگ گچ موجود درطبیعت بیشتر مخلوط با آهک و خاک رس است سنگ گچ یا بصورت سولفات کلسیم آبدار یافت می شود که به آن ژیپس ( گچ خام) هم می گویند یا بصورت سولفات کلسیم بدون آب (Caso4) بدست می آید که به آن ایندریت گفته می شود. سولفات کلسیم آبدار به صورتهای مختلف یافت می گردد. [B]بشرح زیر[/B]:
  [B]1[/B]_ سنگ گچ مرمری که مصرف گچ پزی نداشته و جزء سنگهای زینتی است و به علت نرمی کار کردن با آن و تراشیدن آن بسیار آسان است و به همین علت از آن برای ساختن وسایل زینتی مانند زیر سیگاری – قاب عکس و غیره استفاده می شود. این صنعت بیشتر درخراسان رواج دارد این نوع سنگ گچ نیز بیشتر دراستان خراسان و مخصوصا ًدراطراف مشهد یافت می شود.
  [B]2[/B]_ سنگ گچ معمولی که غیر بلوری بوده و فراونترین نوع سنگ گچ است و مصرف گچ پزی دارد و موضوع همین بخش از این کتاب می باشد.
  سنگ گچ خالص بی رنگ است – سنگ گچ ترکیب شده ابا کربن به رنگ خاکستری – سنگ و گچ ترکیب شده با اکسیدهای آهن بیرنگ، زرد روشن، کبود و یا سرخ رنگ می باشد که برحسب نوع اکسید آهن این رنگها متفاوت است.
  [U]مصارف گچ:[/U]
  گچ درصنعت ساختمان سازی مصارف متعدد دارد از جمله ریختن رنگ ساختمان برای مشخص کردن اطراف زمین و پیاده کردن نقشه – ملات سازی – گچ و خاک – سفید کاری – سنگ کاری که در مورد اخیر برای نگهداشتن سنگ بطور موقت درجای خود تا ریختن ملات پشت آن مورد مصرف قرار میگیرد و در صنایع مجسمه سازی و ریخته گری برای قالب سازی مصرف می شود و در کارهای طبی برای شکسته بندی مورد نیاز است. و همچنین در صنایع سیمان پزی و دارویی نیز مصرف می شود.


  [U]خواص گچ:[/U]
  گچ علاوه بر دو خاصیت عمده ( زود گیر بودن و ازدیاد حجم به هنگام سخت شدن ) دارای خواص دیگری نیز هست از جمله آنکه گچ اکوستیک است. در آتش سوزی مقاوم می باشد. ارزان و فراوان است. دارای رنگی سفید و خوش آیند است.
  [U]گچ پزی:[/U]
  گچ پزی یعنی حرارت داردن به سنگ گچ آبدار بطوریکه بتوانیم 5/1 ملکول ازآب تبلور آنرا تبخیر نمائیم. همانطوریکه گفته شد سنگ گچ سولفات کلسیم بعلاوه در وملکول آب تبلور می باشد. به فرمول 2 H2O، Caso4 عمل تبخیر 5/1 ملکول اب تبلور سنگ گچ در گرمای بسیار کم انجام می شود، بطور یکه اگر به سنگ گچ درحدود 170 درجه حرارت بدهیم 5/1 ملکول از آب تبلور خود را از دست داده و به گچ ساختمانی به فرمول 2 H2O،Caso4 تبدیل می گردد و دراثر حرارت بیشتر تا گرمای 300 درجه سنگ گچ 7/1 ملکول آب تبلور خود را از دست داده و به گچ تشنه به فرمول 2 H2O،Caso4 تبدیل می شود. این گچ میل ترکیبی شدید با آب داشته بطوریکه اگر در مجاور هوای آزاد قرار بگیرد 2/0 ملکول آب از بخار
  موجود درهوارا جذب کرده به گچ ساختمانی با 5/0 ملکول آب تبلور تبدیل میشود. درگرمای 700 درجه سنگ گچ کلیه آب تبلور خود را از دست داده وبه سولفات کلسیم به فرمولCaso4 تبدیل می گردد که به آن گچ سوخته می گویند. این محصول میل ترکیب با آن را نداشته و قابل مصرف درصنایع ساختمانی نیست. البته می توان با افزودن بعضی مواد به آن مانند: زاج و یا سولفات روی Znso4 میل ترکیبی آنرا ب اآب عودت داد ولی درصنایع ساختمانی این کار مقرون به صرف نیست. گچی که تمام آب تبلور خود رااز دست بدهد انیدریت نام دارد.
  از گرمای 700 تا 1400 درجه گچ سوخته تجزیه شد هو به اکسید کلسیم به فرمول CaO و گازSo3 تبدیل می گردد. و So3 به So2 تبدیل گشته که هر دو متصاعد میگردند و اگر CaO که همان آهک زنده باشد در پودر گچ باقی بماند درزمان گیرائی آن تاثیر گذاشته و در اثر مجاورت با آب شکفته شده و به هیدرات کلسیم Ca(OH)2 تبدیل می گردد. و اگر ازاین گچ برای سفید کاری استفاده شود دانه های آهکی درمجاورت آب ازدیاد حجم پیدا کرده و در سطح گچ کاری شده ایجاد ناصافی مینماید و آنرا آبله رو می کند که در اصطلاح کارگاهی به آن الوئک می گویند.
  [B]کوره های گچ پزی[/B]
  [U]1- کوره های گچ پزی چاهی:[/U]
  قدیمی ترین نوع کوره گچ پزی درایران کوره های چاهی می باشد که هم اکنون نیز در بسیاری از شهرهای ایران متداول میباشد.
  این نوع کوره ها که مانند تنوره است سنگ گچ را در آن می چینند و آنرا حرارت میدهند تا پخته شود. دراین نوع کوره ها که حرارت آن قابل کنترل نیست همه نوع سنگ گچ از گچ پخته تا گچ ساختمانی و گچ تشنه و گچ سوخته و انیدریت و سنگ گچ تجزیه شده بدست می آید بدیهی است محصول این نوع کوره ها بعلت بکنواخت نبودن آن مرغوب نمی باشند. کار این نوع کوره ها پیوسته نیست و سوخت این نوع کوره ها میتواند چوب – زغال سنگ و غیره باشد.
  [U]2- کوره های تاوه ای:[/U]
  این نوع کوره ها که دارای محصولی یکنواخت می باشد تشکیل شده است. از یک سینی بزرگ که سنگ آسیاب شده را در آن می ریزند. و به آن حرارت می دهند این کوره ها دارای دستگاهی می باشد که پیوسته دانه های سنگ گچ را هم میزند تا کلیه کلوخه های سنگ گچ یکنواخت حرارت ببیند این دستگاه همزن مانند شانه ای است که درمحور وسط تاوه قرار دارد و حول محور خود می چرخد و کلوخه ها را هم زند عمل این نوع کوره ها مانند بو دادن تخمه می باشد.
  در این نوع تاوه ها ابتدا سنگ گچ را وسیله سنگ شکن بصورت پودر در می آورند پودر را درون تاره پخته حرارت می دهند تا سنگ گچ به مقدار لازم آب تبلور خود را از دست بدهد و به گچ ساختمانی تبدیل گردد. آنگاه این کلوخه ها را با دمیدن هوای سرد، خنک می کنند. این هوا را که هنگام خارج شدن از روی کلوخه دارای حرارتی درحدود 100 الی 120 درجه سانتیگراد می باشد به ابتدای کوره برده و مصالح اولیه را قبل از وارد شدن به تاوه وسیله آن گرم می کنند و بدین وسیله ازاتلاف حرارت جلوگیری کرده و درمصرف سوخت صرفه جوئی می نمایند. محصول کوره تاوه ای را پس از سرد شدن به آسیاب برده و آنرا به نرمی لازم آسیاب کرده و به بازار عرضه می نمایند. حرارت این وع کوره ها قابل کنترل بوده و محصول آن یکنواخت است کار این نوع کوره ها نا پیوسته است و سوخت آن میتواند گازوئیل یا زغال سنگ باشد.
  [U]3- کوره های گردنده خفته:[/U]
  این نوع کوره ها که رایج ترین نوع کوره های گچ پزی است بصورت استوانه یی خفته حول محور خود که با افق در حدود 4 درجه شیب دارد می گردد و در ضمن گردش کلوخه های سنگ گچ را به جلو هدایت مینماید این کلوخه ها بتدریج که جلو می روند پخته شده پس از خروج از کوره بوسیله دمیدن هوای سرد به روی آن کلوخه ها را خنک نموده و برای نرم کردن به آسیاب می برند ازهوای دمیده شده روی کلوخه که پس از خروج در حدود 100 درجه سانتیگراد حرارت دارد برای گرم کردن مصالح اولیه و تبخیر آب فیزیکی آن استفاده می نمایند. حرارت در این نوع کوره ها قابل کنترل بوده و دارای محصول یکنواخت و
  مرغوب می باشد. کار این کوره ها پیوسته است یعنی همیشه می تواند بدون توقف به کار خود ادامه دهد هر قدر محصول کوره دراثر گردش به جلو هدایت شود می توان به همان نسبت کوره را بارگیری نمود.
  در کارگاههای ساختمانی که کوره های گچ پزی و آجز پزی دور می باشند و برای تأمین آجر مورد نیاز خود مجبور هستند که درکارگاه اقدام به ایجاد کوره آجر پزی نمایند با قراردادن مقداری سنگ گچ به روی کوره آجر پزی با توجه به حرارت کمی که سنگ گچ جهت پخته شدن نیاز دارد پس از مدت کوتاهی پخته می شود آنگاه آنرا به وسائل ابتدائی مانند تخماق و یا آسیاب های محلی کوبیده و سرند نموده و مورد استفاده قرار می دهند.
  انواع گچ:
  [B][U] 1) گچ سفيد ساختماني:[/U][/B]
  جهت توليد گچ سفيد ساختماني ابتدا مخلوطي از انواع مختلف سنگ گچ استخراجي پس از دو مرحله عمليات خردايش و سنگ شكني با دانه بندي يكنواخت وارد خط توليد مي شود . اين مخلوط يكنواخت در كوره هاي افقي دوار و در دماها و مدت زمان هاي مختلف پخته و اصطلاحاً كلسيته مي شود گچ كلسيته پس از خروج از كوره تحت دو مرحله آسيا و خردايش ريزدانه قرار مي گيرد . گچ سفيد ساختماني پس از آسياشدن سرند شده و با دانه بندي همگن و مشخص آماده بسته بندي و ارائه مي شود . اين پاكت ها هم از كاغذ و هم از مواد پروپليني مقاوم در برابر آب توليد مي شود . شايان ذكر است كه بسته بندي گچ سفيد ساختماني در كيسه هاي بزرگ در اوزان 1 و 5/1 تن نيز امكان پذير است .


