ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

View RSS Feed

وبلاگ سلامت و پزشکی

از بیماری شقاق مقعدی یا فیشر چه می*دانید؟ علت و علائم بیماری چیست؟

امتیاز به این نوشته
توسط indigo2018 مورخ 2019-01-15 در 01:29 PM (310 نمایش ها)
[URL="http://bichashk.com/blog/fissure/"]شقاق[/URL] یا [URL="http://bichashk.com/blog/fissure/"]فیشر[/URL] از جمله بیماری*های مقعدی است که کمتر به گوش مردم عادی رسیده است و متأسفانه اطلاعات درست کمی درباره این بیماری میان مردم در حال مبادله بوده و در اغلب موارد با بیماری هموروئید یکسان تصور می*شود.اگر به ترک*های پوستی ایجاد شده در فصل*های سرد سال در اطراف لب که معمولاً برای بسیاری افراد ملموس و قابل تجربه است، دقت نمایید به راحتی متوجه مفهوم این بیماری خواهید شد. این ترک و آسیب بافتی که به شکل یک شکاف و از هم گسیختگی بافتی در ناحیه دیواره مقعد بروز می*کند شقاق مقعدی یا فیشر نام داشته و فوق العاده دردناک و آزار دهنده است.
به صورتی که می*تواند اجابت مزاج و زندگی عادی روزمره فرد را دچار اختلال کرده و حتی باعث خودداری فرد از عمل دفع به خاطر تحمل درد زیاد در ناحیه شود که البته نتیجه عکس داشته و با هر بار تاخیر در عمل دفع فشار وارد بر ناحیه به دلیل خشک و سفت شدن مدفوع بیشتر خواهد شد. بیماری شقاق در بارداری هم مشاهده می شود که میتواند علل مختلفی داشته باشد. بیماری شقاق در کودکان و نوزادان هم دیده می شود، گرچه شیوع زیادی ندارد اما به دلیل اهمیت و دردناک بودن این بیماری باید سریع تر تحت درمان قرار گیرد.

[SIZE=4]علت بیماری شقاق مقعدی یا فیشر چیست؟
[/SIZE]اگرچه هنوز علت دقیق و واضخی برای ابتلا به بیماری شقاق مقعدی یافت نشده است ولی به نظر می*رسد معمولاً اعمال فشار بیش از اندازه در زمان دفع مدفوع باعث کشیدگی دیواره مقعد و ایجاد ترک بافتی در آن خواهد شد. این فشار در اکثر مواقع در هنگام ابتلا به اسهال و یا یبوست شدید و مکرر بروز می*کند.با این حال این بیماری گاهی با انواع بیماری*های زمینه*ای دریچه مقعد و کف لگن مانند گرفتگی یا اسپاسم عضلانی دریچه مقعد که با درجاتی از فشار خود به خودی در ناحیه همراه است، بروز خواهد کرد. بنابراین تصمیم*گیری درباره درمان مؤثر این بیماری مستلزم آگاهی از علت دقیق ایجاد بیماری فیشر یا شقاق مقعدی در فرد بوده و بدون انجام بررسی*های لازم تشخیصی نمی*توان به درستی در جهت درمان فرد اقدام نمود.
[SIZE=4]علایم بیماری شقاق مقعدی یا فیشر چیست؟
[/SIZE]بیماری فیشر یا شقاق مقعدی به دلیل آسیب بافتی در ناحیه مقعد می*تواند با علایم مختلفی همراه باشد. البته تعداد علایم و شدت آن در افراد مختلف بسته به علت به وجود آورنده بیماری نیز می*تواند متفاوت باشد که لازم است تا فرد به وجود این علایم در خود دقت نموده و در صورت بروز پزشک خود را از وجود آن مطلع سازد. این علایم عبارت اند از:

درد مقعدی: ناحیه انتهایی دریچه مقعد دارای اعصاب و گیرنده*های درد فراوانی است که این حالت در صورت آسیب بافتی در محل می*تواند با درد شدید همراه باشد.
درد هم زمان با اجابت مزاج و یا بعد از آن: خروج مدفوع می*تواند حالت کششی بر روی ترک ایجاد شده در دیواره مقعد ایجاد کرده و باعث تشدید احساس درد در محل شود. معمولاً عبور مدفوع حجیم و پر فشار حین ابتلا به اسهال و یا مدفوع سفت و زورکی حین ابتلا به یبوست این حالت را تشدید می*کند.
خونریزی مقعدی: با عمیق شدن ترک ایجاد شده در دیواره مقعد ممکن است مویرگ*های ناحیه نیز دچار آسیب شده و منجر به خونریزی قرمز روشن در فرد شوند. زیرا این خون از همان قسمت انتهایی مقعد جاری شده و حالت تازگی خود را حفظ خواهد کرد.
وجود خون جدا بر روی مدفوع: طبیعی است که در صورت خونریزی در دیواره مقعد به شکل جداگانه از مدفوع بر روی کف سرویس بهداشتی و یا سطح مدفوع رؤیت شود و یا فرد هنگام خشک نمودن مقعد بعد از اجابت مزاج با دستمال توالت خونین مواجه گردد.
بروز زائده*ی اضافی کوچک در محل: این نشانه نیز بیشتر در شقاق مقعدی مزمن رؤیت شده و به شکل یک گوشت اضافی کوچک در انتهای شکاف ایجاد شده ظاهر می*شود.
سوزش و خارش مقعدی: ترشحات تند و اسیدی مدفوع و یا روده می*تواند منجر به احساس سوزش و یا خارش در محل ترک بافتی و یا اطراف آن شود.
ترک بافتی مقعد: معمولاً در موارد مزمن بیماری فیشر یک ترک واضح در دیواره مقعد دیده خواهد شد که تا قسمت بیرونی مقعد هم کشیده شده است.
[SIZE=4]تشخیص بیماری شقاق مقعدی یا فیشر چگونه میسر می*شود؟
[/SIZE]برای درمان مطلوب بیماری شقاق مقعدی لازم است تا علت و نوع بیماری و حتی شدت آن به درستی و با دقت توسط پزشک مربوطه تشخیص داده شود. معمولاً زمان نقش تعیین کننده در تشخیص نوع بیماری فیشر دارد و مدت زمان دو ماه ابتدایی ابتلا به این بیماری مرحله حاد در نظر گرفته خواهد شد و از بعد این مدت با عمیق شدن ترک بافتی محل، بیماری وارد مرحله مزمن خود خواهد شد.معمولاً بیشتر شقاق*های مقعدی با چشم و توسط مشاهده و معاینه بالینی قابل تشخیص بوده ولی در مواردی ممکن است تا فرد برای تمایز سایر بیماری*های مقعدی احتمالی تحت تست*های کمک تشخیصی دیگری چون سیگموئیدسکوپی و یا حتی بیوپسی مقعد قرار بگیرد.
منبع : [URL="http://bichashk.com/blog/fissure/"]http://bichashk.com/blog/fissure/[/URL]
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظر


Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2