  [B]ويژگي هاي فيزيكي گچ سفيد ساختماني[/B]
  [B]رنگ [/B][B]:[/B] [B] سفيد خالص[/B]
  [B]زمان گير[/B][B]ش اوليه[/B] [B]:[/B][B] 4 - 8 دقيقه[/B]
  [B]زمان گيرش ثانويه: 11-17 دقيقه[/B]
  [B]دانه بندي كوچكتر از[/B][B]2/1ميلي متر[/B][B]:[/B][B] 100 درصد[/B]
  [B]دانه بندي كوچكتر از[/B][B]5/0 ميلي متر[/B][B]:[/B][B] 85 تا 92 درصد[/B]
  [B]مقاومت فشاري[/B][B]:[/B] [B] 75 تا 85 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع[/B]
  [B]مقاومت خمشي[/B][B]:[/B][B] 30 تا 38 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع[/B]

  آناليز شيميايي گچ سفيد ساختماني:

  [TABLE="width: 100, align: left"]
  [TR]
  [TD][TABLE="width: 100, align: left"]
  [TR]
  [TD][B]components (chemical formula)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]Percentage[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][TABLE="width: 100, align: left"]
  [TR]
  [TD][B]Combined Moisture (H2O)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]4 - 5 %[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Calcium Oxide (CaO)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]32 - 38%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Magnesium Oxide (MgO)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0.2 - 0.5%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Sodium Oxide (Na2O)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0.15 - 0.3%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Sulphuric Anhydrite (SO3)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]43 - 50%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Carbon Dioxide (CO2)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0 - 0.5%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Siliceous (SiO2)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0.5 - 2.0%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Aluminium and Iron Oxides (R2O3)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0 - 0.2%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Sodium Chloride (NaCl)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0 - 0.07%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Other Magnesium and Sodium Salts[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0.1 - 0.5%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]Total Impurities (SiO2,R2O3,MgO,CO2,NaCl)[/B]
  [/TD]
  [TD][B]0.5 - 1.5%[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [B][U]2) گچ خانواده:[/U][/B]

  گچ خانواده يكي از محصولات جديد مي باشد كه در سال 1383طراحي، توليد و در همان سال به بازار عرضه شد و مورد استقبال زياد مصرف كنندگان قرار گرفت هدف از توليد اين محصول رفاه مصرف كننده گان و دسترسي آسان به گچ مورد نياز جهت مصارف خانگي و كارگاهي از قبيل مجسمه سازي ،كاردستي كودكان، نصب ابزارهاي گچي ، زير سازي براي نقاشي، گچكاري هاي مختصر و غيره مي باشد كه در بسته بندي با وزن 2 كيلوگرم و كاملا مناسب براي حمل و استفاده عموم به بازار عرضه شده


  [U]طريقه مصرف:[/U]
  ابتدا در ظرفي يك پيمانه آب ريخته سپس يك پيمانه گچ به طور تدريجي به آن اضافه و هم زده شود. پس از ايجاد مخلوطي يكنواخت با گذشت زماني حدود 4 دقيقه گچ به گيرش اوليه رسيده و آماده استفاده و گچكاري مي باشد توجه شود پس از گذشت 4 دقيقه هرچه سريعتر گچ بايد از ظرف خارج شده و به مصرف برسد. گچ در زماني حدود 12 دقيقه به گيرش ثانويه خود مي رسد و بعد از آن ديگر هيچگونه تغيير شكلي نخواهد يافت
  [TABLE="width: 87, align: left"]
  [TR]
  [TD="colspan: 3"][B]ويزگيهاي فيزيكي گچ خانواده[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="colspan: 2"]سفيد
  [/TD]
  [TD]رنگ
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]دقيقه
  [/TD]
  [TD] 6 - 4
  [/TD]
  [TD]زمان گيرش اوليه
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]دقيقه
  [/TD]
  [TD]25 - 20
  [/TD]
  [TD]زمان گيرش ثانويه
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]ميكرون
  [/TD]
  [TD]120
  [/TD]
  [TD]دانه بندي كوچكتر از
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]كيلوگرم بر سانتيمتر مربع
  [/TD]
  [TD]85 -75
  [/TD]
  [TD]مقاومت فشاري
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]كيلوگرم بر متر مربع
  [/TD]
  [TD]38 - 30
  [/TD]
  [TD]مقاومت خمشي
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  [U]3[B]) گچ كريستال:[/B][/U]

  گچ کريستال نوع ويژه ای از محصولات گچی است که بنا به نياز بازارهای داخلي و خارجی برای مصارف خاص و تکنيکی توليد می گردد.


  مشخصات فيزيكي گچ كريستال

  [TABLE="width: 100, align: right"]
  [TR]
  [TD][B]رنگ[/B]
  [/TD]
  [TD] [B]سفيد[/B] [B]خالص[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD] [B]زمان گيرش اوليه[/B]
  [/TD]
  [TD][B] 12-6 [/B][B]دقيقه[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD] [B]زمان گيرش ثانويه[/B]
  [/TD]
  [TD] [B]26-17 [/B][B]دقيقه[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD] [B]دانه[/B] [B]بندی[/B]
  [/TD]
  [TD][B] 0 [/B][B]تا 1000[/B] [B]ميکرون[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD] [B]بسته[/B] [B]بندی[/B]
  [/TD]
  [TD][B]پاکت دولايه پلی[/B] [B]پروپيلن و ضد[/B] [B]آب در اندازه های مختلف[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  گچ كريستال را برای سفيد کاری با کيفيت بالا، گچ کاری با گيرش بلند مدت، دکورسازی و[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/mspsoft/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image012.jpg[/IMG]ظريف کاری و پوشش ديوارهای داخلی با وزن تقريبی 40 کيلو گرم بکار می برند.

  [B][U]4) گچ عاج:[/U][/B]
  گچ عاج داراي دانه بندي مافوق نرم و ميكرونيزه است . اين محصول براي مصارف خاص صنعتي و پزشكي مانند : رومالي و كشته كشي ساختمان ، مجسمه سازي و ساخت مجسمه هاي دستي ، توليد قطعات گچي پيش ساخته جهت گچ بري هاي ساختمان ، نصب ابزار گچي و گچبري ، دندان سازي ، گچ پزشكي ، ساخت رنگ لعابي ، ساخت گچ تحرير و ... به كار گرفته مي شود .
  [U]ويژگي هاي فيزيكي گچ عاج:[/U]
  [TABLE="width: 100, align: left"]
  [TR]
  [TD][B] رنگ : سفيد[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]زمان گيري[/B][B]ش ا[/B][B]ول[/B][B]ي[/B][B]ه 3 تا 4 دقيقه[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B][SUB]زمان گيري[/SUB][/B][B][SUB]ش[/SUB][/B][B][SUB] ثانويه[/SUB][/B] [B][SUB] 9 تا 12 دقيقه[/SUB][/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B] دانه بندي كوچكتر از 250 ميكرون 100 درصد[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]دانه بندي درشت تر از 125 ميكرون 63 درصد 62 ميكرون 32 درصد[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD][B]دانه بندي كوچك تراز 62 ميكرون 6 درصد[/B]
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  [B]آناليز شيميايي گچ عاج[/B]

  [B] Combined Moisture (H2O) 6-7%[/B]
  [B] Calcium Oxide (CaO) 32-38%[/B]
  [B] Magnesium Oxide (MgO) 0.2-0.5%[/B]
  [B] Sodium Oxide (Na2O) 0.15-0.3%[/B]
  [B] Sulphuric Anhydrite (SO3) [/B] [B] 43-50%[/B]
  [B] Carbon Dioxide (CO2) [/B] [B] 0-0.5%[/B]
  [B] Siliceous (SiO2) [/B] [B] 0.5- 2.0%[/B]
  [B] Aluminium and Iron oxides (R2O3) [/B] [B] 0-0.2%[/B]
  [B] Sodium Chloride (NaCl) [/B] [B] 0-0.07%[/B]
  [B] Other Magnesium and Sodium Salts [/B] [B] 0.1-0.5%[/B]
  [B] Total Impurities (SiO2, R2O3, MgO, CO2, NaCl) [/B] [B] 0.5-0.9%[/B]

  [B] [U]5) گچ پودر:[/U][/B]
  گچ پودر در ساخت و سازهاي داخلي ساختمان بطور معمول مورد استفاده قرار مي گيرد.

  [U]6) گچ ميكرونيزه:[/U]
  گچ ميكرونيزه عمدتآ در ساخت دكور مورد استفاده قرار مي گيرد. اين نوع گچ از مواد اوليه با كيفيت بسيار بالا توليد مي شود.
  [B][/B]
  [B]خواص گچ[/B]
  [U]1- زود گیر بودن:[/U]
  ملات گچ ازجمله ملاتهایی است که بسیار زود گیر می باشد و در حدود 10 دقیقه سخت می گردد این خاصیت به ما امکان می دهد که تیغه های 5 سانتی متری و همچنین طاقهای ضربی را که باید قبل از چیدن هرردیف آجر، ردیفی که قبلا ًچیده شده است سخت شده و در جای ایستا باشد با این ملات بسازیم.


  [U]2- خاصیت ازدیاد حجم:[/U]
  گچ تنها ملاتی است که درموقع سخت شدن درحدود یک در صد به حجمش اضافه میشود و پس از خشک شدن تقلیل حجم پیدا نمی کند. (یک نوع سیمان انبساطی نیز به بازار عرضه شده
  است ولی درایران بطور معمول ساخته نمی شود.)
  با استفاده از این خاصیت است که ما می توانیم سطوح وسیعی را با آن اندود کنیم زیرا این اندود بعلت آنکه درموقع سخت شدن ازدیاد حجم پیدا می کند خلل و فرج خود را پر کرده و درآن ایجاد ترک و شکاف نمیشود و درنتیجه حشرات نمیتوانند در آنجا لانه کرده و بالاخره برای اندود داخل اطاقها کاملا ًبهداشتی می باشد.
  [U]3- مقاومت در مقابل آتش سوزی:[/U]
  با توجه به اینکه گچ سخت شده مانند سنگ دارای دو ملکول آب تبلور می باشد اگر لایه گچ درمقابل حرارت ناشی از آتش سوزی قرار بگیرد این آب تبلور دراثر حرارت دوباره از گچ جدا شده و بصورت یک لایه ازآب درمقابل آتش قرار گرفته و براق مدت دو تا سه ساعت می تواند درمقابل سرایت آتش به فضاهای دیگری مقاومت نماید.


  [U]4- خاصیت اکوستیک بودن:[/U]
  گچ درمقابل ارتعاشات صوتی رفتار مطلوبی دارد و تقریبا ًبین 60 الی 75 درصد این ارتعاشات را بخود جذب نموده و مانع انعکاس آن می شود و درنتیجه از ایجاد پژواک جلوگیری می کنند این حد جذب ارتعاش برای اطاقهای زندگی و کلاسهای درس و حتی سالنای کوچک کنفرانس کافی میباشد. البته سالنهای بزرگ اجراء موسیقی و یا تئاتر می باید با وسائل بهتری اکوستیک شوند.
  [U]5- ارزانی:[/U]
  گچ بعلت ارزانی و سهل الحصول بودن درهمه کارگاههای به مقدار کافی وجود داشته و مورد استفاده میباشد باید توجه نمود چنانچه گچ ازلحاظ قیمت گران باشد تا باین حد نمی تواند مورد استفاده و بهره برداری قرارگیرد
  6-[U] خاصیت پلاستیک بودن:[/U]
  ملات گچ بعلت خاصیت شکل پذیری فوق العاده ای که دارد می توان با آن شکلها و نقش های زیبایی بوسیله
  هنر گچ بری بوجود آورد و بدینوسیله درفضاهای ساختمان زیبایی مخصوص ایجاد کرد وهمچنین سطوح وسیعی رابا آن اندود نمود.


  [U]7- رنگ:[/U]
  ملات گچ پس از مصرف و خشک شدن سفید رنگ می شود و این سفیدی به ساختمان جلوه خوبی می دهد و در نتیجه یکی از بهترین اندودهای ساختمان می باشد.
  [U]8 [/U][U]–[/U][U] خاصیت رنگ پذیری گچ:[/U]
  اندود گچ پس از خشک شدن تقریبا ًهرنوع رنگی را بخود می پذیرد وبدینوسیله می توانیم فضاهای مورد استفاده خود رابه رنگ دلخواه خود رنگ آمیزی نماییم و بدین جهت برای اندود فضاهای داخل ساختمان مصالح مناسبی است.
  [U]سخت شدن گچ:[/U]
  پودر گچ ساختمانی دارای 5/0 ملکول آب تبلور میباشد، اگردرمجاورت آب قرار گیرد5/1 ملکول دیگر آب جذب کرده و با 2 ملکول آب تبلور سخت شده و به سنگ گچ تبدیل می گردد. البته این سختی مطابق سختی سنگ گچ اولیه نیست ولی بخوبی می تواند درمقابل نیروهای وارده مقاومت نماید.
  [U]گچ در مقابل آب:[/U]
  گچ در مقابل آب و رطوبت مقاومت نکرده و بسیار ضعیف است و لایه های سفید کاری اگر درمجاورت رطوبت قرار بگیرند طبله کرده و بصورت جدا ازهم در دیوار ظاهر می شود و البته پس از آنکه رطوبت ازبین رفت و محل خشک شده گچ طبله شده بحالت اولیه خود بر نمی گردد. بهمین علت ازبکار بردن گچ درمکانهایی که با آب درتماس است مانند توالتها – حمامها وآشپزخانه باید خود داری کرد و همچنین از بکار بردن ملات گچ و اندود گچ و خاک و سفید کاری بوسیله گچ درساختمانهایی که در مناطق مرطوب قراردارند باید خود داری نمود مانند مناطق شمالی ایران،دراین نوع مناطق برای سفید کاری ساختمان ازسیمان سفید و یا آهک استفاده می نمایند.
  [U]مقاوم کردن گچ درمقابل آب:[/U]
  برای آن که بتوانیم گچ را در مقابل آب مقاوم نمائیم باید گچ بدون آب تبلور را ( انیدریت) که فرمول آن Caso4 می باشد. کاملا ًپودر کرده و آنرا درمحلول زاج خمیر کرده و دوباره به کوره برده تا 500 درجه حرارت دهیم و آنرا دوباره به آسیاب برده به گرد گچ تبدیل نمائیم چنین گچی درمقابل آب مقاوم بوده و طبله نمی کند و بدین لحاظ می توان از آن درنمای ساختمان که درمعرض عوامل جوی مخصوصا ًباران و رطوبت ناشی از آن قرار دارد استفاده نمائیم همچنین می توانیم از آن در سرویسها و توالتها و حمامها و آشپزخانه نیز استفاده کنیم.
  ( استفاده از این نوع گچ درایران معمول نیست.) زاجها سولفاتهای مضاعف هستند که فرمول کلی آنها 24H2O ، R2(So4)3 ، M2so4 می باشد که درآن M نماینده یک فلز قلیائی مانند پتاسیم و یا آمونیوم می باشد و R نماینده یک فلز سه ظرفیتی مانند آلومینیوم – آهن و یا کرم است و معمولا ً در اصطلاح عموم زاج به زاج سفید گفته می شود.
  [U]ساختن ملات گچ:[/U]
  هر نوع ملاتی که بخواهیم بسازیم باید بعد از تعیین اجزاء تشکیل دهنده ملات و مخلوط کردن آنها به آن آب اضافه کرده و دوباره ملات رامخلوط کنیم تا ملات یکنواخت گردد. ( ملات و انواع آن در بخش ملاتها توضیح داده خواهد شد) ولی برای ساختن ملات گچ و یا ملات گچ و خاک باید دانه های گچ و یا گچ و خاک را به داخل آب بریزیم. بدین طریق که ابتدا مقدار کمی آب در استامبولی ( ظرف مخصوص گچ سازی و یا حمل ملات ) می ریزم آنگاه دانه های گچ و یا گچ و خاک را که قبلا به نسبت معین مخلوط شده است درون آن می پاشیم تا بدین وسیله کلیه دانه ها در مجاورت آب قرار گرفته و تر بشوند.
  مقدار آبی که یک کیلو گرم پودر گچ احتیاج دارد تا ملات بشود از لحاظ تئوری 2/0 لیتر است یعنی تقریبا 20 درصد وزن گچ ولی عملا ًبرای آنکه شکل پذیری بهتری در ملات گچ ایجاد شود و کارگران مجال کارکردن با آنرا داشته باشند باید به ملات گچ در حدود70 تا 80 درصد وزنش آب اضافه نمود، البته بقیه آن پس ازخشک شدن گچ تبخیر گشته و جای قسمتی از آن دراثر ازدیاد حجمی که گچ درموقع سخت شدن پیدا می کند پر می شود. ولی با توجه به اینکه ملات گچ پس از سخت شدن خشک می شود و پس از سخت شدن دیگر ازدیار حجمی درآن بوجود نمی آید لذا همیشه جای قسمتی از آبهای تبخیر شده بصورت تارهای مویین در آن باقی خواهد ماند.

  [U]زمان گرفتن ملات گچ:[/U]
  گچ ساختمانی باید زود شروع به گرفتن و سخت شدن نموده و سخت شدن آن نیز باید خیلی زود پایان یابد گچ ساختمانی مرغوب آن است که زمان گرفتن آن زودتر از 8 دقیقه شروع نشود و حداکثر از 25 دقیقه دیرتر شروع به گرفتن ننماید و پایان سخت شدن آن نباید زودتر از 20 دقیقه و دیر تر از یک ساعت باشد.
  [U]اندازه گیری زمان شروع و پایان گرفتن گچ:[/U]
  اگر دریک ظرف مقداری آب بریزیم و روی آن به مقداری لازم گچ اضافه کنیم (به همان مقدار که برای ساختن ملات های کلی ساختمان گچ داخل آب می ریزیم) شروع زمان سخت شدن ملات ازلحظه ای است که اگر داخل مخلوط را بوسیله میخی خط بیاندازیم بلافاصله جای خط پر نشود و پایان زمان سخت شدن آن زمانی است که اگر روی ملات سخت شده با انگشت ضربه بزنیم روی ملات درمحلی که ضربه زده ایم آب ظاهر نشود.( مقدار این ضربه باید درحدود 5/0 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع باشد) شروع زمان گرفتن گچ ازلحظه ای است که گچ را داخل آب می پاشیم و مدت سخت شدن آن ازلحظه ای است که جای شیار روی ملات باقی بماند تا زمانی که در اثر ضربه زیر انگشت آب جمع نشود.
  باید توجه که گچ سخت شده شکل پذیری خود را از دست می دهد و دیگر قابل مصرف نیست، نباید سخت شدن گچ راباخشک شدن آن اشتباه کرد خشک شدن گچ با توجه به گرمی و سردی هوا ممکن است ازچند ساعت تا چند روز بطول بیانجامد. خشک شدن گچ وقتی پایان می یابد که رنگ آن کاملا ً سفید شود.
  [U]مواد افزودنی درگچ:[/U]
  گاهی با افزودن بعضی مواد گچ را تند گیرتر یا کند گیرتر می کنند، به شرح زیر:
  [B]1[/B]- اگر5/0 درصد وزن گچ به آن نمک طعام NaCi اضافه کنیم آنرا تند گیر کرده و زمان گیرش آنرا به 5 دقیقه می رسانیم.
  [B]2[/B]- اگر از یک درصد تا4 درصد وزن گچ به آن نمک طعام اضافه کنیم زمان گیرش آن به 5/3 دقیقه می رسد حال اگر درصد نمک طعام را هر قدر اضافه کنیم زمان گیرش به تعویق می افتد و گچ کن گیرتر می شود،بطوریکه با افزودن 10 درصد نمک طعام شروع زمان گرفتن گچ به 5/12 دقیقه می رسد.
  [B]3[/B]- زاج سفید گچ را کند گیرتر می نماید.
  [B]4[/B] - سرریش نیز گچ را کند گیر تر می نماید بطوریکه اگر به ملات گچ ازیک درصد تا6 درصد وزن آن سریش اضافه کنیم آغاز گرفتن گچ از 5/12 دقیقه تا 38 دقیقه به تأخیر می افتد. لازم به یاد آوری است که سریش نوعی چسب گیاهی می باشد که درصنعت صحافی بطور وفور مورد استفاده قرار می گیرد.
  درحدود سالهای 1320 تا 1330 که اطاقها را کمتر نقاشی می نمودند مقداری سریش به آب ملات گچی که جهت سفید کاری اطاقها مورد مصرف قرار می گرفت اضافه می کردند تا هنگام تکیه دادن به دیوار اطاقها لباس تکیه دهنده را کثیف نکند.
  [B]5[/B]- با افزودن 5/0 درصد تا 1 درصد وزن گچ براکس به فرمول H2o و Na2b4o7 زمان آغاز گرفتن گچ از15 دقیقه تا 5/1 ساعت به تأخیر می افتد.
  [B]6[/B]- آب گرم درزمان گرفتن گچ تاثیر چندانی ندارد.
  [B]7[/B]- اگر به ملات گچ از 1/0 تا 5/0 درصد وزن گچ سریشم اضافه کنیم زمان آغاز سخت شدن آن از 10 دقیقه تا 2 ساعت به تأخیر می افتد.
  [B]8[/B]- اگربه ملات گچ از 10 تا 50 درصد وزن آن خاک رس اضافه کنیم ( ملات گچ و خاک) آغاز گرفتن آن حداکثر تا 5/12 دقیقه به تأخیر میافتد.
  [B]9[/B]- اگر به ملات گچ تا یک درصد وزن آن زاج سفید اضافه کنند زمان آغاز گرفتن آن تا 5/15 دقیقه به تأخیر می افتد ولی اگر مقدار زاج سفید را اضافه کرده و آنرا تا 5 درصد برسانند ملات گچ تندگیر شده وزمان آغاز
  گرفتن آن به 7 دقیقه می رسد.
  [U]زمان مصرف گچ از لحاظ دما:[/U]
  با توجه به آنکه گچ در موقع ملات سازی گرما تولید می کند بطوریکه ر ازمحیط کارگاه می شود بدین سبب ازلحاظ تئوری می توان ملات گچ را دردماهای زیر صفر مصرف نمود ولی عملا ًدرکارگاهها باید ازاین کار خود داری کرده و حداکثر ملات گچ را در دماهای کمتر از 5 یا 6 درجه بالای صفر مصرف ننمائیم.

  [U]گچ کشته:[/U]
  بعلت زودگیر بودن گچ با وجود آنکه ملات آنرا بسیار کم درست می کنند ( حداکثر اندازه یک استانبولی) نمی توان سطوح زیادی را با آن سفید کرده و کاملا ًصیقلی نمود زیرا قبل از آنکه بتوانیم سطح گچ را با ماله پرداخت نموده تا سطح صافی بدست آوریم گچ سخت شده و حالت پلاستیک بودن خود را از دست می دهد.( سخت شدن ملات گچ با خشک شدن آن اشتباه نشود) بدین لحاظ پس از آنکه روی گچ و خاک را با ملات گچ اندود نمودند برای آنکه سطحی کاملا ًصیقلی بدست آید. روی آنرا کشته می کشند. کشته ملات گچی است که هیچ وقت سخت نمی شود و تا قبل از خشک شدن حالت پلاستیسیته خود را از دست نمی دهد البته باید توجه داشت که ضخامت کشته حداکثر نبایر از یک میلیمتر تجاوز کند زیر در غیر اینصورت پوسته پوسته شده و از سطح کار جدا می شود.
  [U]ساختن کشته:[/U]
  برای ساختن ملات کشته ابتدا گچ رااز الک های بسیار ریز رد می نمایند آنگاه آنرا مانند ملات معمولی گچ می سازند ولی بلافاصله پس از آنکه دانه های گچ را داخل آب ریختند با دست آنرا مالش داده و مانع ایجاد کریستالهای لازم جهت سخت شدن می گردد و بدین طریق پس از ده تا دوازده دقیقه که ملات را مالش دادند این ملات قبل از خشک شدن سخت نمی شود و به آن در اصطلاح بنائی کشته می گویند. ملات کشته بعلت آنکه سخت نمی شود. به کارگران گچ کار فرصت می دهد تا سطوح وسیعی را بوسیله آن با ماله کاملا ً صیقلی نماید.
  [U]اندازه دانه های گچ:[/U]
  همانطوریکه قبلا اشاره شد پس ازآنکه گچ را از کوره بیرون آوردند آنرا به آسیاب برده و با آسیابهای ساچمه ای و غیره آنرا خرد کرده و بصورت پودر درآورده وبرای مصرف به بازار عرضه می نمایند، بدیهی است هرقدر دانه های گچ ریز تر باشد گچ مرغوب تر بوده وبرای کارهای ظریف تر مورد استفاده قرار می گیرد.
  قطر بزرگترین دانه گچ مورد استفاده درکارهای ساختمانی نباید از 6/0 میلیمتر بزرگتر باشد و نود درصد آن باید ریزتر از 15/0 میلیمتر بوده و 5/99 درصد آن باید ریزتر از 2/0 میلیمتر باشد.
  [U]علل ترک خوردن گچ کاری:[/U]
  گاهی درساختمان ملاحظه می کنیم که سطوحی گچ کاری شده پس از خشک شدن و سخت شدن ترک
  می خورد و شکل بسیار بدی به محل آن می دهد این ترک خوردگی می تواند به دلایل زیر باشد:
  [B]1[/B]-اگر در موقع ساختن ملات گچ مقدار گچی را که درآب می ریزیم ازحد معینی کمتر باشد ( درصد وزن آب نسبت به گچ زیاد باشد) بطوریکه گچ نتواند پس از انبساط حجم آب مصرف شده در ملات را پر کند در نتیجه گچ پس از خشک شدن تقلیل حجم داده و می ترکد.
  [B]2[/B]- اگر کلفتی ملاتی که روی دیوار می کشیم از 8-7 سانتیمتر بیشتر باشد و آنرا در یک نوبت بکشیم لایه های روئی گچ دراثر مجاورت با هوا به فوریت خشک میشوند در حالی که هنوز لایه های درونی مرطوب هستند و اگر این لایه ها هم بخواهند خشک شوند یعنی آب آنها تبخیر شود ناچارا ً باید درسطح گچ کاری ترکهایی ایجاد شود تا امکان خروج بخار آب لایه های زیرین حاصل شود.
  [B]3[/B]- اگر درفصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچ کاری بنمائیم و آب ملات گچ قبل از انبساط و سخت شدن گچ یخ بزند فعل و انفعالات شیمیائی برای سخت شدن در ملات متوقف می شود. پس از آنکه یخ ذوب شد گچ فاسد شده و دیگر به انبساط خود ادامه نمی دهد در نتیجه در سطح گچ کاری شده ترک خوردگی مشاهده می گردد.
  [B]4[/B]- بعضی از ترکها درگچ کاری بعلل فوق نبوده و در اثر نشستهای ساختمان بوجود می آید، این نوع ترکها معمولا ًبا زاویه 45 درجه نسبت به افق ظاهر می شود.
  [U]وزن مخصوص گچ:[/U]
  وزن مخصوص گچ برحسب ریزی ودرشتی دانه و همچنین لرزیده و نلرزیده آن متفاوت است و بطور کلی وزن مخصوص گچ از 85/0 تا 4/1 تن برمتر مکعب می باشد.


  [U]گچ و خاک:[/U]
  اگر درساختمان بخواهیم ازگچ بعنوان ملات استفاده نمائیم اغلب مواقع گچ و خاک رس را مخلوط کرده و از ملات گچ و خاک استفاده می کنند و ازگچ تنها و بدون خاک فقط برای سفید کاری اطاقها و پوشش روی گچ و خاک استفاده می شود، آنهم بعلت رنگ سفید آن است که آمادگی بهتری برای نقاشی دارد.
  منظور ازملات گچ و خاک ملاتی است که از مخلوط شدن گچ و خاک رس به نسبت پنجاه درصد از هر کدام بدست آمده باشد البته با توجه به تندگیر و کندگیر بودن گچ ممکن است میزان خاک رس کمتر یا بیشتر بشود.
  خاک را به دلایل زیر با گچ مخلوط می نمایند:
  [B]1[/B]- قیمت خاک رس از گچ ارزانتر است زیرا همانطوریکه قبلا گفته شد سنگ گچ را پس از استخراج به کوره برده و عملیاتی روی آن انجام میدهند که موجب هزینه می باشد درصورتیکه خاک رس را پس از استخراج مستقیما ًبه مصرف می رسانند و درهر شرایط قیمت خاک رس از گچ ارزانتر می باشد. درنتیجه ملات گچ و خاک بسیار اقتصادی تر از ملاک گچ تنها است.
  [B]2[/B]- ملات گچ و خاک دیر گیرتر از ملات گچ می باشد بدین علت دیرتر سخت شده و درنتیجه کارگران گچ کاربیشتر فرصت دارند تا آنرا روی ردیف قبلی آجر پهن نموده و ردیف بعدی آجر راروی آن بچسباند. روی هم رفته کارکردن با آن آسانتر می باشد.
  [B]3[/B]- ملات گچ و خاک ازملات گچ پلاستیک تر می باشد وزیر ماله بنا بهتر شکل میگیرد.
  [U]دوغ آب گچ:[/U]
  برای ساختن دوغ آب گچ عینا ًمانند ساختن ملات گچ عمل می نمایند فقط ازآب بیشتری استفاده می کنند بطوریکه ملات رقیق و روان باشد. ازدوغ آب گچ برای پرکردن درزهای طاق ضربی استفاده می نمایند. دوغ آب گچ را قبل ازازدیاد حجم گچ مصرف می کنند و ملات گچ را تقریبا ًبعد از ازدیاد حجم گچ.
  [B]سازه هاي گچي[/B]
  [U]1[B]) ديواره***:[/B][/U]
  ساليان متمادی مهندسين و ساختمان سازان در پی دست يافتن به ديواری با تمامی مشخصات عملکردی و با حداکثر کارايی بوده اند.
  سبک سازی ،ضد زلزله بودن،دوام و پايداری و عدم نياز به نگهدارنده،مقاومت در برابر حرارت و صوت ،همگی از مشخصات عملکردی يک ديوار می باشد.پانل های پيش ساخته گچی به علت دارا بودن اين مزايا و کاربرد آسان و سريع سالهاست در بسياری از کشورهای دنيا بخصوص کشورهای اروپايی ،به عنوان يکی از مصالح ساختمانی اصلی و مطلوب مطرح می باشد .اين ديواره های گچي داراي ضخامتهای مختلف ديواره 7 سانتی، ديواره 8 سانتي وديواره 12 سانتي مي باشد. ديواره مناسب ترين مصالح ساختماني جهت ساخت ديوارهاي داخلي و جدا كننده ي فضاهاي داخلي مي باشد.
  سطوح اين ديواره ها صاف و صيقلی است به همين دليل سطح ديوار حاصل پس از نصب ،بدون نياز به گچکاری ،آماده نقاشی است.در چهار طرف هر پانل کام و زبانه وجود دارد که اين کام و زبانه باعث تسريع در نصب،پايداری و مقاومت ديوار می گردد.  ديواره جهت ساخت ديوارهاي داخلي و خارجي ساختمان ، اقتصادي ترين روش است . با استفاده از ديواره مي توانيم 35 تا 50 درصد در هزينه هاي كارگري و هزينه مصالح ساختماني صرفه جوئي نمائيم .


  [B]مشخصات فني بلوك هاي پيش ساخته گچ - ديواره[/B]
  [TABLE="width: 95, align: left"]
  [TR]
  [TD]ميلي متر
  [/TD]
  [TD]80× 666× 500
  [/TD]
  [TD] ابعاد
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]كيلوگرم
  [/TD]
  [TD]30 - 24
  [/TD]
  [TD]وزن هر ديواره
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]كيلوگرم
  [/TD]
  [TD]90 - 72
  [/TD]
  [TD]وزن هر متر مربع
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]كيلوگرم بر سانتي متر مربع
  [/TD]
  [TD]66
  [/TD]
  [TD]مقاومت فشاري
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]كيلوگرم بر سانتي متر مربع
  [/TD]
  [TD]11
  [/TD]
  [TD]مقاومت خمشي
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]كيلوكالري بر ساعت درجه سانتي گراد
  [/TD]
  [TD] 94/ 1 - 31/0
  [/TD]
  [TD]ضريب حرارتي
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]دسي بل
  [/TD]
  [TD] 42 - 38
  [/TD]
  [TD]ضريب صوتي
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  [U]تخته های گچی پیش ساخته:[/U]
  در ساختمانهایی که اسکلت آن فلزی یا بتنی می باشد برای تیغه بندی جهت جدا کردن فضاهای داخلی آپارتمان احتیاج به مصالحی بسیار سبک داریم که وزن زیادی که سازه تحمل نکند برای این کار در ایران معمولا از بلوک سفالی تو خالی استفاده 8[B]O[/B][B]50[/B][B]O[/B][B]50[/B] سانتیمتر استفاده می شود که این قطعات بشکل کام و زبانه رویهم قرار می گیرند. ملات بین آنها چسب مخصوصی است که مخلوط گچ داشته و پس از مصرف کاملا ًهم رنگ سایر قسمتهای تخته های گچی می شود.
  پس از نصب پلاکهای گچی می توان روی آنرا با اندود گچ و یا کاغذ دیواری پوشانید. باید دقت نمود که از این قطعات درمکانهایی که مستقیما ًبا آب درتماس هستند استفاده نشود مانند حمامها و غیره زیرا همانطوریکه گفته شد گچ درمقابل آب حساس بوده و خیلی زود فاسد می شود.
  با توجه به اینکه برای تیغه بندی اطاقها فقط حجم قطعه مورد نظر می باشد در نتیجه وزن قطعه هر قدر سبک تر باشد بهتر است زیرا بار کمتری رابه پلها و ستونها و فوندانسیون وارد می کند. گاهی برای ساختن قطعات گچی جهت تیغه بندی از گچ پوک شده استفاده می نمایند یعنی از گچی که در موقع سخت شدن دارای خلل فرج بیشتری می باشد استفاده می شود برای ساختن گچ پوک به آبی که ملات گچ را با آن درست می کنند موادی اضافه می نمایند که تولید گاز بنماید مانند آب اکسیژنه یا سولفاته آلومینیم این مواد درموقع سخت شدن گچ ایجاد حباب کرده و در نتیجه در گچ خلل و فرج ایجاد می شود و وزن مخصوص قطعه گچی کم می شود.
  برای ساختن قطعات گچی سبک علاوه بر روش فوق می توان با اضافه کردن مواد دیگری به ملات گچ مانند پودرکاه – سبوس برنج – قطعات گچی سبک بدست آورد. و همچنین اگر به ملات گچ موادی مانند مو – الیاف گیاهی – و مفتولهای باریک فلزی و غیره اضافه کنند قطعه گچی مسلح بدست می آید که نسبت به قطعه گچی معمولی و قطعه گچی پوکی دارای مقاومت کششی و فشاری بیشتری می باشد.
  ازقطعات گچی استفاده های دیگری نیز بعمل می آید. مثلا ًقعات مذکور رابشکل و اندازه دلخواه در آورده و آنرا بجای گچ کاری به دیواره سالنها می چسبانند و از آن بجای اکوستیک استفاده می نمایند و یا تخته گچی مقاوم در مقابل آتش سوزی و یا تخته گچی مقاوم در مقابل حرارت می سازند و فضای خصوصی را که باید دارای امنیت بیشتری درمقابل آتش سوزی یا تبادل حرارت داشته باشد با آن می پوشانند. در ساخت هریک از این قطعات باید ویژگی های مخصوصی رعایت شود که از بحث این کتاب خارج می باشد.همچنین گاهی قطعات گچی را به صورت گل و بوته درآورده و از آن برای تزئین فضاهای داخلی ساختمان بعنوان گچ بری پیش ساخته استفاده می نمایند.
  [U]2[B]) صفحات روكش دار گچي[/B]:[/U]
  از جمله مزاياي استفاده از صفحات روكش دار گچي در مقايسه با مصالح رقيب مي توان به سهولت در اجرا, اقتصادي بودن و سبك سازي ساختمان و در نتيجه مقاومت بيشتر در مقابل زلزله اشاره نمود.
  [B][/B]


  [B][/B]

  [B]3) دكورهاي گچي[/B]

  [B][/B]

  [B][/B]
  [U]گچ و فلزات:[/U]
  بعلت آنکه ملات گچ اگر در مجاورت آهن – روی – سرب قرار بگیرد با آن ترکیب شده و تولید سولفات مینماید و درنتیجه موجب ضعیف شدن قطعه بکار رفته می شود. درساختمانها مخصوصا ً ساختمانهائی که اسکلت آن فلزی بوده و سفق طاق ضربی می باشد باید حتما ًروی تمام قطعات فلزی را قبل از اجراء طاق ضربی و مصرف هر گونه گچ با یک لایه ازرنگ روغن مخصوص که به آن ضد زنگ می گویند پو شانیده شود تا بدین وسیله ازفساد آهن جلوگیری گردد.
  [U]مقاوم کردن اندود گچ در مقابل آب:[/U]
  درفضاهایی از آپارتمان های مسکونی که اندود گچ در مقابل بخار آب قراردارد مانند سقف حمامها و یا توالت ها و یا آشپزخانه ها برای آنکه بخار آب به گچ آسیبی نرساند روی آنرا با یک یا چند لایه رنگ روغن می پوشانند تا بدینوسیله مقاومت آن در مقابل آب و مخصوصا بخار آب زیادتر گردد. ولی این رنگ روغن
  نمی تواند گچ را صد درصد درمقابل آب مقاوم نماید و باز هم بعد از چندی سقف یا دیوار این گونه فضاها دراثر مجاورت با بخار آب طبله می نماید.
  [U]مقاومت فشاری و کششی گچ:[/U]
  معمولا مصرف گچ در ساختمان برای اعضاء باربر نبوده بلکه فقط برای نازک کاری مصرف می شود بدین لحاظ اگر ملات گچ پس از سخت شدن و خشک شدن بتواند وزن خودرا تحمل نماید کافی می باشد در آزمایش هایی که بعمل آمده نشان می دهد که مقاومت فشاری گچ سخت شده بیش از 30 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع و مقاومت کششی آن بیش از 5 کیلوگرم برسانتی متر مربع می باشد که این هر دو برای مصرف گچ در ساختمان برای نازک کاری کافی است.
  [U]انبار کردن گچ:[/U]
  اگر گچ بصورت فله به کارگاه وارد شود باید بلافاصله مصرف گردد. زیراهمانطوریکه قبلا ً نیز شرح داده شد گچ میل ترکیب شدیدی با آب داشته و حتی رطوبت هوا را جذب کرده و پس از مدتی نه چندان طولانی فاسد
  می شود، یعنی درموقع مخلوط کردن آن با آب ازدیاد حجم پیدا نکرده و سخت نمیشود، ولی اگر گچ پاکتی رابه طریقه صحیح انبار کنند بطوریکه دور از رطوبت باشد می توان حتی بعد از یکسال هم از آن استفاده نمود.
  برای انبار کردن گچ باید آنرا روی تخته هایی که حداقل سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد بچینند، برای ایجاد فاصله تخته های زیرگچ اززمین می توان ازقطعات آجر یا بلوک سفالی استفاده نمود و همچنین باید فاصله پاکتهای گچ از دیواره های انبار حداقل 20 سانتیمتر باشد و نباید حداکثر بیش از 10 پاکت گچ را رویهم چید زیرا ممکن است گچ داخل پاکتها پائین تر دراثر وزن پاکتهای بالایی بهمدیگر چسبیده و کلوخه بشود. خلاصه گچ را باید طوری انبار نمود که هوا به راحتی دراطراف آن بتواند جریان پیدا کرده و همچنین زیر فشار نباشد.

  [U]ويژگيها و حداقل حدود قابل قبول:[/U]
  گچ مصرفي در هر پروژه بايد با توجه به محل و مورد مصرف، شرايط اقليمي و جوي، شرايط رويارويي و ساير عوامل مؤثر انتخاب شود.
  در استاندارد ايراني تجديد نظر شدة دوم به شماره 269، گچ ساختماني به انواع زيركاري و پرداخت گروه*بندي شده و شرايط و روشهاي آزمايش آنها تشريح شده است.
  بر طبق استاندارد مذكور ويژگيهاي فيزيكي انواع گچ بايد مطابق جدول 2-7-4-3 (الف) و ويژگيهاي شيميايي آنها بايد بر طبق جدول شماره 2-7-4-3 (ب) باشد.
  در مكانهايي كه رطوبت نسبي هوا در بيشتر اوقات بيش از (60%) باشد، مصرف گچ مناسب نيست.  جدول 2-7-4-3 (الف) ويژگيهاي فيزيكي انواع گچ ساختماني
  [TABLE="align: center"]
  [TR]
  [TD]مقاومت خمشي (مگاپاسکال)
  [/TD]
  [TD]مقاومت فشاري (مگاپاسکال)
  [/TD]
  [TD="colspan: 2"]زمان گيرش (دقيقه)
  [/TD]
  [TD="colspan: 2"]دانه*بندي
  [/TD]
  [TD]نوع گچ
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]مانده روي الک
  [/TD]
  [TD]چشمه الک
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD](درصد وزني)
  [/TD]
  [TD](ميليمتر)
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]حداقل 5/2
  [/TD]
  [TD]حداقل 7
  [/TD]
  [TD]10 تا 15
  [/TD]
  [TD]4 تا 8
  [/TD]
  [TD]صفر
  [/TD]
  [TD]5/2
  [/TD]
  [TD]گچ زيرکاري (ساختماني)
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]کمتر از 5
  [/TD]
  [TD]4/1
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]8 تا 15
  [/TD]
  [TD]5/0
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]صفر
  [/TD]
  [TD]50/0
  [/TD]
  [TD]گچ پرداخت (اندود)
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]کمتر از 2
  [/TD]
  [TD]25/0
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  جدول 2-7-4-3 (ب) ويژگيهاي شيميايي گچ ساختماني
  [TABLE="width: 491, align: center"]
  [TR]
  [TD]حدود قابل قبول (درصد وزني)
  [/TD]
  [TD]نوع مواد موجود در گچ
  [/TD]
  [TD]رديف
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]حداقل 36
  [/TD]
  [TD]انيدريد سولفوريک SO[SUB]3[/SUB]
  [/TD]
  [TD]1
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]حداقل 24
  [/TD]
  [TD]اکسيد کلسيم CaO
  [/TD]
  [TD]2
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]حداكثر 30/0
  [/TD]
  [TD]اکسيد سديم Na[SUB]2[/SUB]O
  [/TD]
  [TD]3
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]حداكثر 60/0
  [/TD]
  [TD]اکسيد منيزيم MgO
  [/TD]
  [TD]4
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]حداکثر 6
  [/TD]
  [TD]آب ترکيبي H[SUB]2[/SUB]O
  [/TD]
  [TD]5
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]


  گچهاي مناسب براي مصارف مختلف
  براي مصارف گوناگون و شرايط متنوع، انواع گچ بايد به شرح جدول 2-7-4-4 باشد.
  جدول 2-7-4-4
  [TABLE="width: 491, align: center"]
  [TR]
  [TD]نوع گچ مناسب
  [/TD]
  [TD]موارد مصرف
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]گچ ساختماني[SUP]*[/SUP] 0.5H[SUB]2[/SUB]O,CaSO[SUB]4[/SUB]
  [/TD]
  [TD]کارهاي عمومي مانند ملاتهاي گچ، گچ و خاک، گچ و ماسه، توليد قطعات پيش*ساخته و بلوکهاي گچي، بتن گچي در نقاطي که ميزان رطوبت نسبي هوا کمتر از 60 درصد باشد.
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]گچ اندود[SUP]**[/SUP] 0.3H[SUB]2[/SUB]O,CaSO[SUB]4[/SUB]
  [/TD]
  [TD]اندودهاي داخلي در مناطقي که رطوبت نسبي هوا کمتر از 60 درصد باشد.
  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]گچ مرمري – ملات گچ و آهک
  [/TD]
  [TD]اندودهاي داخلي و نماسازي در مناطقي که رطوبت نسبي هوا بيش از 60 درصد باشد.
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  * در استاندارد ايران به نام گچ زيركاري نامگذاري شده است.
  ** در استاندارد ايران به نام گچ پرداخت ناميده شده است.
  فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه
  با M.S.P Soft به دنياي برنامه نويسي وارد شويد[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
 2. #2
  darkoob10
  كاربر عادي
  تاریخ عضویت
  2014 May
  نوشته ها
  1
  0
  0
  ممنون دوست عزیز مفید بود
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
  [برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]-[برای نمایش لینک باید عضو شوید. ]
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2